Magazijn uitverkoop Elegance 4 scootmobie van 2015 bekend NIEUWS 9 'Ik wilde iets anders dan Jan of Piet of iets zoals Judeska' 'Soms zegt ze: ik ben Cleopatra, de kleine keizerin' Waarschuwing chocoladerepen Weigering van hulphond Lobbes bij* restaurant was 'misverstand' Frontale botsing Blijven Daan en Sop hie de populairste kindernamen? Van daag maakt de So ciale Verzekerings bank, die de kinder bijslag uitkeert, bekend hoe de kinderen zijn genoemd die in 2015 in Nederland ter wereld kwamen. Kinderen krijgen soms wel heel bijzondere namen. Dat mag meestal. Het burgerlijk wetboek bepaalt dat ieder mens in Neder land recht heeft op een naam. Het is aan de ambtenaar van de burgerlijke stand om te bepalen of een naam gegeven mag wor den, bij de geboorteaangifte op het gemeentehuis. Beledigende of bespottelijke namen zijn uitge sloten. Namenexpert Maarten van der Meer: „De ruimte in Neder land is heel groot, het gebeurt bijna nooit dat een naam niet ge geven mag worden. Ik weet van een volwassen man die graag een andere voornaam wilde: Die- naar van God. Dat heeft de amb tenaar toen afgekeurd." Op zijn site www.vernoe- ming.nl geeft Van der Meer meerdere voorbeelden van afge keurde voornamen, zoals Marie ke Methadon, Jeanne d'Arc, F en Tom Tom. De laatste drie namen zijn overigens later nog wel goed gekeurd. Ook Emile Ratelband ving twee keer bot: hij mocht in 1977 zijn zoon niet de naam Rolls Royce geven en schreef hem des tijds met de naam Frans in bij de gemeente Arnhem. Bijna een kwart eeuw later werd de naam Tsjakkalotte, zoals hij zijn doch ter wilde noemen, ook afge keurd. Zij kreeg daarna de naam Ninette. Toen Ratelband in 2007 nog een dochter kreeg, noemde hij haar Royce. Deze krant zocht kinderen op die de afgelopen jaren heel op merkelijke namen kregen. (1) Eerste vraag aan moeder Dekas: hoe spreken we in vre desnaam de namen van je kinderen uit? Direct stelt ze een wedervraag: hoe zou jij ze uitspreken? Het blijft bij een po ging. „Veel Nederlan ders vinden het echt heel lastig", lacht hun moeder, die zelf Antilliaanse is. Maar Ze is oud genoeg om te beseffen dat ze een heel bijzondere naamgenote heeft, de 8-jarige Cleopa tra. Haar moeder Margot grinnikt: „Soms komt ze de ka mer binnen en zegt ze: ik ben Cleopatra, de kleine keizerin." Alleen: ze is in geen enkel opzicht ver noemd naar de bij zondere vrouw uit de Egyptische ge schiedenis. „Het is niet zo spannend als ook op Curasao, Bo naire en Aruba dren telen geen andere D'Lychêna-Leetjes en Diënscq-Lee's rond. Het zijn echt unieke namen en ze betekenen: helemaal niets. „Lee is van mijn opa, de D is van mij. En bij D'Lychêna-Lee heb ben we ook de naam van haar vader erin verwerkt: Leo", ver telt Dekas (27, voluit Marodienska). „Ik wilde iets anders dan Jan of Piet of de Antilliaanse namen die je heel vaak ziet, zoals bijvoorbeeld Ju deska. En andere kin deren vinden het he lemaal niet moeilijk om uit te spreken, ze maken er gewoon kortere namen van. Geen enkel pro bleem!" dat het lijkt. De dochter van Remco Campert heet Cleo en dat vonden wij een prachtige naam. Maar we hebben er net iets anders mee gedaan, al is haar roepnaam Cleo. We konden er een prach tig geboortekaartje van maken, met een afbeelding van actri ce Claudette Colbert die in de jaren der tig de Egyptische Cleopatra speelde in een film. Ach, ze heeft een bijzondere naam, maar dat was nooit het doel op zich. Dat je kind per se een unieke naam moet krijgen, vin den we eerlijk ge zegd aanstellerij. Maar we vonden Cleo zo mooi. En dat vinden we nog steeds." Een veiligheidswaarschuwing voor repen van merk Tony Choco- lonely. De melkchocoladerepen met hazelnoot kunnen sporen van pinda's bevatten, ook al staat dat niet op de verpakking. Dat kan gevaarlijk zijn voor mensen die allergisch zijn voor pinda's. Zij kunnen de repen beter niet op eten, aldus de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit. Klanten kunnen ze terugsturen naar de fa brikant, zodat ze hun geld terug krijgen. Wie geen pinda-allergie heeft, kan de repen gewoon eten. Pinda-allergie is de meest voorko mende voedselallergie. In extre me gevallen kan het dodelijk zijn. Pup na klachten weg uit 'Utopia' Het hondje Arthur dat meedeed in het SBS-realityprogramma Uto pia is uit de show gehaald. Er wa ren klachten gekomen dat de hond in de uitzending werd ge schopt. Volgens SBS is de pup te ruggebracht naar zijn oorspronke lijke eigenaar. Kijkers hadden ge klaagd dat inwoner Ivan de hond nogal ruw had gecorrigeerd. Zon dag bevestigde de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit die meldingen te bekijken. Dierenlief hebbers protesteerden aan de poort van het terrein vanaf waar Utopia wordt uitgezonden. Een online petitie haalde meer dan 20.000 handtekeningen. De slechtziende Willemijn Dek ker (32) en haar geleidehond Lob bes zijn uitgenodigd voor een etentje bij Jamie's Italian in de Markthal in Rotterdam. Het is een goedmakertje voor afgelopen weekend. Toen werd de Rotter damse aan de deur van het restau rant van de Britse topkok Jamie Oliver geweigerd omdat ze haar hulphond bij zich had. Het restau rant had hen geen toegang mo gen weigeren, zegt Souad el Ham- daoui, directeur van Jamie's Itali an Nederland. „Geleidehonden mogen wél mee naar binnen. Dit is een heel vervelend misver stand geweest." Net als Jamie Oli- ver zelf al twitterde, is dat vol gens haar niet het beleid. Vandaar het gratis etentje als goedmaker. „Uiteraard heb ik de excuses geac cepteerd", zegt Dekker. Om te la ten zien dat Jamie's Italian het beste voor heeft met assistentie- honden, heeft het bedrijf ook ex cuses aangeboden aan KNGF-ge- leidehonden. Dekker is daar am bassadeur van. Ook de stichting is blij met de reactie van het res taurant. „Het gebeurt vaker dat een toegangsweigering een mis verstand blijkt te zijn. Het is een opluchting dat het niet de regels van het restaurant zijn", zegt woordvoerster Chariot Lammers. I I! De Elegance 4 is een veelzijdige scootmobiel die zich makkelijk laat bedienen. Zelf: als u nog helemaal geen rijervaring heeft, kunt u er meteen prima mee overweg Dankzij zijn verstelbare, goed geveerde comfortstoel bent u automatisch verzeker* van een heerlijk ontspannen zit. Profiteer nu van 840,- korting! DINSDAG 12 JANUARI 2016 door Jeroen Schmale Grote foto links: Eric Brinkhorst Foto's onder: Jan de Groes D'LYCHÊNA-LEE EN DIENSCQ-LEE (10) ROTTERDAM CLEOPATRA (8) ROTTERDAM DEN HAAG HILVERSUM ROTTERDAM EINDHOVEN. Er is gisteren een auto een woning binnengereden in Eind hoven. De woning is hierbij zwaar beschadigd geraakt. Er is niets bekend over de verwondingen van de bestuurder, foto GinoPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9