X ip woon square Eerste middelbare schooldag voor kinderen uit noodopvang De Braakman 4 ZEELAND 39 asielzoekerskinderen uit De Braakman beleefden de eerste schooldag op De Rede in Terneuzen. Celstraf voor bedreiging psychiater 112-nieuws Voor ieder kind in Nederland geldt de leerplicht, dus ook voor kinderen van asielzoekers. Voor 39 leerlingen uit de noodopvang in De Braakman was het daarom gisteren een school dag als voor alle andere kinderen in Nederland. 'Moet je ze over een maand eens Nederlands horen praten' De eerste schooldag op de Ter- neuzense scholengemeenschap De Rede begon voor de kersverse lichting scholieren met een rond leiding. Waar zijn de lokalen, waar is de aula en wat zijn de schoolregels? Een groep van vijftien leerlin gen zit na de rondgang door de school in de klas. Een gemengd ge zelschap van twaalf tot achttien jaar. Ze komen uit Syrië, Palestina, Turkije en Macedonië. De Rede heeft al jaren ervaring met anderstaligen. Zo'n veertig niet-Nederlands sprekende kinde ren van statushouders, van EU-mi- granten of van expats krijgen al les op de school. Ze kwamen drup pelsgewijs binnen. Voor Birgitte Hartmann, coördinator anderstali gen van De Rede is de groep van 39 anders. Voor bijna allen geldt dat ze echt bij het begin moeten beginnen. „Ja, hoe begin je? Met 'goeiemorgen'." Hartmann heeft twee volle dagen nodig gehad om een beeld te krijgen van wie er naar De Rede zouden komen. Tij dens de intakedagen op De Braak man probeerde ze in te schatten hoe talig de kinderen waren en wat het niveau. Behalve leeftijd en afkomst is ook het niveau sterk ge- varieerd. Van sterke vwo'ers tot an alfabeten en alles wat daar tussen in zit. Op de eerste dag is het dan ook soms nog handen- en voeten werk. Alaa Al Baderi uit Irak woont al 14 jaar in Nederland en heeft zelf kinderen op De Rede. Ze is als tolk Arabisch een welkome steun voor de klas. Niet voor alle kinderen is Ara bisch een uitkomst. Een paar spre ken aardig Engels, maar voor het meisje uit Macedonië is het voor alsnog even niet anders dan geba rentaal. De zusjes Duaa en Elaf uit Syrië zitten samen in de klas. Duaa spreekt dankzij Google Translate al een paar woordjes Ne derlands. Ze vindt Nederlands een mooie taal maar wel een 'litt le moeilijk'. Hartmann maakt zich geen zorgen. „Moet je ze over een maand maar eens Nederlands ho ren praten. Mijn ervaring is dat het echt gigantisch snel gaat." Volgens De Rede-directeur An ton du Pont is de basis hoe dan ook de kinderen snel redzaam te maken in de Nederlandse samen leving en ze te laten integreren. „Dat is ook de reden dat we de ouders graag erbij zouden betrek ken. We willen het persoonlijk contact graag verbeteren." Maar dat betekent niet dat we alles goed vinden", benadrukt Du Pont. Ook bij De Rede hebben de gebeurte nissen in Keulen indruk gemaakt. Directeur Du Pont is er duidelijk over: „Normen en waarden, hoe wij in Nederland aankijken tegen de positie van vrouwen en meis jes, daar passen wij ons niet aan. Wij gaan dus ook niet een klasje samenstellen van alleen maar jon gens van vijftien, daar leren ze niks van." KtM k Ativ MIDDELBURG. De Middelburgse rechtbank heeft gisteren de 47-ja- rige M. W. uit diezelfde plaats een gevangenisstraf van tien maanden waarvan twee voor waardelijk plus toezicht door de reclassering opgelegd. Ook moet hij zich laten opnemen in een psychiatrische instelling. Dit wegens het bedreigen van een psychiater van Emergis, het mishandelen van medewerkers van de instelling en het vernie len van een ruit. Tegen W. was een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk plus opname geëist. Eind mei kreeg W. van de psychiater te horen dat hij ge dwongen opgenomen moest wor den. W., die vond dat-ie niets mankeerde, dreigde daarop de psychiater 'af te maken'. Vervol gens gooide hij, op zijn afdeling, een stoel door de ruit. Jongeman rijdt met auto van viaduct Een 18-jarige man uit Burgh- Haamstede is zondagnacht op de Oosterscheldekering met een auto van een viaduct ge raakt. Het voertuig belandde op het ondergelegen fietspad langs de Dijkgraaf A.M. Geluk- weg. De politie kreeg rond half drie melding van het on geluk. Er ontstond veel scha de. De jongeman is vermoede lijk achter het stuur in slaap gevallen, meldde de politie. De 18-jarige man is naar het ziekenhuis in Goes overge bracht; zijn verwondingen vie len mee. X Da's thuiskomen! 11 ,T IIU11P Hk-H i f f' 11U JIIM UI kinISL V \i> square 'A little moeilijk' door Cuido van der Heijden Birgitte Hartmann, coördinator anderstaligen De Rede Elaf (I) wil dokter worden, haar zus Duaa advocaat. Drie jaar geleden kregen ze voor het laatst les in Syrië. Ze mis sen school en hun vrienden van wie ze niet weten of ze nog leven, foto Camile Schelstraete NEELTJE JANS bergen op zoom Wassenaarstraat 45 (centrum) eindhoven Willem van Konijnenburglaan 10 heerlen in de Cramer 76 (Woonboulevard Heerlen) middelburg Mortiereboulevard 12 (Woonboulevard De Mortiere) nieuwegein De Liesbosch 70 (industrieterrein Liesbosch) oosterhout (N-BR) Beneluxweg 3 (A27 afslag 17 naast McDonalds en Tulip inn) oss Frankenweg 31 (Woonboulevard Oss-Oost) Fantastische actie! Alle meubelen nu TCTiWraV) kopen! De BTW-actie geldt op de gehele collectie zitmeubelen en interieurs! I: Maandag t/m vrijdag 09.30-21.00 uurHzaterdag 09.30-17.00 uur. zondag gesloten. 3*2 zits Paraguay Karakteristiek vormgeven bankstel uitgevoerd in Categorie 1 Leder. Leverbaar in diverse kleuren. 2+Hoelr+2+Longchair Franco Complete en royale zitgroep in stofcategorie 1. Leverbaar in diverse kleuren, stoffen en opstellingen. Kan ook gespiegeld geleverd worden. NormaaLZ399^ voorjj49rnu 949,59. Als 2+Hoek+2:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32