Geen koffieconcerten meer in Retranchement zonder subsidie Stichting 't Huus opent woongroep in Sint Jansteen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Van een dagbesteding in een tuinhuis naar de opening van het derde pand. Het gaat snel met stichting 't Huus. www.krantenbezorgen.nl 'We hebben weinig verloop. Er zijn 32 cliënten, vier zijn er ooit weg gegaan' ginjaren van 't Huus bij Dow en Bleijko Beton, maar is nu de 'ma nager' van de stichting. Sophie en orthopedagoge Carola bekleeden de zorgfuncties. Jeroen zal de eni ge 'manager' blijven. „We hebben wel een bestuur en cliëntenraad, maar willen geen management- laag erbij, 't Huus is kleinschalig, de lijntjes zijn kort. Dat is onze kracht. Hoe minder bestuursla gen, hoe meer betrokkenheid. Als ouders iets willen weten, bellen ze naar Sophie of mij. Op elke drie of vier cliënten hebben we een be geleider. Soms is er ook een-op-eenbegeleiding." De stichting opent op februari een pand in Inghelo- senberghe in Sint Jansteen. Dat is het eerste ge bouw waar cliënten pertinent wo nen. Hun ouders helpen met klus sen. Er is plek voor tien man, zes plekken zijn ingevuld. Jeroen: „We willen dat cliënten straks zeg gen: 'dit is mijn thuis'." Het kop pel is niet bang dat door de ope ning van het derde pand de klein schaligheid verdwijnt. Sterker: het zou kunnen dat er binnen vier jaar nóg een gebouw bijkomt. „We hebbeneen wachtlijst van ze ven mensen, die nog te jong zijn, maar over een paar jaar best bij ons willen wonen", zegt Jeroen. Eén van de bewoners die straks komt, was er al bij in het tuinhuis- "e. Sophie: „We zijn wel gegroeid, maar hij zegt nog steeds: 'ik ga naar Jeroen en Sophie'." Sophie Leenknecht (31) kan een glimlach niet onderdrukken. In 2009 verzorgde ze nog dagbe steding voor geestelijk gehandicapten in haar tuinhuisje in Terhole. Op 1 februa ri opent ze, samen met partner Jeroen (34), het derde pand van stichting 't Huus in Sint Jansteen. Ja, het is snel gegaan, erkennen Jeroen en Sophie. April 2014 trok ken ze in het leegstaande pand van Scheerders in de Bossestraat in Vogelwaarde. Daar verzorgt 't Huus dagbesteding voor maxi maal twaalf cliënten met een ver standelijke handicap. De stichting heeft ook een huurwoning in de Acaciastraat in Vogelwaarde, waar cliënten logeren. En dan te bedenken dat 't Huus is geboren in een tuinhuis. „In de vakantie hielp ik met de opvang in het Roversnest in Lamswaar- de", vertelt Sophie. „Maar dat moest stoppen. Ouders van de cliënten vonden dat jammer en vroegen de opvang door te zetten. Dat heb ik dus in ons tuinhuis ge daan." Dat bleek al snel te klein. Dus ging de garage op de schop om daar activiteiten te verzorgen. Jeroen en Sophie maalden er niet om de cliënten thuis uit te nodi gen. „We wilden dat ze zich thuis voelden, dus zijn we thuis gestart. Ze deden, en doen, huislijke kar weitjes", legt Sophie uit. Het ver klaart de naam van de stichting. Het concept sloeg aan. De gara ge bood plek voor vier personen en ook die werd te klein. „Onder tussen hebben we 23 begeleiders", vertelt Jeroen. Hij werkte in de be- Het Sluise college hanteert sinds dit jaar een nieuw subsidiebeleid. Er is een basissubsidie die lager is dan voorheen. Ook wordt er meer activiteit en een concreet plan van de aanvragers verwacht om een hoger bedrag te kunnen krijgen. Het college wil hiermee af van de 'vanzelfsprekendheid' waarmee sommige instellingen en clubs subsidie krijgen. Het is voor Van Rootselaar daarom af wachten of de aangevraagde sub sidie van 1900 euro wordt ver strekt. Een trouwe bezoekster van de concerten spreekt hierover haar zorgen uit in een brief aan de ge meenteraad. Ook onderstreept ze 'Mensen doneren na een concert wel iets, maar er blijft een gat in de begroting' het belang van evenementen in een kleine dorspkern. Het geld hebben de vrijwilligers hard no dig, want de concerten die sinds 2014 worden georganiseerd zijn gratis toegankelijk. „Mensen do neren na een concert wel iets, maar er blijft een gat in de begro ting. We moeten de artiesten wel kunnen betalen", legt Van Root selaar uit. Het concert van Jo-Five op 31 januari gaat sowieso door, dankzij een anonieme gift. „Maar ik durf voor de rest van het jaar nog geen artiesten te boeken. Als het echt niet anders kan, moeten we entree gaan vragen." Binnen drie weken is bekend hoe de sub sidies voor 2016 worden verdeeld. o 's Ochtends de krant bezorgen o Goed betaald en snel verdiend o Geschikt voor elke leeftijd* o Elke dag een gratis krant o Ga aan de slag in: Axel-Koewacht-Westdorpe-Philippine hM eXd, j& cum^I DINSDAG 12 JANUARI 2016 Nog steeds thuis in 't Huus Jeroen Leenknecht, 't Huus door Bob Maes Stichting 't Huus verzorgt dagbestedingsactiviteiten in het pand aan de Bossestraat in Vogelwaarde. Sinds kort is er een nieuwe zandtafel. Orthopedagoge Carola (links), Lieke (zittend), Veronique en eigenaren Sophie en Jeroen Leenknecht zijn er blij mee. foto Camile Schelstraete door Sophie Stockman RETRANCHEMENT. Veel vragen krijgt hij, of de koffieconcerten dit jaar doorgaan in de kerk van Ret ranchement. Het antwoord daar op moet organisator Eric van Root- selaar nog even schuldig blijven. „Zonder subsidie is de kans groot dat we ermee moeten stoppen." *min. leeftijd: 15/18 jaar, afd. vd wijk Legitimatie verplicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72