Lf Zeeuwse hulp voor vluchtelingen ^Beste Risk-speler 4 van Nederland komt uit Kapelle Ambers haar viel uit, maar ze is niet zielig Lichte groei aantal Zeeuwse cafés Landelijk forse daling Zeeland verloor in tien jaar tijd bijna 80 cafés. Nu is er een lichte groei en lijkt de bodem bereikt. MIDDELBURG. Na jaren van krimp groeit het aantal cafés in Zeeland weer iets. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Telde Zeeland in 2014 nog 10,4 cafés per 10.000 inwoners, een jaar later ligt dat aantal op 10,5 per 10.000 inwoners. Het scheelt slechts een slokje op een borrel, maar toch zien cafébazen het zon niger in dan een paar jaar terug, bevestigt Peter Arkenbout, de Zeeuwse regiomanager van Ko ninklijke Horeca Nederland. „Het is weliswaar een minieme groei, maar het bewijst dat we wat betreft het aantal cafés de bodem hebben bereikt. Ik hou wel een slag om de arm. Elk jaar wisselen tientallen zaken van eigenaar. Het kan zijn dat het beeld over 2016 straks anders is", zegt Arkenbout. Vlak voor de crisis die in 2008 uitbrak, had Zeeland nog 478 ca fés ofwel 12,6 cafés per 10.000 in woners. Tot 2009 steeg het aantal cafés nog, daarna kwam de klad er in. In 2015 was het aantal cafés ge krompen tot 400. In de horeca hadden cafés veel last van de cri sis. Ook door het rookverbod werd het stiller aan de toog. Inmiddels gaat het wat beter in caféland, dankzij drie mooie zo mers en het feit dat consumenten het geld meer laten rollen, zegt Ar kenbout. „De omzetten en de win sten stijgen. Cafébazen hebben ook weer meer vertrouwen en zijn naar mijn indruk actiever om klanten binnen te halen. Dat is ook noodzakelijk. Wie denkt dat hij alleen de deur hoeft open te zetten, komt bedrogen uit. Je moet naast drank ook iets te eten serveren, gebruikmaken van socia- 'Wie denkt dat hij alleen de cafédeur hoeft open te zetten, komt bedrogen uit' le media en leuke activiteiten aan bieden. Zeker in het achterland. Doe je dat, dan kun je als kaste lein een boterham verdienen." Na Limburg heeft Zeeland nu de beste cafédekking van het land. Het is samen met Zuid-Holland ook de enige provincie waar het cafébestand toeneemt, zij het licht. Arkenbout maakt er een dik ke kanttekening bij. „Dat Zeeland zoveel cafés telt op een relatief kleine bevolking is puur te dan ken aan het toerisme. In Zeeland kunnen geen 400 cafés leven van lokale bezoekers." Binnen de horeca zijn in de laat ste tien jaar alleen cafés in aantal afgenomen. Overige branches la ten een stijging van het aantal ves tigingen zien. In Zeeland steeg het aantal restaurants van 420 in 2008 naar 515 in 2015. De provin cie telt inmiddels 230 hotels. Ze ven jaar geleden waren dat er 180. Het aantal snackbars en ijssalons steeg van 295 naar 345. DUINKERKEN. Kleding naar Calais. Dekens naar Duinkerken. Ploete ren door de modder met pallets. Onder het motto 'als de Fransen het zelf niet doen...' rijden Engel sen, Belgen en Nederlanders maandag af en aan naar het vluch telingenkamp in Duinkerken om hulp te bieden aan de asielzoekers die daar al maanden vastzitten in de Noord-Franse modder. De autoriteiten laten voor één dag mensen toe die hulp willen bieden. Ook de Kledingbank Zee land mag binnen. Susannah Kop- pejan (gele jas) van de Kleding bank Zeeland helpt met de distri butie van hout om vuur te maken voor warmte en koken. Zij krijgt hulp van acht vaste vrijwilligers én van Arne Bech-Sorensen (rechts vooraan), een Noor die met zijn gezin door Europa vaart en tijdelijk in Middelburg ligt. Vanuit Middelburg brengen ze zo'n 1300 kilo kleren naar een de pot in Calais. Daar worden dekens ingeladen voor het kamp in Duin kerken. Die mogen uiteindelijk het kamp niet in; pallets om ten ten uit de modder te tillen en nieuwe tenten krijgen voorrang. „De situatie is dramatisch", consta teert Koppejan, „maar het is goed om te kunnen helpen. Ik be schouw dit als een eerste kennis making. We gaan hier vaker hel pen." foto Maurits Sep PAGINA 8 PAGINA 5 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 12 januari 2016 Zeelan Meer leven in de kroeg door Frank Balkenende Peter Arkenbout, Horeca Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68