Waterpolosters overklassen Tlirkije Jacco Verhaeren gaat in Rio de Janeiro én Tokio met Australië op goudjacht SPORT 19 Jacco Verhaeren (46) verlengde onlangs zijn contract bij de Australische zwembond tot en met Tokio 2020. Maar ooit komt hij terug naar Nederland. men er een paar aan, onder wie de wereldkampioenen bij de junioren Kyle Chalmers (17) en Minna Ather- ton (15)." „Tja, hoe kun je een grotere zwem ster worden dan de regerend twee voudig olympisch kampioene? Ik ben geneigd te zeggen dat Marrit en Rano mi evenveel zwemtalent hebben. Marrit heeft alle potentie om olym pisch kampioene te worden. Potentie ja, maar of ze het ook wordt is natuur lijk de vraag. Qua zwemtechniek en haar ligging in het water heeft ze al les mee. En ze is niet alleen pas zes tien jaar, ze ziet er ook uit als een zes tienjarige. Dat betekent dat ze zich li chamelijk nog veel verder gaat ont wikkelen. Voor Marrit zou het goed zijn om in Rio ook individueel in ac tie te komen. Ik denk niet dat dat on mogelijk is." „Ja, ik denk dat dat goed zou zijn. Het is toch een voordeel als een technisch directeur zwemmers op zwemtech- nisch gebied kan bijstaan en uitda gen. Met zijn kennis en ervaring op sportgebied heeft Alberda een belang rijke bijdrage geleverd. En het was na tuurlijk ook de bedoeling dat hij als interimmer een paar jaar zou blij ven." „Natuurlijk zullen er wereldrecords sneuvelen. Al waren de finales om 3 uur 's nachts. De zwemmers zijn in topvorm en sommigen kunnen heel goed op zo'n laat tijdstip presteren. Maar ik vind het krankzinnig. De sporters liggen pas om drie uur, half vier op bed. Wat zijn de gevolgen als je acht dagen lang tegen midder nacht moet pieken? Is dat verant woord? Nee, hier is maar één belang mee gediend. En dat is het belang van de Amerikaanse tv-zender NBC, die de zwemfinales prime time kan uitzenden. Echt bizar." Eerder in het toernooi had de Turkse ploeg ook al met 0-29 van Rusland verloren. Alle elf Neder landse veldspeelsters scoorden één of meerdere keren. Vivian Se- venich was topscorer met zes tref fers. Verder dan een schot op de paal kwam Turkije niet. Nederland, dat zich recht streeks voor de Olympische Spe len kan plaatsen als het de Europe se titel opeist, speelt morgen op nieuw tegen een zwakke tegen stander. Portugal moest in haar eerste twee wedstrijden al 48 tref fers incasseren. Zaterdag wacht eindelijk weer een tegenstander van formaat, het eveneens nog on geslagen Rusland. De Nederlandse mannen won nen ook. Zij versloegen Slowakije met 6-5. Die zege kan voor de ploeg van bondscoach Robin van Galen nog belangrijk blijken. Eerste twaalf Nederland moet immers bij de eerste twaalf eindigen om in april in Italië aan het olympische kwali ficatietoernooi te mogen mee doen. Spanje, morgen de tegen stander, en Montenegro, waarvan zondag met 6-13 werd verloren, zijn in de poule te sterk voor Oran je, maar Slowakije is ongeveer van hetzelfde niveau. Nederland kwam gisterochtend tegen dat team snel op een comfortabele voorsprong (4-1), maar vlak voor tijd stond het weer gelijk (5-5). Met minder dan een minuut te spelen leverde een fraaie pass van Roeland Spijker op Yoran Frauen- felder toch nog de winst voor Oranje op. Frauenfelder scoorde in totaal drie keer. De zwembaas van Aus tralië maakt zich op voor zijn zesde Olym pische Spelen. Ko mende zomer in het Braziliaanse Rio de Janeiro is het zover. Voor even terug in Nederland, reageert hij op zes stel lingen. Verhaeren: „Nee. De intentie is echt om in 2020 terug te gaan naar Neder land, of in ieder geval naar Europa. Onze familie en vrienden wonen alle maal in Nederland. Wij blijven Ne derlanders en Europeanen. Op dit moment bevalt zowel het leven als het werk in Australië prima. Als mijn vrouw en kinderen het niet naar hun zin hadden gehad, zou ik echt niet hebben bijgetekend tot 2020. Sterker nog: dan waren we na een jaar al te ruggeweest." 'Wetenschap speelt steeds grotere rol. Je kunt niet achterblijven. Het gat wordt snel gedicht' „Klopt, maar het gat wordt snel ge dicht. Ik heb het al vaker gezegd: wat het InnoSportLab in Eindhoven doet, is veruit leidend in de wereld. Dat zie je nergens anders. Wetenschap speelt een steeds grotere rol in de sport. Je kunt niet achterblijven. In Australië beschikten we tot voor kort op slechts één plek over een videosysteem voor het analyseren van start en keer punten. Nu werken we er op vier locaties mee, onder meer in Queens land, waar tachtig procent van de top zwemmers traint. Bovendien start in 2017 een samenwerkingsverband tus sen zwemlaboratoria en universitei ten." „Hopelijk komen we in de buurt van 2004 en 2008. Daar gaan we voor. Toen wonnen we respectievelijk ze ven- en zesmaal goud. We hebben veel talentvolle zwemmers. Afgelo pen zomer veroverden Mitch Larkin (22), Emily Seebohm (23) en Bronte Campbell (21) op de WK in Kazan al ledrie twee wereldtitels. Maar ook in de leeftijdscategorie hieronder ko- WOENSDAG 13 JANUARI 2016 'Steenbergen is in potentie een olympisch kampioene' 4. Even schakelen naar een Nederlands 16-jarig megatalent: Marrit Steenber gen. Steenbergen is in potentie beter dan Ranomi Kromowidjojo. 5. Jouw opvolger als technisch directeur bij de zwembond, Joop Alberda, heeft onlangs aangegeven eind 2016 te stop pen. Alberda's opvolger moet wel uit de zwemwereld komen. 6. Het aftellen is begonnen. Over zeven maanden beginnen de Olympische Spe len. Er is veel gezegd en geschreven over de late zwemfinales: tussen 22.00 en 0.00 uur plaatselijke tijd. Maar wat maakt het uit; er worden toch wel we reldrecords gebroken. door Hans Klippus BELGRADO. 'Een beetje bijtrainen', noemde bondscoach Arno Havenga het vooraf. Zoals verwacht was Tur kije gisteren bij de EK waterpolo geen partij voor de Nederlandse waterpolosters: het werd maar liefst 25-0. Vivian Sevenich was topscorer met zes doelpunten, foto ANP door Natasja Weber 1. Jacco Verhaeren spendeert de rest van zijn leven in Australië. 2. Puur gekeken naar de wetenschappe lijke benadering van het zwemmen, loopt zwemnatie Australië ver achter bij Nederland. 3. Na het echec van Londen met één gouden medaille worden de Olympische Spelen in Rio de Janeiro de meest suc cesvolle ooit voor de Australische zwem mers. Jacco Verhaeren in Australische dienst en met zijn grote sterren Ranomi Kromowidjojo en Inge de Bruijn. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19