Vijf sinaasappels eten, dat doet echt niemand Xrp 6 I HART& VRAAG HEI DE DESKUNDIGE je dat in één keer. suikers van vijf si- Stadsdichters Een op de vijf Nederlandse gemeenten heeft een stadsdichter. Hart Ziel vroeg vijf van hen een gedicht te schrijven aan hun stadgenoten. '.flllliil Als je fruit eet, doe drank.*t je met voi, te neutraliseren De jaren negentig waren de sixties van de poëzie. In die tijd werd poëzie nieuw leven ingeblazen s-. Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; voedingsdeskundige Ay Lin kho over vruchtensap. alcoholische dranken bevatten vaak een com binatie van zoet en zuur, net als snoep. Suiker veroorzaakt bepaalde westerse ziektes en in combinatie met zuur brengen ze onomkeer bare tandschade toe. Op fruit moet je kau wen, op sap niet. Kauwen stimuleert de speekselaanmaak, waardoor het zuur kan worden geneutraliseerd. Bij drank en sap ge beurt dit niet of in ieder geval weinig. Ook drink je sappen vaak over een lange periode en hoe langer je gebit daaraan is blootgesteld, hoe slechter het is. Als je fruit eet, dan doe je dat vaak in één keer. Daarna heeft je gebit kans om zich weer te neutraliseren. Er zitten wel vijf sinaasappels in een glas sinaasappel sap en dit bevat na tuurlijk ook vijf keer zoveel suiker dan één sinaasappel. Verzadi ging speelt ook een rol. Na een glas 3 maar je hebt wel de n naasappels binnen- üaarna heett je gekregen. Dus in ffphitkaiK rh totaal krijg je veel goun i\aiio lioii meer energie binnen één sinaasappel, mis schien twee, maar geen vijf stuks. Wat betreft de karnemelk: dat is een gefermen teerde zuiveldrank en bevat daardoor net an dere voedingsstoffen. Het fermentatieproces zet melksuikers om in melkzuur. Vandaar de zure smaak. Als je last hebt van lactose-intole- rantie dan kun je meestal wel karnemelk ver dragen, omdat er minder lactose in zit. In dit geval is karnemelk gezonder. Ook zit er min der vet in dan (half jvolle melk, maar magere melk bevat nog minder vet. geen koemelk en hij vraagt zich af of hij dan wel buffelmozzarella kan eten. Dat kan; melk van de buffel is anders van samenstelling dan die van de koe, het is een ander product. HET PANEL 8? TEKST MEREL DADO I FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Sinds Karei Leeftink er stadsdichter is, loopt hij met een ander gevoel door Middel burg. „Ik heb me verdiept in de geschie denis en zoek naar veranderingen. Ik merk steeds meer hoe bijzonder Middelburg is en voel me het gezicht van de stad." Nu werkt hij aan een gedicht over een zestiende-eeuwse stadsbeul. „Dat was een soort zzp'er, heel mo dern dus." Nederland telde vorig jaar 97 stads dichters verdeeld over 81 gemeen ten, volgens een inventarisatie van het Poëziecentrum in Gent. Ons land heeft 390 gemeenten dus zo is te berekenen dat 20 procent een stadsdichter heeft. Bij die 97 zijn ook zogeheten stadsdeeldichters (zo heeft Amsterdam, opgedeeld in stadsdelen, er vier) en junioren die als tweede dichter zijn aangesteld. Daarvan waren er vorig jaar veer tien. En dan zijn campusdichters van universiteiten, landschapsdich- ters en soortgelijken nog niet eens meegeteld. Nieuw is het allemaal niet, de Ro meinen hadden dichters in dienst en in de gouden eeuw schreef Joost van den Vondel in opdracht over steden, maar Venlo had in 1993 de primeur. Pas nadat er in 2000 een Dichter des Vaderlands kwam, volg den meer gemeenten. Dat het juist toen een vlucht nam is geen toeval, zegt Ronald Ohlsen. Hij is de tweede stadsdichter van Groningen (2005-2007), docent Nederlands aan de Rijksuniversiteit Groningen. „De jaren negentig waren de sixties van de poëzie. In die tijd werd poë zie nieuw leven ingeblazen. Er waren festivals en volle zalen voor literatuur en een nieuwe lichting schrijvers als Ronald Giphart en Ilja Leonard Pfeijffer zorgde voor revitalisering. Daarvoor was poëzie iets van oudere mannen met stof fige colberts die achter een kathe der stonden te mompelen. Gemeenten zagen de groeiende po pulariteit en wilden daar iets mee." Iedere stad heeft eigen regels, ver wachtingen en vergoedingen en soms betaalt de gemeente, soms andere (cultuur)instellingen. Nienke Esther Grooten van Eindho ven krijgt 2600 euro per jaar, Mar tin Beversluis van Tilburg 300 euro per maand. In de ene stad kun je sollicteren, bij de andere is er een wedstrijd waarbij publiek kan stemmen en weer ergens anders dragen literaire instellingen een kandidaat voor. Stadsdichter zijn is meer dan een eer. Frouke Arns van Nijmegen krijgt zo veel uitnodigin gen dat ze een paar keer als stads dichter optreedt. Vorig jaar schreef ze zeventien gedichten, terwijl zes het minimum is. Ook Karei Leef tink gaat met negentien gedichten over het minimaal van vier. si Ef - V y Ay Lin Kho is voedings deskundige. dinsdag 12 januari 2016 GO De nieuwe voedingsadviezen adviseren fruit, in clusief sinaasappels, maar sinaasappelsap wordt afgeraden. Als je 100 procent sap neemt, is dit dan slecht? Vruchtensappen zijn slecht voor de tanden, maar gewoon fruit dan? Een andere vraag betreft karnemelk: is dit gezonder dan halfvolle gewone melk? Arnold Visser, Kampen. Sappen, frisdrank, energiedrankjes en zoete Dan nog dit: de heer Janbroers uit Lobith neemt Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHOLOOG Steven Pont VOORDE stad EN VOOR DE WERELD RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen 44 y De meest karakteristieke plek van Nijmegen voor Frouke Arns is de Waalbrug. Niet te mis sen volgens stadsdichter Karei Leeftink voor wie in Middelburg is: abdijtoren Lange Jan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50