Britse bond wil alle wereldrecords schrappen om atletiek op te schonen 16 Als niet-voetballer geniet 28-jarige Argentijn van Spieth maakt indruk op Hawaï Een weergaloos 2015 leverde Lionel Messi zijn vijfde Gouden Bal op. Maar wie en hoe is de Argentijnse sterspeler van Barcelona eigenlijk buiten het veld? Van der Poel slaat meteen weer toe Een dag na het binnenhalen van de Nederlandse titel heeft Ma- thieu van der Poel al weer toege slagen. In de veldrit van het Bel gische Otegem soleerde de rege rend wereldkampioen gisteren met overmacht naar de winst. Van der Poel was al lang en breed binnen toen de Belg Mi chael Vanthourenhout als twee de de finish passeerde voor diens landgenoot Kevin Pauwels. NSP: Verstappen is dé persoonlijkheid Formule i-coureur Max Verstap pen is door de Nederlandse Sport Pers uitgeroepen tot Sport- persoonlijkheid van 2015. De 18-jarige Limburger kreeg de prijs in Rotterdam uit handen van ex-premier Jan-Peter Balken ende. Verstappen is de opvolger van Arjen Robben, die in 2014 met de titel werd geëerd voor zijn omgang met de media en zijn betekenis voor de sport. Haase en De Bakker verder in Auckland Tennissers Robin Haase en Thie- mo de Bakker zijn overtuigend doorgedrongen tot de tweede ronde van het ATP-toernooi in Auckland. Haase rekende reso luut in twee sets af met de Span jaard Pablo Andujar: 6-4 6-1. De Bakker was eveneens in twee sets zijn tegenstander de baas, namelijk de Spanjaard Albert Ra- mos-Vinolas: 6-3 6-4. Bertens profiteert van blessure Brengle Tennisster Kiki Bertens heeft de tweede ronde bereikt van het WTA-toernooi in het Australi sche Hobart. De nummer 103 van de wereld uit Wateringen profiteerde van een blessure bij haar tegenstander Madison Brengle. De Amerikaanse, vorig jaar finaliste in Hobart en dit jaar als vijfde geplaatst, gaf op bij een stand van 0-6 en 1-1. et is niet een man die zich in een pak op zijn gemak voelt, maar ook zijn vijfde Gouden Bal nam Lionel Messi gister avond in ontvangst in een exclu sief ontwerp van Dolce Gaban- na. Het is een van de weinige 'uit spattingen' die hij zich buiten het voetbalveld veroorlooft. Achter de, zeker voor hem, on gewone kostuums waarin Messi elke januari weer op de uitrei king van de Gouden Bal ver schijnt, zit een verhaal van vriendschap, niet alleen van dure contracten. Messi is, fysiek ge zien, geen imponerende 'kap stok' waarop modeontwerpers het liefst hun nieuwste ontwer pen etaleren. Met zijn 1,70 meter is hij 15 centimer korter dan Cristiano Ronaldo en 13 kleiner dan David Beckham, om maar twee stijliconen uit het voetbal te noemen. Het klikte tussen Domenico Dolce en Messi, van Italiaanse voorouders, toen zij elkaar acht jaar geleden ontmoetten. Het ging Dolce niet om dat postuur van de voetballer. „Wat me in hem aantrekt, is zijn aangeboren talent en zijn onvermoeibare in zet", aldus Domenico. Veranderd 'Leo' Messi is niet zo van uiterlijk vertoon. Pas na tien jaar als vaste klant op het podium van de Gou den Bal leek hij zich er gisteren voor het eerst op zijn gemak te voelen. Zijn dankwoord, even bondig als altijd, kwam er loeien- der uit dan de eerste keer, de glimlach was breder, de ogen stra lender. „Goedenavond, op nieuw", grapte hij, dat wel. Op zijn 28ste is hij veranderd en niet meer de stille, 'smetteloze' speler van vijfjaar geleden. De geboorte van zijn eerste zoon tje, Thiago, ruim drie jaar gele den, heeft hem het meest veran derd, zegt hij op de weinige mo menten dat hij over zijn privéle- ven praat. Thiago zwaaide giste ren vanuit het publiek naar hem. In september vorig jaar kwam daar de tweede bij, Matias, ge noemd naar zijn oudste broer. Beide bij de enige vrouw uit zijn leven, Antonella Roccuzzo, het meisje uit Rosario op wie hij al op zijn zesde verliefd was en die er gisteren in Zürich ook was. Ge trouwd zijn ze nooit. Het was na de geboorte van Thiago dat Messi ook aan de 'tat toos' ging. Had hij als een van de weinige voetbalsterren zijn huid nog maagdelijk gehouden, ineens liet hij op zijn linkerkuit de hand jes van Thiago tatoeëren, met daaronder diens naam. Later kwa men daar vleugels bij en, op het scheenbeen, een zwaard, een bal en het betoverende nummer tien, dat van de fantasie en perfec tie ineen. Zijn tatoeages vielen pas echt op toen hij ruim een jaar gele- FIFA-CALA 2015 den, na maanden discreet werk, ineens zijn linkerarm blootgaf. De Argentijnse tattoo-artiest Ro berto López legde uit dat Messi 'het verhaal van zijn leven in beel den' wilde vertellen. Eigen tennisbaan Een Gouden Bal heeft hij niet op zijn lichaam laten zetten; de vijf de komt in een kast naast de an dere vier te staan in zijn woning in Castelldefels, een stadje aan het strand 20 kilometer onder Barcelona waar Messi, volgens de website Diario Gol, twee perce len naast zijn huis opkocht om op die ene hectare eigen grond een grotere woning mét eigen voetbalveld en tennisbaan te la ten bouwen. Ze zijn schaars, de details die over de niet-voetballer Lionel Messi bekend zijn. „Wat deed je toen je weken geblesseerd was?", vroeg de presentator van de cere monie hem gisteren. „Balen. Hard werken. En met mijn gezin zijn", antwoordde de beste speler ter wereld. In Castelldefels zien de inwoners hem soms op het strand of in de lokale restaurants. Maar meestal is hij thuis. „Ik speel PlayStation, kijk tv en speel met Thiago", zei hij eens tegen het programma Mundo Leo (de wereld van Leo), dat de Argentijn se zender DX TV volledig aan hem wijdt. „En ik drink mate met vrienden." Dat is geen verrassing omdat bijna alle Argentijnen dat thee-achtige brouwsel drinken. Allemaal veel te gewoon dus om met dat leven buiten de sta dions het fenomeen Messi op de voetbalvelden te overschaduwen; een nog niet afgerond juridisch onderzoek naar belastingontdui king is de grootste smet op het blazoen. Mede door die zorgen kende Messi in 2014 een minder jaar; toen ging Ronaldo er met een derde Gouden Bal vandoor, in de overtuiging Messi in te ha len. Dat lukte gisteren nog niet. In een 'Manifest voor een schone atletieksport' wordt onder meer gepleit voor zwaardere straffen, langere schorsingen (minimaal acht jaar), meer transparantie (een publiek register van alle do- pingtests) en financiële compensa tie van gedupeerde atleten. Maar de volledige reset voor alle wereld records is met afstand de meest ra dicale maatregel uit het manifest. „Ik geloof niet dat zoiets ooit eerder in de sportwereld gebeurd is", reageert directeur van de Ne derlandse Dopingautoriteit Her man Ram. „Alles schrappen, wat schiet je daarmee op? Wie heeft daar belang bij? Je geeft als sport direct de indruk dat alles of bijna alles niet netjes behaald is. Met al le respect, maar dat is natuurlijk wel onzin." Een streep trekken en alle resul taten schrappen, ook die van top pers van nu als Usain Bolt, Ashton Eaton en Dafne Schippers, leidt volgens Ram direct tot procedu res, want de goeden lijden dan on der de kwaden. Met één vluchtige blik op de wereldrecordlijsten weet iedereen nu ook al welke re cords met een korreltje zout geno men moeten worden. De 47,60 van DDR-atlete Marita Koch op de 400 meter bijvoorbeeld, al sinds 1985 niet meer voorbijge streefd. De toptijden van Flo-Jo op de 100 en 200 meter. De dubbele ronde van de Tsjechische Jarmila Kratochvilova op de 800 meter. Of wat te denken van de verste worp ooit met een kogel (23.12 meter in 1990) van de levenslang geschor ste Amerikaan Randy Barnes. Of het er daadwerkelijk van komt? „Waar het ons ook om gaat is dat het debat over antidoping ge stimuleerd wordt", aldus UK Athletics-voorzitter Ed Warner te genover de BBC. Sport VELDRIJDEN AUTOSPORT MAUI. Met een indrukwekkende score van dertig slagen onder par heeft golfer Jordan Spieth (22) het Tournament of Champions op Hawaï gewonnen. De Amerikaanse nummer één van de wereld hield zijn landgenoot Patrick Reed achter zich. foto Getty Images TENNIS TENNIS Zonder bal valt door Edwin Winkels H Wereldelftal: doelman Manuel Neuer (Bayern München), verdedi gers Thiago Silva (Paris Saint-Ger- main), Sergio Ramos (Real Ma drid), Marcelo (Real Madrid), Dani Alves (Barcelona), middenvelders Andrés Iniesta (Barcelona), Paul Pogba (Juventus), Luka Modric (Real Madrid), aanvallers Lionel Messi (Barcelona), Neymar (Barce lona), Cristiano Ronaldo (Real Ma drid). Beste trainer: Luis Enrique (Barce lona) Beste trainer vrouwen: Jill Ellis (Verenigde Staten) Beste speelster: Carli Lloyd (Ver enigde Staten) Puskas Award voor mooiste doel punt: Wendell Lira (Brazilië). door Arjan Schouten ROTTERDAM. Radicale maatregelen zijn nodig om het vertrouwen in de atletieksport te herstellen, meent de Britse atletiekbond. Colin Kazim-Richards zorgt voor onrust bij Feyenoord. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16