'Elke misstap medewerker justitie is er één te veel' Nog twee kandidaten voor het voorzitterschap van Itoeede Kamer Uitgehongerd Madaya heeft eindelijk te eten m ISO 9 NIEUWS 7 m DEN HAAG. Officieren van justitie die hun boekje te buiten gaan: het is funest voor de geloofwaardigheid van het OM en de rechts staat. Dat vindt plaatsvervan gend hoofdofficier van justitie Kitty Nooy. Voor de aanklager die dronken op een zitting verscheen en degene die veroordeeld is voor belastingfraude is bij het OM absoluut geen plaats. „Hier tillen we heel zwaar aan." Elke misstap van een mede werker van het OM is er één te veel. Kit ty Nooy, tevens hoofd van het Bu reau 'Ik heb hier mensen huilend aan het bureau gehad' Integriteit Openbaar Ministerie, is er glashel der over. „Juist wij moeten het goede voor beeld geven", zegt ze. „Maar tegelijkertijd is het een illusie dat in een organisatie met meer dan vijfduizend mensen iedereen zich gedraagt zoals het zou moeten", zegt Nooy. Sinds 2012 houdt het OM precies bij wie er in de fout ging. In 4 jaar tijd leverde dat 137 meldingen op, waarbij er 117 keer een sanctie is opge legd. Dat is een aantal dat je kunt verwachten bij een overheidsor ganisatie van de ze omvang met een belangrijke en gevoelige taak, aldus Nooy. „Ik hoop dat bij ons de meldingsbe reidheid ho ger ligt om dat iedereen zich hier rea liseert dat we in een glazen huis zitten." Zorgwekkender voor de geloofwaardigheid van het OM noemt Nooy openbaar aankla gers die hun boekje ernstig te buiten gaan. „Zij hebben een voor beeldfunctie. Zij kla gen mensen aan. Zij ei sen straffen. Wanneer zijzelf de mist in gaan, is dat echt heel verve lend." De officier van justitie die dronken op zitting verscheen is dan ook terecht hard gestraft, meent Nooy. „Over die mensen zeggen we: het is klaar. Zij horen hier niet." Opvallend is dat verre weg de meeste mede werkers een mondelin ge of schriftelijke beris ping krijgen. Zelden wordt ook vervolging ingesteld voor interne misstanden, omdat geen sprake is van een strafbaar feit, alleen van verwijtbaar hande len. Volgens Nooy is een be risping zeker niet soft. „Een berisping staat voor altijd in het perso neelsdossier. Dat doet bij veel betrokkenen ontzettend veel pijn omdat het hen kan be lemmeren bij het ma ken van promotie. Ik heb hier mensen hui lend aan het bureau ge had." DEN HAAG. Zeker vier kandidaten strijden morgen om de voorzit tershamer van de Tweede Kamer. WD'er Ton Elias en PW'er Mar tin Bosma hebben zich gemengd in de strijd, nadat Khadija Arib (PvdA) en Madeleine van Tooren- burg (CDA) dat eerder al deden. De deelname van nog eens twee kandidaten van rechtse sig natuur kan gunstig zijn voor Arib, die vooralsnog de enige as pirantvoorzitter uit het linkse kamp is. Vanochtend tot 10 uur kunnen andere uitdagers zich nog melden. Morgen volgt het kandidatendebat, waarna de Ka mer via een geheime stemming en meerdere stemronden de voor zitter kiest. Elias en Bosma worden allebei gezien als zwaargewichten die lof krijgen voor de wijze waarop zij debatten leiden. Volgens Elias is dat ook het voornaamste wat de nieuwe voorzitter moet kun nen. In zijn sollicitatiebrief stelt hij dat debatten niet 'doodgesla- WD'er Ton Elias (WD) en PW'er Martin Bosma hebben zich gemengd in de strijd om de voorzittershamer gen' moeten worden met 'infor mele regeltjes'. Daarmee deelt hij een sneer uit naar zijn afgetreden partijgenoot Anouchka van Mil tenburg, die vaak kritiek kreeg vanwege een te rigide leiding. Lastig voor Elias is dat binnen meerdere fracties het idee bestaat dat de opvolger van Van Milten burg geen WD'er zou moeten zijn, ook al omdat de Eerste Ka mer een liberale voorzitter kent. Bosma, nu al ondervoorzitter, stelt in zijn brief dat de Kamer wat hem betreft meer 'leeuw' in plaats van Tam' moet worden, waarmee hij verwijst naar een boek van oud-Kamervoorzitter Anne Vondeling (PvdA). De stad is in handen van de rebel len en wordt al zes maanden om singeld door troepen van presi dent Assad. Beelden van uitgemer gelde kinderen en ouders met in gevallen ogen en uitstekende rib ben wekken wereldwijd afschuw. Uit pure wanhoop eten inwo ners boombladeren, planten en in secten. Huisdieren zijn geslacht. Vrouwen lukt het niet baby's de borst te geven, melden hulpverle ners. Volgens Artsen Zonder Gren zen stierven sinds begin decem ber 23 mensen de hongerdood. Herhaalde verzoeken van de Verenigde Naties om ten minste voedseltransporten door te laten, werden tot afgelopen week afge wezen. De levering van voedsel en medicijnen is moeilijk. Rond de stad liggen mijnenvelden. Bo vendien moeten afspraken wor den gemaakt met allerlei strijden de partijen. Trucks vol rijst, olie, bloem, suiker, zout, water, baby voeding, medicijnen en dekens moeten frontlinies doorkruisen. Maar gisteren was het toch zo ver. De hele dag stond het kon vooi van de VN en het Rode Kruis aan de rand van Madaya te wach ten. Met voldoende levensmidde len om 40.000 mensen een maand lang van eten te voorzien. Ook in Foah en Kefraya, twee door rebellengroepen omsingelde stadjes, arriveerde voedselhulp. Na gesprekken met onderhande laars om er zeker van te zijn dat al le partijen zich aan de afspraken hielden, mochten de eerste vracht wagens gisteravond de getroffen plaatsen binnenrijden. Voedsel is een oorlogswapen ge worden in Syrië. Alle partijen ma ken zich schuldig aan het omsin gelen en uithongeren van dorpen en steden. Inwoners mogen niet weg en humanitaire hulp wordt te gengehouden, net zolang tot de te genstander zich overgeeft. Volgens de VN leven bijna 400.000 Syriërs in belegerde gebie den. Nog eens 4,5 miljoen men sen verblijven op plekken die van wege het conflict moeilijk zijn te bereiken, meldt de volkerenorgani satie. In het afgelopen jaar zou slechts 10 procent van de verzoe ken die de VN bij de strijdende partijen heeft neergelegd om bur gers te helpen, zijn ingewilligd." 10 r> 1 ~5"j APPLE IPHONE 5C 120 MIN IN NL EN EU 500MB DATA DINSDAG 12 JANUARI 2016 foto Bart Maat/ANP Kitty Nooy OM door Jan Hoedeman en Laurens Kok door Gerben van 't Hof MADAYA. Vrachtwagens met hulp goederen zijn gisteravond aangeko men in de belegerde Syrische plaats Madaya. De inwoners zijn uitgehongerd na een maandenlang beleg door het regeringsleger. Weather Reminders Stocks Game Center Music EENMALIG BIJBETALEN 941 AM 100% Tuesday Calendar Photos Camera t». Clock Maps Videos slechts per maand 1000MB €24,50 P/MND Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1057(1) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 SUPER STUNT!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7