I 5 0 LEESTIPS Zorg voor je oude dag: investeer in je netwerk i Redzaamheid Gezonde mensen overschatten de mogelijkheid op anderente kunnen terugvallen Concentreer je op wat echt belangrijk is Je In januari en februari verschij nen doorgaans minder nieuwe boeken dan in de rest van het jaar, maar wat verschijnt maakt het wel goed. Ouderen durven vaker om hulp te vragen van familie en vrienden, zo blijkt uit onderzoek van seniorenorganisatie ANBO. Toch zegt nog een kwart van de 50- plussers en gepensio neerden geen vangnet te hebben om op te kunnen terugvallen. Vorig jaar was dat nog een derde. Volgens directeur bestuurder Liane den Haan van ANBO groeit door de hervormingen in de zorg de bereidheid om elkaar weer meer te hel pen. De zogeheten 'vraag- verlegenheid' die de verzorgingsstaat kenmerkt, is op zijn retour. Hoewel mensen meer op hun sociale relaties denken te kunnen bouwen, gaat dat bij een grote groep se nioren nog moeilijk, zegt Den Haan. „We horen vaak genoeg verhalen dat oude ren geen hulp durven te vragen, omdat ze bang zijn om iemand tot last te zijn," zegt Liane den Haan. Aan deze tweede editie van de jaarlijkse enquête 'Eigen Regie en Samenred- zaamheid' namen ruim 8100 senioren deel. Van hen wil 83 procent graag (financieel) zelfredzaam blijven. De helft verwacht op kinderen te kunnen te rugvallen, iets meer dan de 45 procent die erop rekent op zijn partner te kunnen steunen. 28 procent van de deelnemers denkt dat buren zo nodig te hulp zul len snellen als dat nodig is en 31 procent wil vrienden inschakelen. Mensen moeten volgens directeur-bestuurder Den Haan wel uitkijken dat ze steun uit hun sociale net werk niet te optimistisch inschatten. „Gezonde men sen overschatten de moge lijkheid om bij ziekte terug te kunnen vallen op ande ren om hen heen." Het eerste onderzoek naar eigen regie en redzaam heid is uitgevoerd vóór de grootschalige hervorming van de zorg. Sinds 1 ja nuari 2015 dienen familie, buren en vrienden hulpbe hoevende ouderen meer bij te staan. „In vergelijking procent van de oude ren uit het onderzoek wil zelf bepalen wie er over de vloer komt als hulp nodig is. Mensen rekenen ook op de kerk en verenigingen. met een jaar geleden maakt tien procent van de ouderen vaker gebruik van hun netwerk." Toch adviseert Den Haan: „Blijf investeren in je con tacten. Doe dat met het oog op later, want dat net werk wordt steeds belang rijker in de zorg." tMRNOUDKUHERS peldagen', workshops waarbij ver schillende generaties met elkaar bezig zijn en samen eens iets totaal anders doen. Ze schilderen samen portretten, ontwerpen een bord spel, fotograferen of maken kaarten kaarten. Het is leuk en leerzaam en aan het einde van de dag nemen ze een tastbaar resultaat mee naar huis. Zaterdag 23 januari is er weer een Dompeldag. Het thema: ge zicht." Gerda: „Mijn atelier is op zolder. Daar staan kisten en dozen vol roestige hoefijzers, spijkers, gebro ken stalen frames, boomstamme tjes en brokstukken geloogd hout. Daarvan maak ik sculpturen die ik exposeer en verkoop." Lucy: „Gerda is technisch en oplos singsgericht. Ik ben meer van de kleuren en beweging. We geven soms samen les, zoals dit najaar aan kinderen van de de eerste lich ting vluchtelingen in Middelburg en Koudekerke. Schilderen en teke nen met 25 Syrische en Afghaanse basisschoolkinderen en peuters. Ze waren gretig en leergierig. Het was spannend om met hen te communi ceren; onze enige gezamenlijke taal was het creatieve proces." Gerda: „We maakten ook maskers. Ik liet de schaar zien, deed knipbe- wegingen voor, leerde hen het woord 'schaar'en het woord 'knip pen'. Overal hingen ballonnen, voor een extra feestelijk tintje. Maar wij dachten: 'oh jee, als die knallen denken zij natuurlijk aan bommen en granaten'. Maar de kinderen hadden de groot ste lol en gingen de ballonnen te lijf." Lucy: „We lachen wat af, samen. En we hebben veel raakvlakken. Naast het lesgeven genieten we van wan delen. Dan jutten we langs zee, bos en duin de materialen voor sculptu ren. Ook laten wij ons graag inspi reren door museabezoek en concerten." Gerda: „Gedurende het leven stel je je dromen bij. 'Je mist meer dan je meemaakt', schreef Martin Bril. 'Hoe langer je leeft, hoe korter het duurt', zei Jules Deelder. We relativeren en worden pragmati scher." Lucy: „Groots en meeslepend hoeft voor ons niet meer." Gerda: „Als we niet oppassen, worden we nog ouwe lullen!" Lucy: „Ik vind het steeds prettiger alles los te laten. Ik wil me meer concentreren op wat echt belang rijk is. Met mijn cursussen hoop ik volwassenen aan te zetten tot spe len, zodat zij een andere, betere kwaliteit van leven ervaren. Dat werkt ook inspirerend voor ons, want we kijken overal rond of we iets ontdekken waarmee wij weer wat kunnen creëren." Gerda: „Daar heb ik het helemaal mee eens." dinsdag 12 januari 2016 mmnnuiaHDEn DE MONASTIEKE TUIN De Laurieten, genoemd naar de beweging Laura van Abt Poimên, selecteerden na drie jaar lezen 52 inspire rende teksten. Hoewel som mige al eeuwenoud zijn, blijven ze 'de ziel voeden'. Lannoo, 19,99 MAMA WORDEN Dit naslagwerk over zwanger worden, zwan gerschap en geboorte be antwoordt vragen als: hoe bereid je je voor op kinde ren? Hoe evolueer je tij dens dit avontuur? TerraLannoo, 29,99 VEGETABLES THAT SPARKLE THE CONVERSATION Chef Seppe Nobels kookt alleen met vlees of vis als die wat toevoegen aan de maaltijd. In dit boek leert hij de lezer 68 groentege rechten te bereiden. Lannoo, 34,99 44 62 Ook vertellen over uw levenslessen? Stuur een mail naar redactie@pzc.nl. Ook al wordt er wekelijks met elkaar gekaart: er is maar een kleine groep ouderen die clubgenoten om hulp durft te vragen zodra die nodig is. foto saskiabehdenisvan berlekom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49