NIEUWS 15 VANDAAG: PASCAL ONTIJD EN HENNIE VAN DER MOST 'Als ondernemer krijg je al snel het stempel: die wil alleen maar geld verdienen. Straks is-ie miljonair en zit hij op de Bahama's' creëert en risico's neemt. Daar Ondernemers Pascal Ontijd kan hij wat mee. „Dus ik kan mijn (I) en Hennie van der Most. auto vandaag verhuren?", vraagt foto Guus Schoonewille hij. „Wat levert dat op?" Ontijd: „Jij bepaalt zelf de prijs. Bijvoorbeeld 50 euro. Voor jouw luxe Mercedes kun je meer vragen dan voor een Fiat Panda." Van der Most: „Maar wat als de huurder er een deuk in rijdt?" Ontijd legt uit dat de verhuur der via Snappcar allrisk is verze kerd vanaf de seconde dat de huur der in zijn auto stapt. Die zeker heid moet er ook voor zorgen dat verhuurders via Snappcar zaken blijven doen, en bij de tweede af spraak niet rechtstreeks afrekenen met de huurder. Het bedrijf incas seert een percentage van de huur prijs. Hoe meer klanten, hoe meer omzet. Nu zijn de kosten van het internetplatform nog hoog, maar die stijgen relatief weinig als ze de grens oversteken. „Nederland is te klein voor ons businessmodel." Die strategie vindt Van der Most maar niks. „Hardlopers zijn doodlopers. Dat zie je ook bij een bedrijf als Heineken. Daar deed ik vroeger veel zaken mee. Was su per. Maar Freddy lag nog niet in z'n graf of ik was een nummer ge worden. Alles draaide om geld, geld, geld. Om winst, om macht. Geld moet een middel zijn, geen doel." Van der Most: „Iets opbouwen, dat is het mooiste. Je ziet een oude fabriek, iedereen denkt: wat een bende. Maar jij maakt er een pretpark van. Dat is de uitdaging. Als het klaar is, en draait, tja... Dan ga je weer iets nieuws bou wen." De ondernemer die in 2009 nog voor Omroep Max als bedrij vendokter met zijn heli door Ne derland vloog om noodlijdende collega's te helpen, verkeert nu zeifin de problemen. Net toen Van der Most had besloten het wat rustiger aan te gaan doen, zorgde de crisis ervoor dat bezoe kers zijn entertainmentpaleizen massaal de rug toekeerden. Hij moest ingrijpen, overal tegelijk. Zelfs zijn eigen dochter moest hij ontslaan. Dit jaar sloot zijn draaiende di nertoren aan de A28 en in zijn Pi- podorp in het Drentse Oranje wo nen nu zevenhonderd vluchtelin gen. Hij heeft nog vijftien bedrij ven over - 'meer dan genoeg' - waaronder Speelstad Rotterdam. Weer een pretpark. Dat Van der Most minstens 15 miljoen euro kost, voor hij er ook maar 1 cent aan verdient. „Het kost geld ja. Maar het wordt een ander concept. Lage en treeprijs, per attractie betalen. Niet meer all-inclusive. Deze plek is super, hier wonen veel mensen. Ondernemen is doorbouwen. Ik ben met allerlei innovaties bezig. In Slagharen ben ik begonnen met revisie van attracties. Halen we het reuzenrad op uit Walibi, trek ken we het helemaal uit elkaar en zetten we het weer terug. Dat gaan we ook doen met reuzenra den uit Engeland, Dubai, de VS. Er zit een enorme markt in." „Ja, die heeft er enorm in gehakt. Vroeger kon alles. Nu is de wereld totaal veranderd. In 2,5 jaar tijd heb ik 165 mensen moeten ont slaan. Dat is, hoe moet ik het zeg gen... Het ergste wat je kan overko men. Maar wat je daarbij allemaal meemaakt, is echt bedroevend. Mensen die zich ziek melden en zeggen: als je me afkoopt, meld ik me beter. Mensen die tien jaar bij me hebben gewerkt, al een nieu we baan hebben gevonden en 10.000 euro ontslagvergoeding op eisen. Dat maakt je wel voorzichti ger ja. Ik neem nu minder snel mensen in vaste dienst." Ontijd: „Dat herken ik wel ja. Mensen zien niet welke verant woordelijkheid je als ondernemer neemt. Dat is totaal niet te vergelij ken met het managen van een Pascal Ontijd groot bedrijf. Als ondernemer krijg je al snel het stempel: die wil alleen maar geld verdienen. Straks is-ie miljonair en zit hij op de Ba- hama's. Je drijfveer wordt niet be grepen." Ontijd: „Ik wil dingen in bewe ging zetten, mensen laten zien dat het ook anders kan. Dat je niet per se zelf een auto hoeft te hebben, dat je door je auto uit te lenen leu ke mensen kunt ontmoeten. Wer ken bij een groot bedrijf is niks voor mij. Daar is heel veel poli tiek. Er werken te veel denkers, er wordt te veel gepraat. Je belandt daar in een cyclus waarin mensen elkaar vertellen wat ze gaan doen om het vervolgens niet te doen. Ideeën belanden in de kast. Super- zonde." Van der Most knikt instem mend. „Handjes maken de waar de." Ontijd: „Wij maken geen jaar plan. We kijken hoogstens drie maanden vooruit. In december 2016 is de hele wereld weer veran derd." Tegen Van der Most: „Wat jij hier aan het doen bent, vind ik getuigen van veel visie. Je zult het wel goed hebben doorgerekend?!" Van der Most schudt driftig zijn hoofd. „Nee hoor. De duurste bureaus kunnen niet voorspellen hoeveel bezoekers ik straks ga trek ken. Ik weet: hoe gekker ik de tent maak, hoe meer mensen ik trek. Ondernemen is een gevoel. Het ge voel dat je succes gaat krijgen." Ontijd: „Dat is zeker waar. Toen wij begonnen, geloofde ook niemand dat mensen bereid wa ren hun auto aan onbekenden uit te lenen. We hebben maanden moeten praten, met alle verzeke raars. Voor je wat van de grond krijgt, ben je al een paar keer bijna failliet." Van der Most: „Ondernemen draait om creativiteit, om doorzet tingsvermogen. Dat kun je niet le ren. Dat zit in je bloed." Ontijd: „Als ondernemer ben je bezig nieuwe dingen in werking te zetten. Daarbij loop je steeds te gen obstakels aan. Privacywetten, bureaucratische regeltjes. Het lasti ge is: aan de overkant van de tafel zitten mensen die het tegenover gestelde zijn: zij kunnen wel, maar willen niet. Zo vroeg een ge meente ons om vervuilende au to's van ons platform te weren. Dat vind ik kortzichtig. Mensen stappen over hun eigen schaduw heen als ze hun auto uitlenen. Zij zien het grote plaatje, dat de pro ductie van auto's veel meer CO2 kost. Overheden hebben doelstel lingen om de C02-uitstoot te ver minderen, wij dóén er iets aan." Van der Most: „Jij bent daar be wust mee bezig, ik onbewust. Moet je kijken hoeveel CO2 het zou kosten om dit gebouw te slo pen, al het staal om te smelten en iets nieuws te bouwen. Laten staan is een enorme besparing. Toch krijg ik dan van de gemeen te te horen: in dat raampje in die toren moet dubbel glas." Aan de twee torens komen 'pompoenen' te hangen, vertelt Van der Most; de nieuwste attrac tie die hij heeft bedacht. Cabines voor acht personen, die draaiend rond de schoorsteen 90 meter de lucht in gaan. In het midden komt een steengrill te staan. Kunnen de mensen al vlees bakkend genieten van het uitzicht op Rotterdam. Het is de vraag of dat concept aanslaat bij de doelgroep van Snappcar; jonge, hoogopgeleide stedelingen die zich bezighouden met de ecologische voetafdruk van hun reisgedrag en de vraag of hun jeans niet door kinderhand jes zijn gemaakt. Van der Most schudt driftig zijn hoofd en pakt een sigaar uit zijn doosje, de derde. „Ikke niet." Ontijd: „Jij denkt om vluchte lingen." Van der Most: „Die zijn busi ness geworden." Ontijd: „Je doet wel andere so ciale dingen." Van der Most denkt even na. Dan vertelt hij dat hij meedoet aan projecten om werklozen om te scholen tot vaklui. En dat hij zijn dorpje 200.000 euro heeft ge schonken. „Je wilt de gemeenschap toch wat nalaten. Wat moet je anders met je geld?" „Zij moeten zich zelf waarmaken. Dat is ook beter voor hun ontwik keling. Als je een kind in een be drijf zet dat door de ouders is op gebouwd, krijg je alleen maar el lende. De aandelen draag ik over aan het management, mijn kinde ren krijgen het onroerend goed. Het personeel, de gemeenschap heeft me groot gemaakt. Het is toch mooi als ze in het dorp iets leuks kunnen doen van de rente?" Ontijd: „Als ze er maar geen verkeersdrempel van aanleggen?" Van der Most: „Nee, dat moe ten ze bij mij melden." WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Als geld geen doel is, wat is dan het doel van ondernemen? Denkt u weieens: waar ben ik aan be gonnen? Heeft de crisis u voorzichtiger ge maakt? Wat was uw drijfveer om te gaan on dernemen? Houdt u zich bezig met de vraag of uw biefstukjes biologisch zijn? Waarom doet u dat? Een erfenis voor uw drie dochters?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15