Relletjes bij inspraakavond over azc Utrecht Personeel doet wat Vrouwe Justitia verboden heeft 6 NIEUWS Kijken in dossiers of opvragen gegevens meest gemaakte fouten. Ook stagiairs en tijdelijk medewerkers gingen over de schreef. Een officier van justi tie die dronken op een zitting verschijnt. Of een stagair die grasduint in het sys teem om te beoorde len of een potentiële huwelijks partner wel geschikt is. De lijst met misstappen van medewerkers van justitie geeft een ontluiste rend kijkje achter de schermen bij het OM. Van hoog tot laag gaan perso neelsleden in de fout, blijkt uit het overzicht van het Bureau Inte griteit Openbaar Ministerie. De of ficier van justitie die in 2012 dron ken op een zitting verschijnt is misschien wel de meest in het oog springende. Hij is nota bene al eerder aangesproken op zijn pro blematische alcoholgedrag en wordt op staande voet ontslagen. Een andere medewerker, die ook niet van de fles kan afblijven, is eveneens niet meer welkom. Hij rijdt stomdronken een alcoholcon trole in met een herkenbare dienstauto. Het OM stuurde de laatste vier jaar nog acht vaste medewerkers de laan uit omdat hun gedrag on toelaatbaar is. Onder hen één advo caat-generaal. Hij is veroordeeld voor belastingfraude. Twee mede werkers moeten vertrekken om dat ze in politieonderzoeken naar voren komen en over onverklaar bare grote sommen contant geld beschikken. En onlangs bleek nog dat een OM-medewerker tonnen in beslag genomen geld had ver duisterd. Verreweg in de meeste geval len blijft het bij een schriftelijke of mondelinge berisping. Zo zijn er officiële waarschuwingen voor drie medewerkers die wel heel slordig omgaan met zeer gevoelige informatie. Dat is vooral pijnlijk als het openbaar aanklagers betreft, iets wat twee keer gebeurt. Eén laat een harde schijf slingeren op een werkplek buiten de deur, een an der raakt zo'n externe harde schijf kwijt op vakantie. Veel medewerkers blijken moei te te hebben werk en privé te kun nen scheiden. Het ongeoorloofd meegluren in strafdossiers of het opvragen van persoonsgegevens zijn de meest bestrafte misstap pen. Zeven medewerkers vragen informatie op over familieleden. Ook de medewerker die een grappig bedoelde reactie over wiet plaatst, moet op het matje komen Er is zelfs één medewerker die de politie opdrachten geeft om aanvullend onderzoek te doen, ter wijl hij zelf niet bij de zaak betrok ken is. Ook verzwijgen diverse me dewerkers dat directe familiele den bij strafzaken zijn betrokken, iets dat verplicht is. Twee medewerkers gebruiken dienstauto's ook voor privéritten. Een enkeling verstuurt privépost- pakketten via het werk en één ambtenaar heeft zoveel tijd over dat hij onder werktijd de website van zijn partner onderhoudt. Opvallend is ook het aantal sta giairs en tijdelijk medewerkers dat over de schreef te gaat, negen tien in totaal. Zo is er de stagiair die in het systeem duikt om te checken wat een potentiële huwe lijkskandidaat op zijn kerfstok heeft. En is er zelfs één die een ge ruchtmakende, mediagevoelige zaak uitprint. Een stagiair wordt verdacht van een overval en checkt in het systeem zijn justiti eel verleden. Met social media blijkt ook niet iedereen even handig bij het OM. Iemand zet in 2013 zelfs een in tern document op Facebook, waar op de foto van een medewerker met personeelsnummer is te zien. Ook de medewerker die een grap pig bedoelde reactie over wiet plaatst, moet op het matje komen. Buitenstaanders zouden kunnen denken dat hij dit zei als officier van justitie. Ook zijn er medewerkers en sta giairs die zich negatief uitlaten over het OM, informatie delen over werklocaties of die doodleuk foto's posten uit een horecagele genheid terwijl ze zichzelf ziek hebben gemeld. De lange lijst misstappen wekt verbazing bij advocaten. „Ik heb al tijd gedacht dat mensen die ande ren de maat nemen, zelf onkreuk baar zijn", zegt advocaat Sébas Diekstra, die de lijst opvroeg om dat hij wilde weten wat medewer kers van het OM nu eigenlijk op hun kerfstok hebben. „Ik maak in rechtszaken helaas te vaak mee dat officieren van justitie niet te rughoudend zijn bij het ver draaien van de waarheid. Deze cij fers bevestigen voor mij alleen maar dat ze bij het OM nog hard moeten werken aan hun integri teit." Op het moment dat voorstanders van het azc een spandoek met de tekst 'refugees welcome' (vluchtelin gen welkom) uitrolden, stormde een groep tegenstanders op hen af. Zij sloegen en trapten ruim een minuut op de demonstranten in, voordat de politie een cordon om de ongeveer tien linkse voor standers kon vormen. Toen de linkse demonstranten wilden vertrekken, op last van de politie, stormde de groep tegen standers opnieuw op hen af. Dit maal kon de politie weer net op tijd een confrontatie voorkomen. Daarna werd het rustiger, hoewel er nog wel met vuurwerk werd ge gooid. Al de hele avond was de sfeer gespannen in Overvecht. In de Ste fanuskerk zouden het COA (Cen traal Orgaan opvang asielzoekers) en wethouder Kees Diepeveen (Groen Links) met bewoners in ge sprek gaan over het asielzoekers centrum dat in juni 2016 plaats moet bieden aan zo'n vierhon derd asielzoekers. Alleen direct omwonenden waren welkom op vertoon van een bewonersbrief die zij hadden ontvangen. Buiten, voor de kerk, stond een grote groep van zo'n driehonderd mensen om te demonstreren te gen de komst van het asielzoekers centrum. Onder hen diverse aan hangers van de rechtse groepen Pegida en Identitair Verzet, die eerder ook hebben geprotesteerd tegen de komst van asielzoekers centra. Daarnaast waren er aan hangers van de harde kern van FC Utrecht aanwezig. Zij hingen spandoeken op met teksten als 'Azc weg ermee!!!' en scandeerden diverse leuzen. Binnen in de zaal was het on rustig. Diverse tegenstanders lie ten verbaal van zich horen en schreeuwden door het verhaal van wethouder Diepeveen heen. Niet veel later ging het buiten dus mis. Een demonstrant is door de po litie aangehouden. Bij OM gaat het soms goed mis door Raymond Boere Tegenstanders van de komst van het azc in de Utrechtse wijk Overvecht de monstreren bij de Stefanuskerk. foto Robin Utrecht door Yelle Tieleman UTRECHT. Bij een inspraakavond over een azc in de Utrechtse wijk Overvecht is het gisteren tot relle tjes gekomen tussen voor- en te genstanders. illustraties Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6