4 I ZO DOEN A Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u in het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Lucy de Graaf (58) en Gerda Kramer (69) uit Middelburg. Gezonde twijfel is niet verkeerd Als je op jezelf kunt terugvallen, geeft je dat veel kracht Of ik lesbisch was, werd me gevraagd. Geen idee. Misschien ben ik wel bi. En weetje, dat is eigenlijk niet relevant Bi of lesbisch? Al dat labelen is helemaal niet relevant Durf eens iets totaal anders te doen 8? TEKST JACOLINE VLAANDER FOTO'S MECHTELD JANSEN Lucy: „Nadat mijn vorige geliefde, ook een vrouw, in 2007 overleed, heb ik wel op datingsites gekeken en af en toe met iemand gemaild. Maar kennismaken en doorzetten? Dat dan weer niet." Gerda: „Dan had je toch lef." Lucy: „Het waren de rouwhormo- nen. Door de ziekte van mijn part ner was ik me bewust geworden van mijn sterfelijkheid en de ein digheid van het leven. Ik had be hoefte aan avontuur, leven, het gevoel dat ik er zelf ook nog was." Gerda: „En dat er weer iemand zou zijn die jij mocht aanraken." Lucy: „Leven met z'n tweeën is leu ker." Gerda: „We hebben in het begin al lebei getwijfeld, natuurlijk. Maar we hebben het toch aangedurfd." Lucy: „Je hoeft niet alles meteen te weten, vind ik. En je hoeft evenmin overal meteen in te springen." Gerda: „Gezonde twijfel is niet ver keerd. Maar het moet je niet lam- leggen." Lucy: „Opnieuw beginnen is een hele stap." Lucy: „Jaren heb ik alleen geleefd. Ik weet daardoor dat ik, als het moet, op mijzelf kan terugvallen." Gerda: „Dat weet ik óók. Mijn echt genoot overleed in 1998. Sindsdien miste ik een maatje. Maar ik keek vooral naar mannen." Lucy: „Dat wij elkaar ontmoetten toen we allebei single waren, is niet Cf minder dan een wonder! Mijn vo rige geliefde had een vriendin met een huisje in Zuid-Frankrijk. Die vriendin had een zus. En dat bleek Gerda te zijn." Gerda: „Mijn zus nodigde ons uit voor een weekje rond kerst." Lucy: „Dus wij kregen eikaars gege vens en mailden: zullen we dat eind samen rijden?" Gerda: „We besloten om eerst ken nis te maken. Ik woonde in Zoeter- meer. Lucy nodigde mij uit in Middelburg." Lucy: „Wat een klein vrouwtje, dacht ik toen ik de deur opende. 'Zo zie je er dus uit', zei zij." Gerda: „Het werd gezellig, het klikte. Daarna waren de sms'jes niet van de lucht. We dachten voortdurend aan elkaar." Lucy: „We keken enorm uit naar het weekje Frankrijk. Ik was zelfs ze nuwachtig." Gerda: ,„Als Lucy een vent was ge weest, was ik nu verliefd', zei ik DE FAMILIE tegen mijn dochter. En toen dacht ik meteen: wat een onzin! Ik bén gewoon verliefd. Dat het geen vent is maar een vrouw, doet er toch he lemaal niet toe? Of ik lesbisch was, werd me gevraagd. Geen idee. Mis schien ben ik wel bi. En weetje, dat is eigenlijk niet relevant. Al dat la belen, daar ben ik niet zo van. Ik houd gewoon van Lucy." Lucy: „We voelen elkaar goed aan." Gerda en Lucy (in koor): „Het ritst samen zo ontzettend lekker!" Gerda: „Mijn zoon was indertijd 33 jaar toen ik het hem vertelde. 'Ik ben wel wat van je gewend, moe der', zei hij. Mijn dochter, die twee jaar ouder is, vond het alleen maar fijn dat ik weer een soulmate had ontmoet." Gerda: „In dit huis zijn wij samen opnieuw begonnen. We hebben het in 2013 gekocht." Lucy: „Alles hebben we zelf geschil derd. We houden van licht en ruimte. En we hebben allebei een eigen werkkamer." Gerda: „We hebben de taken aardig verdeeld. Ik doe iets meer dan zij aan het huishouden." Lucy: „Ik ben tekenaar en docent schilderen en werk bij het Cultuur huis Kuiperspoort in Middelburg. In mijn lesatelier in Goes organi seer ik, samen met een fotograaf en kunstschilder, maandelijks op za terdag compleet verzorgde 'Dom- dinsdag 12 januari 2016 Opnieuw beginnen is een hele stap' 44 Gerda Kramer (69), gepensioneerd onderwijzeres en beeldend kunstenaar Lucy de Graaf (58), tekenaar en schilder docent in haar atelier in Goes en werkzaam bij Cultuurhuis Kuiperspoort in Middelburg Gerda (links) en Lucy samen aan het werk tij dens een creatieve work shop: 'We lachen wat af,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48