Meer dan zestig afspraken op internationale bijeenkomst in Den Haag Terroristen moeten beter in de gaten worden gehouden. Er komt een database met informatie. NIEUWS 3 499,- int meeting of the Global Counterterrorism Forum 'I Coalition to Counter IS1L DEN HAAG. Na een dag van topo- verleg met tientallen landen kon minister Bert Koenders (Buiten landse Zaken) gisteren een pakket van zeker zestig maatregelen pre senteren in de aanpak van terroris me. Of het aanslagen gaat voorko men, ligt er helemaal aan of het pakket echt uitgevoerd gaat wor den, stellen deskundigen. Koenders noemt terreur een 'vi rus' dat 'zich constant aanpast' met moderne technologie 'om te overleven' tot een 'terreur 2.0'. Dus is hij zichtbaar opgelucht als hij na een dag vergaderen met een 'aanvalsplan' naar buiten kan wan delen. Zeker vijftig landen en organi saties - vanuit Afrika tot Amerika - bogen zich in Den Haag over de vraag hoe terrorisme te bestrij den, zeker na de recente aanvallen in Parijs en vrijdag nog in Egypte, waar terroristen een hotel probeer den aan te vallen. Hoewel de daders van diverse aanslagenin meerdere landen be kend waren, reisden zij ongehin derd, hadden toegang tot geldstro men en konden uiteindelijk aan slagen uitvoeren. Op die wijze wist bijvoorbeeld Brahim Abdes- lam aan de aandacht van inlichtin gendiensten te ontsnappen en zichzelf op te blazen bij de aansla gen in Parijs. Volgens Koenders zijn de lan den een stap dichterbij gekomen om aanslagen te stoppen. „We zijn tot extreem praktische maat regelen gekomen waar inlichtin gendiensten direct mee aan de slag kunnen." Zo moeten diensten uit ver schillende landen reisbewegingen van geradicaliseerde personen be ter monitoren, worden geldstro men nauwgezetter nagegaan, bankrekeningen van verdachten tegelijk in meerdere landen bevro ren en komt er een centrale data base van verdachten waar landen toegang toe krijgen. In de plannen worden ook banken, reisbureaus en vliegmaatschappijen betrokken bij de opsporing van verdachten. „We hebben de verantwoorde lijkheid om alles te doen om nieuw terrorisme te stoppen", zegt Koenders. „Terroristen ge bruiken nieuwe methodes, dus wij moeten daar steeds nieuwe antwoorden op hebben. Ik zie dit echt als stappen vooruit." Dat hij een succes claimt heeft ook alles te maken met de rol van Nederland. In het jaar dat ons land voorzitter is van de EU, is ie der 'geslaagd' internationaal over- Of het aanslagen gaat voorkomen, ligt er helemaal aan of het pakket echt uitgevoerd gaat worden leg er één. Toch beseft ook Koen ders dat eerder ook de Verenigde Naties én de EU al vuistdikke sta pels maatregelen aankondigden, ook na aanslagen in Europa. De minister houdt echter vertrouwen dat het nu wél tot vergaande uit voering komt. „We hebben ver trouwen opgedaan. Ook in elkaar. Want terwijl we dit gezamenlijk moeten doen, hebben we niet eer der zoveel betrokkenen rond de ta fel weten te krijgen." Of de plannen slagen, durven terreurdeskundigen nog zeker niet te zeggen. Terrorisme-expert Bibi van Ginkel erkent dat landen nu nog te veel op eigen houtje ter roristen opsporen. „Met ieder een eigen aanpak, zonder al te veel sa men te werken." Logisch ook wel, vindt ze. Terreurbestrijding leunt op inlichtingendiensten. Bij uit stek instituten die hechten aan ge heimhouding en zelfstandig optre den. „Je gooit je inlichtingen niet zomaar over de heg naar een dienst van een ander land. En dat is maar goed ook." Dat Koenders het toch zoekt in samenwerking, begrijp Van Ginkel wel goed. „Al moet het dan wel echt tot concre te stappen komen." (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 10 dagen Toscane: Florence, Pisa Elba/ Toscane: Umbrië Rome 10 dagen Gardameer, Verona Venetië/ Venetië en Zuid Tirol 10/12 dagen Aan de oevers van het Lago Maggiore Lago Maggiore en Toscane 10/12 dagen Italië Bloemenrivièra/ Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 12/15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust DINSDAG 12 JANUARI 2016 Minister Koenders (tweede van rechts) spreekt op de top. foto Jerry Lampen Aanval op terreur 2.0 door Tobias den Hartog v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: Diverse vertrekdata in 2016 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3