70% TO©S M Oplichter zit vast in cel, wordt later berecht Zeeuwse koeien doen poepberg flink groeien Anesthesisten geen recht op vergoeding Laat maar doen 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Hondenbelasting is achterhaald. Uw Mening EENS ONEENS Verdachten vrijgelaten Nationale vogeltelling Al 25.000 Baywatchers paul kusters dinsdag Ernst Jan Rozendaal Moet ik het in mijn column over Da vid Bowie heb ben? Met die vraag worstelde ik, na dat ik gisteren hoorde dat de be roemde Britse popster was overle den. Ik heb geen platen van hem, maar dat lijkt me geen bezwaar. Op internet, televisie en radio zag of hoorde ik zo'n beetje heel Ne derland iets over hem beweren, dus waarom ik niet? Ik had aanvankelijk een ander idee, maar soms gooit de actuali- lk hoorde zo'n beetje heel Nederland iets over Bowie beweren, dus waarom ik niet? teit je plannen in de war. Ik wilde een stukje schrijven over de Zeeuwse uitdrukking 'Laat maar doen', die mensen van buiten de provincie vaak op het verkeerde been zet omdat daarmee bedoeld wordt: 'Laat maar zitten'. Mijn vrouw is in Middelburg ge boren en getogen. Toen ik haar net kende, probeerde ik haar te imponeren met een koude salade van aardappel, sperziebonen en knoflook. „Zal ik dat nog eens ma ken?", vroeg ik haar een paar we ken later. „Laat maar doen", zei ze. Het is toch nog goed gekomen. Een uit Brabant afkomstige colle ga vertelde me hoe hij toen hij net bij de PZC werkte van de chef nieuwsdienst op zijn donder kreeg omdat hij een volledig over bodig stukje had geschreven. „Ik zei toch: 'Laat maar doen?!"' Dat is vast wat toenmalig Rijkswa- terstaatdirecteur Henk Saeijs te horen kreeg van de Zeeuwse ad vocaat van Gery De Cloedt toen hij twintig jaar geleden vroeg of hij de Hedwigepolder wilde ver kopen: „Laat maar doen." En hoe is anders de verwarring te verklaren tussen de COA en Roompot over een opvang van asielzoekers in Renesse? „Zullen we vluchtelingen onder brengen in die huisjes van jullie?" „Laat maar doen." Over zo'n soort column dubde ik. Maar toen ging David Bowie dood. Kan ik vandaag wel achter blijven in het koor van commenta toren? Moet ik het in deze column over David Bowie hebben? Laat maar doen. Er moeten meer vrouwen burgemeester worden. toosenhenk.nl G SPECULATIES OP INTERNET OVER ROOfe ÜAVIb BOWIE De twee verdachten die vrijdag werden aangehou den op verdenking van een inbraak in Krabbendijke, zijn zaterdag vrijgelaten. Het tweetal werd vrijdaga vond rond half tien aange houden na een klopjacht. Tot op heden is er geen be wijs dat de mannen in ver band brengt met de in braak aan de Rijksweg, waar een kluis werd open gebroken. De inbrekers sloegen een raam van de schuur in om breekmateri- aal te pakken, waarmee ze vervolgens een kozijn van het woonhuis forceerden. Ook dit jaar roept de Vogel bescherming Zeeuwen met een tuin (of balkon) weer op mee te doen met de Nationale Tuinvogeltel- ling op 16 en 17 januari. Wie mee wil doen, moet gedurende een half uur de vogels in zijn tuin tellen en de aantallen doorgeven aan de Vogelbescherming. Doorgeven en informatie zoeken over verschillende vogels gaat via de app of via www.tuinvogeltel- ling.nl. Ruim 25.000 mensen heb ben zich inmiddels ge keerd tegen het volbouwen van - onder meer - de Zeeuwse kust. Zij hebben zich als 'Baywatcher' ge meld bij Bescherm de Kust, de gezamenlijke cam pagne van natuur- en mi lieuorganisaties, waaron der de Zeeuwse Milieufede ratie en Stichting Het Zeeuwse Landschap. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl 'T De man wordt verdacht van oplichting van een landbouw- technisch bedrijf uit Krabbendij ke. Hij zou daar maart 2013 35 sta len rijplaten hebben gehuurd. Hij deed zich voor als een mede werker van bouwbedrijf Heij- mans. Hij had echter ook een af spraak gemaakt met een schroot- handelaar. Die wilde de platen wel kopen voor een kwartje de kilo om ze om te smelten. De eigenaar van het Krabben- dijkse bedrijf rook onraad toen B. met de gehuurde platen ver dween. Het lukte hem op het nip pertje te voorkomen dat ze wer den omgesmolten. Een bedrijf uit Vianen had minder geluk. Daar kocht B. in 2013 voor 180.946 euro een serie nieuwe stalen buizen. Na leve ring verkocht hij ze direct door aan een schrootverwerkend be drijf en kreeg daar zeventig mille voor. Zijn 'truc' met de rijplaten lukte wel bij een bedrijf uit Zaan stad. Dat bedrijf mist sinds 21 fe bruari 2023 35 stalen rijplaten. De verdachte moest gisteren voor de rechtbank verschijnen maar kwam niet opdagen. Vol- B. zou maart 2013 35 stalen rijplaten hebben gehuurd die hij wilde verkopen aan een schroothandelaar gens officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk heeft het geen zin te proberen B. naar Nederland te halen voor berechting. Gezien de bureaucratie en rompslomp die daarmee gemoeid is, is dat bijna ondoenlijk, aldus de magistraat. „We houden echter wel in de ga ten wanneer hij vrijkomt om hem hier te berechten." Dat de mestberg groeit, komt vooral door een toename van het aantal melkkoeien. In april vorig jaar werd het melkquotum afge schaft. Melkveehouders hebben daarop ingespeeld. Al in 2014 kochten ze er koeien bij. Zo zijn er duizenden melkkoeien bijge komen. Dat is niet alleen in Zee land het geval. Landelijk kwa men er 50.000 melkkoeien en 38.000 stuks vrouwelijk jongvee bij. Hierdoor steeg de fosfaatpro ductie van melkvee met 2,8 mil joen kilo. Door de groei van de vee stapel schiet Nederland inmid dels door het door de EU vastge stelde fosfaatplafond van 172,9 miljoen kilo. De productie groei de vorig jaar tot 176,3 miljoen ki lo fosfaat. Dat is 4,6 miljoen kilo meer dan in 2014. Zeeland is overwegend een ak kerbouwgebied. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de provin cie met gemiddelde 18 kilo mest per hectare de laagste fosfaatbe lasting van het land kent. Rund vee zorgt in Zeeland voor de grootste uitstoot (11,8 kilo per hectare), gevolg door pluimvee (3,9 kilo per hectare). Het aantal varkens in Zeeland is afgeno men, het aantal schapen en gei ten is stabiel. Noord-Brabant produceert met 170 kilo de grootste hoop mest per hectare. Varkens zijn daar goed voor bijna de helft van de fosfaatbelasting. TERNEUZEN. De zeven anesthesis ten die in de afgelopen anderhalf jaar bij ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen zijn vertrokken, krij gen niet de 315.000 euro die zij van het ziekenhuis claimden. Dat blijkt uit een uitspraak van het Scheidsgerecht Gezondheids zorg. De arbitragerechtbank stelt dat de specialisten geen recht op een goodwill-vergoeding hebben omdat zij er zelf voor kozen om op te stappen. Door het vertrek van de artsen moest Zorgsaam zelf een oplossing zoeken. De pijnpoli moest gedwongen tijde lijk de deuren sluiten. Het werk van de zeven anesthesisten wordt momenteel ingevuld door tijdelijke krachten van andere ziekenhuizen of externe bedrij ven. Margaret Lafort, woordvoer der van Zorgsaam, wil niet meer op het conflict met de opgestap te specialisten ingaan. „Het is nu achter de rug en voor ons is hier mee de kwestie afgedaan." Lafort heeft goede hoop dat er binnen kort weer vaste anesthesisten in Zorgsaam zullen werken. „De vraag naar medisch specialisten wordt de laatste jaren minder en wij hopen daarmee ons voordeel te kunnen doen." 850 reacties OP LYRICS.COM HEBBEN 2E HET ZELFS OVER EEN 'TIN CAN WAARIN IE ZOU ZITTEN HOOS BOVEN BE BLAUWE KRABBENDIJKE VLISSINGEN VLISSINGEN 1 MIDDELBURG Jules Deelder met de Deeldeliers in café De nachtburgemeester van Rotterdam, Jules Deelder, en toetsenist Bas van Lier treden als De Deeldeliers op in Café Ut Babbelaertje in Middelburg op vrijdag 15 januari. Het optreden is een combinatie van humor, woordkunst en muziek. Het optreden begint om 22.00 uur en duurt twee keer drie kwartier. Kaartjes kosten in voorverkoop 15 euro, aan de deur 18 euro. door Emile Calon MIDDELBURG. Het kan nog wel eni ge tijd duren voor Jan B. voor de Middelburgse rechtbank staat. De 37-jarige inwoner van het Bel gische Poppel wordt verdacht van oplichting, maar hij zit momen teel een straf van vier jaar uit in een gevangenis in Turnhout. Offi cieel, als hij geen strafverminde ring krijgt, komt hij pas in de loop van 2018 vrij. door Frank Balkenende MIDDELBURG. Zeeuwse koeien produceerden het afgelopen jaar een recordhoeveelheid mest: 903 miljoen kilo. Vorig jaar was dat nog 875 miljoen kilo en tien jaar terug 690 miljoen kilo. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). door Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2