Schaatsmarathons krijgen meer aandacht op kabel U ^t2ÜL. Chris Froome tot eind 2018 bij Sky 18 SPORT 41 graden en daarna regen Het is niet vreemd dat som mige tennissers sterretjes zien in Australië. Als altijd stijgen de temperaturen er in januari tot grote hoogte. Voor vandaag, de eerste dag van de kwalificatieduels bij de mannen, wordt 41 graden Celsius voorspeld. De kans is aanzienlijk dat de hittere- gel die op de Australian Open geldt, meteen ingaat. Bij temperaturen hoger dan 40 graden kunnen duels worden stilgelegd. De vrou wen beginnen een dag later en lijken geluk te hebben. Een regenfront kan de tem peratuur halveren. Al wordt er op natte banen natuurlijk ook niet getennist. Het is letterlijk elke ochtend raak. Open een willekeurige tennisweb- site en er valt te lezen wie zich nu weer geblesseerd heeft terugge trokken voor een van de toer nooien 'Down Under'. Met de Duitse Angelique Kerber maan dag als laatste slachtoffer, heeft nu de gehele top-10 (toegegeven, nummer 8 Flavia Pennetta is met pensioen) in het vrouwentennis ergens last van (gehad). En dat ter wijl het seizoen goed en wel een weekje op stoom is. Is de tenniskalender te vol? De winterstop te kort? Of willen de speelsters zich zo kort voor de Au stralian Open - die maandag be gint - niet forceren en gooien ze bij het kleinste pijntje in buik of been de handdoek in de ring? Serena Williams kan het druk ke schema niet als excuus opvoe ren. Na haar dramatische neder laag in de halve finale van de US Open zette ze abrupt een punt achter het vorige seizoen. Roberta Vinci sloeg in New York haar gro te droom aan diggelen: alle vier de majors winnen in één kalender jaar. Williams had behoefte aan rust. Fysiek, maar vooral mentaal. Vier maanden later was ze naar eigen zeggen weer helemaal fris tussen de oren, klaar voor 2016. Maar bij de Hopman Cup, een se- mi-vriendschappelijk landentoer- nooi, moest ze zich voor twee Vanwege slijtage aan haar knie krijgt Serena Williams elk halfjaar een injectie. De knie reageerde echter niet volgens plan, is nu ontstoken wedstrijden afmelden. Het derde partijtje staakte ze vroeg in de tweede set. Knieklachten maakten goed bewegen onmogelijk. Coach Patrick Mouratoglou deed een klein boekje open. Door slijtage van het kraakbeen in haar knie krijgt Williams elk half jaar een injectie ingespoten. Normaal gesproken kan ze na twee dagen weer vrijuit bewegen, dit keer rea geerde het gewricht niet volgens plan. De boel is ontstoken. Niets wat een paar dagen rust niet kan herstellen, zei Williams laconiek. Toch rijzen de twijfels. De ja ren (34) beginnen te tellen voor de Amerikaanse winnares van 21 grandslams. Gedurende het vorige seizoen had ze eigenlijk continu last van haar knie „En van de rest van mijn lichaam. Het jaar was ge weldig, maar fysiek ook heel moei lijk", bekende Williams. Maar ze heeft voor hetere vuren gestaan. Gisteren stond ze alweer op de trainingsbaan in Melbourne. De zesvoudig kampioene verzekerde dat ze fit is en haar grandslamtitel gewoon gaat verdedigen. Topspeelster Een ideale voorbereiding is het niet, maar dat heeft eigenlijk geen één topspeelster. Die zijn collec tief ziek, zwak of ietwat misselijk. Nummer twee Simona Halep trok zich in Brisbane vorige week te rug met achillespees- en been klachten. In Sydney is ze deze week wel van de partij. Agnieszka Radwanska zegde daar af, maar is slechts vermoeid na de winst in het Chinese Shenzhen. En ook Kerber (last van de warmte), Ve nus Williams (verkouden), Petra Kvitova (maagvirus) en Ana Ivano- vic (hoofdpijn, duizeligheid) lij ken geen onoverkomelijke proble men te hebben. Hoe het met Maria Sjarapova gaat, is daarentegen nog niet dui delijk. Een terugkerende armbles- sure houdt haar vooralsnog aan de kant. De Russin is op social media druk met het promoten van haar sponsoren. Ze is al in Melbourne> Of ze ver gaat komen is maar zeer de vraag. Alleen: wie dan wel? „Voor volgend seizoen willen we zes marathons uitzenden, die sa men een speciale topcompetitie gaan vormen", zegt Geert Plender namens de VMS. De live-uitzen ding is de eerste concrete uitvoe ring van het VMS-plan '#Meer Ma rathon', waarin de teams uit de topdivisie de strijd zijn aangegaan die moet leiden tot meer aandacht in de media. „De openingswedstrijd van het seizoen trekt meestal veel belang stelling, maar daarna houdt het op. Totdat het NK op kunstijs wordt verreden en de marathons op het natuurijs van de Weissen- see en het Zweedse Falun. Wij wil len dat ook in die tussenliggende periode marathons live worden uitgezonden", aldus Plender. „We kunnen niet wachten op de came ra's van de NOS, maar moeten zelf actie ondernemen." De eerste uitzending wordt za terdag mede mogelijk gemaakt door PodiumTV en een gezamelij- ke financiële bijdrage van de schaatsteams. „Daarbij moet je denken aan enkele honderden eu ro's per ploeg. Voor volgend sei zoen gaan we nog een soort van verdeelsleutel maken, waarbij gro tere en betere teams iets meer van de kosten voor hun rekening ne men", zegt Plender, volgens wie de nieuw te vormen topcompeti tie ook beter zal worden afge stemd met de kalender van het langebaanschaatsen. „Zodat tij dens die zes wedstrijden ook alle toppers aan de start staan." De uitzending begint zaterdag om 20.20 uur met een samenvat ting van de vrouwenwedstrijd. Tien minuten later gaat de man- nenmarathon van start. Co-com mentator is de dit jaar gestopte marathonschaatser Rob Hadders. „Enorm verheugd met mijn nieu we contract", zo schreef de in Ke nia geboren renner. „Ik kijk uit naar veel nieuwe successen met de ploeg." „Team Sky is het fundament geweest voor mijn succes tot dus ver, dus het was een hele makke lijke beslissing om langer te blij ven. De waarden van het team, zijn mijn waar den. Ik ben trots om voor een ploeg te rij den die heeft aange toond dat je de groot ste wedstrijden kunt winnen zonder do ping", aldus Froome in een nadere verklaring. „Vo rig jaar was professioneel en per soonlijk een fantastisch jaar en dit is een geweldige manier om aan 2016 te beginnen. Ik ben ge motiveerder dan ooit en ik heb grote doelen voor dit olympische jaar. Ik kan niet wachten om te beginnen." Ploegbaas Dave Brailsford leg de gistermiddag uit dat hij trots is op zijn kopman. „Chris is niet alleen een van de meest getalen teerde en toegewijde renners in de wereld, hij is ook een fantas tische ambassadeur voor de wie lersport. Hij is een winnaar en het is een enorme opsteker aan het begin van het seizoen dat hij langer bij ons blijft. Hij is uit op meer succes en wij zullen hem helpen om dat te bereiken." Superknecht Froome rijdt sinds 2010 voor de Britse ploeg. Hij was in 2012 su perknecht voor kopman Bradley Wiggins in de Tour. De Brit eindigde toen als tweede achter zijn oudere landgenoot. In 2013 en 2015 won hij de Ronde van Frank rijk. Ook dit jaar is hij de grote favoriet. „Het is altijd een hele opgave, maar ik denk dat ik me steeds meer op mijn plaats voel. Ik ben de stress en de druk ge wend, en ben - met een kleine thuis - een stuk evenwichtiger." Ook in de Ronde van Spanje haalde Froome het erepodium. Zowel in 2011 als 2014 werd hij tweede in de Vuelta. Hoewel nog niet gezegd is dat hij op nieuw in Spanje start, verkende Froome al wel enkele etappes. Ziek, zwak of ietwat misselijk Serena Williams heeft last van haar knie. foto Reuters door Rik Spekenbrink MELBOURNE. De één had last van een bacterie, de ander 'slechts' een zonnesteek. Er zijn blessures aan ar men, benen, voeten en knieën. Van de gehele top-10 van het vrouwen tennis kent niemand een onbezorg de seizoensstart. En dat aan de vooravond van de Australian Open. door Ralph Blijlevens ENSCHEDE. De eerstvolgende schaatsmarathon van de mannen, zaterdag in Heerenveen, wordt live uitgezonden op de kabels van Ziggo/UPC, Kabelnoord en Caiway. De wedstrijd is tevens te volgen via de livestream op Schaatsen.nl. De li ve-uitzending is een initiatief van de Verenigde Marathon Schaats team (VMS), die hiermee de sport bij een groter publiek onder de aan dacht wil brengen. Het marathonpeloton kan zich de komende weken verheugen op meer me dia-aandacht, via een aantal kabelaars, foto Beeld Werkt PALMA. Tweevoudig Tourwinnaar Chris Froome (30) verlengt zijn contract bij Team Sky tot eind 2018. De Britse renner kondigde dat gisteren zelf aan op Twitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18