Basisschoolleerling lijdt aan Alopecia Areata Pe bette, tM, s<w-eli£e, bij v^rdle^tte,! ZEELAND 5 Het haar van Amber Verhelst (10) uit Terneuzen viel plotseling uit als gevolg van een huidziekte. www.krantenbezorgen.nl Amber is een 'meis je-meisje'. „Heel erg met haar uiter lijk bezig", vertelt haar moeder Joke. Ze houdt ervan om voor de spiegel te staan: ze lakt haar nagels telkens in een andere kleur, ze maakt vlechten of vissen- graten in haar haar, of bindt het sa men in een knot. Maar die mooie lange bruine lokken zijn niet haar eigen haar. Amber werd vijf jaar geleden kaal, als gevolg van de ziekte Alopecia Areata. Op een ochtend vond ze haar bruine lokken op haar kussen. In de weken erna vielen steeds meer plukken uit. „Handenvol", weet haar moeder nog. Dat was moei lijk te begrijpen voor een kleuter. 'Ik wil tegen anderen met deze ziekte zeggen dat ze zich niet hoeven te schamen' „Amber riep op een gegeven mo ment: 'laat het stoppen'. Ze wilde het haar bewaren, zodat we het konden terugplakken op haar hoofd. Maar in acht weken was al les weg." De huisarts stuurde Amber door naar een dermatoloog, die de ziekte vaststelde. „Er is niet veel onderzoek naar gedaan", legt Joke uit. „We weten dat het een au- to-immuunziekte is. Het lichaam herkent de eigen haarzakjes niet." Een medicijn bestaat niet. „Je kunt wel lichttherapieën onder gaan, maar daar kun je weer ande re allergieën mee aanwakkeren. Daarmee zouden we het mis schien alleen maar erger maken. Het was een heel onzekere tijd. Toen ze zeven was, wilde ze niet meer naar het ziekenhuis. Ze was al wijs genoeg om te denken: dan groeit mijn haar maar niet." Of het haar van Amber ooit he lemaal terugkomt, is de vraag. Daarom leerden Ambers ouders hun dochter om haar ziekte te ac cepteren. „We willen haar zo sterk mogelijk maken. Ze zit daar om op karate. Maar we zeggen haar ook dat ze er niets aan kan doen. Elk kind heeft wel wat: ie mand anders draagt bijvoorbeeld een bril, omdat 'ie slechte ogen heeft. We zijn open over haar ziek te naar de buitenwereld, maar we gaan er niet zielig over doen. Am ber is gewoon Amber." Amber bedekte haar hoofd aan vankelijk met petjes en hoofddoek jes. „Maar ze was niet compleet", zegt haar moeder. Bij de Haarzaak in Koewacht liet ze daarom een haarstuk aanmeten. „Toen ze de pruik voor de eerste keer pasten, vloeiden wel wat tranen. We za gen haar ineens weer met een mooie bos haar. Amber was er meteen weg van." Omdat haar hoofd nog groeit, krijgt ze elk jaar een nieuwe pruik aangemeten. Daar hangt een flink prijskaartje aan: duizend euro ei gen bijdrage. Joke deed daarom gisteren mee aan de actie 'Hierrr met je rekening' van Radio 538. De zender betaalde de kosten van Am bers pruik. Joke is dolblij. „Nu kunnen we alvast geld opzij zet ten voor volgend jaar." Amber weet inmiddels niet be ter, maar er zijn natuurlijk mo menten dat die pruik helemaal niet fijn is. „Als ik bij het gym men een bal tegen mijn hoofd krijg, dan gaat 'ie bijna af. En als het hard waait, moet ik ook oppas sen. Dat vind ik vervelend, omdat andere mensen er misschien van schrikken." Als ze thuis is, laat Amber haar pruik meestal af. „En als ik in de zomer op straat speel, doe ik 'm ook wel eens af. Anders zweet ik veel. Laat ze maar kijken, denk ik dan. Ik heb het gewoon warm. In het zwembad doe ik wel een badmuts op, want daar kijken wel veel mensen. En ik wil niet zielig overkomen. Dan gaan men sen me troosten enzo. Daar hou ik niet van." Amber wil juist graag vertellen over haar ziekte. „Ik wil andere mensen en andere kinderen met deze ziekte helpen. Ik wil tegen ze zeggen dat ze zich niet hoeven te schamen. Je blijft gewoon wie je bent." Amber wil binnenkort in haar klas - groep 6 op basisschool De Oude Vaart - een spreekbeurt over haar ziekte houden. „Ik heb mijn pruik ook wel eens afgedaan in de klas. Iedereen vindt het inte ressant en bijzonder. Ik heb ook veel vrienden en familie die me steunen." Gepest wordt ze bijna nooit. „Iemand riep een keer 'hee kale'. Maar ik laat me dus echt niet uitschelden, want ik kan er niets aan doen dat ik die ziekte heb. Toen zei ik 'wat nou?'." Ze kijkt even fel. „Dat was genoeg. Ze weten dat ik op karate zit." Kerstvandaal van zijn bed gelicht Een 23-jarige man is gisterochtend van zijn bed gelicht door de politie. Hij wordt ervan verdacht verschillen de vernielingen te hebben gepleegd met kerstavond. De man is rond 06.00 uur aangehou den door agenten. Volgens diverse ge tuigenverklaringen heeft de verdach te mogelijk meerdere vernielingen gepleegd in de omgeving van de Paar denmarkt in Hulst. Daarbij zou hij onder meer een ruit hebben vernield en met kliko's hebben gesmeten. De man is vastgezet voor verder onder zoek. Auto brandt uit langs A58 Op verzorgingsplaats Vliete langs de A58 bij Krabbendijke is gisterochtend rond half negen een auto uitgebrand. De brand weer van Rilland trof de auto aan bij het benzinestation van de BP. Toen de brandweer bij de parkeerplaats arriveerde, stond de auto al volledig in brand. Het voertuig is door de brand weer in Rilland geblust en door een berger meegenomen. De oorzaak van de brand is niet be kend. Auto belandt in de sloot na botsing Bij een ongeval met twee perso nenauto's is één voertuig in de sloot geraakt op de Westhofse- zandweg in 's-Heer Arendsker- ke. De voertuigen kwamen met el kaar in botsing op de kruising met de Lamoenweg. Zeker één van de betrokkenen heeft letsel opgelopen. o 's Ochtends de krant bezorgen© Goed betaald en snel verdiend© Geschikt voor elke leeftijd*© Elke dag een gratis krant© Ga aan de slag in ARNEMUIDEN /cvtere33-&.p Meld, je- omm,! DINSDAG 12 JANUARI 2016 'Je blijft gewoon wie je bent' door Cornelleke Blok Amber Verhelst (10) uit Terneuzen De tienjarige Amber Verhelst lijdt aan een ziekte die ervoor zorgde dat haar haar uitviel. „Ik wil niet zielig overko men. Dan gaan mensen me troosten enzo. Daar hou ik niet van." foto Camile Schelstraete LAMSWAARDE KRABBENDIJKE 'S-HEER ARENDSKERKE *min. leeftijd: 15 jaar Legitimatie verplicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33