it's not your brain, it's just the flame that burns your change to keep Fame, you insane' Groningen 'is' even Bowie Blackstar; Bowies kroniek van een aangekondigde dood David Bowii NIEUWS 15 'Het kon bij Bowie niet overdressed genoeg" Ik dacht dat hij eeuwig zou leven. In sommige opzichten doet hij dat' Hans Ubbink zag toen hij elf jaar was David Bowie zingen bij Toppop. Sindsdien raakte de modeontwerper geïnspi reerd door de zanger. „Het kon bij Bowie niet overdres sed genoeg." The Thin White Duke was een meester in gender crossing: hij speelde met de strikte man-vrouw scheiding, met Ziggy Star dust als prominentste voor beeld. Daarmee veranderde hij de kijk op mode. „Hij was ook altijd eigentijds." Richard Branson (miljardair) i GRONINGEN. Bizar. De modieuze term valt ontelbare keren. Maar nu eens wél op zijn plaats. Vrijdag nog vierde een bomvol Gro ninger Museum de verjaardag van David Bowie. Nu is de popster zomaar dood. De vaste maandagsluiting is spontaan opgehe ven. Een bezoek aan David Bowie Is voelt nu even aan als een herdenkingsdienst. De eerste de beste foto van de expositie, die van een nadrukkelijk poserende, piep jonge David Jones, ontroert. Sinds de ope ning, een maand geleden, hebben 40.000 mensen de expositie gezien. De in een gla zen kist opgebaarde bodysuit die David Bo wie droeg als Ziggy Stardust, krijgt op deze dag een extra lading. Luguber? „Nee! Hij wist hoe dat moest, mooi doodgaan", zegt de Groningse Bernadette ten Hove bewon derend. „Zijn geest reikte verder dan gewo ne geesten, zoals hij ook altijd van verre af stand naar onderen keek." Op twee plekken liggen herinneringsboeken, waarin mu- seumgasten mooie woorden aan Bowie kunnen wijden. Mensen lopen spontaan binnen, gewoon, omdat ze vinden dat ze hier moeten zijn. Johan Veentjer en Pauline Buur uit Deventer draaiden deze ochtend direct na het slechte nieuws hun zaak op slot en reden naar Groningen. Gedurende de dag klinkt de stem van museumdirecteur Andreas Bltihm steeds beroerder. Hij rent van notitieblok via mi crofoon naar camera. „Er is meer media-aan dacht dan voor de opening. AP, AFP, New York Times, alles belt. Sorry, ik hou het kort, want Radio Bremen belt zo." En ja, di rect erna stapt een BBC-ploeg binnen, net geland op Eelde. David Bowie 'was', mis schien, maar in Groningen 'is' David Bowie nog wel even, en nadrukkelijk. Blühm: „Bo wie 'is' voorgoed. Zoals ook Rembrandt en Mozart nog 'zijn'." Zijn afscheidscadeau aan ons, zo betitelde Visconti het album Blackstar dat vrij dag (op Bowies 69ste ver jaardag) verscheen. Op de zelfde dag kwam het num mer Lazarus op single uit. De eerste regels van het lied: Look up here. I'm in hea ven. En daarna: I've got scars that can't be seen (ik heb lit tekens die niet te zien zijn). In de videoclip speelt Bo wie een in zijn bed ijlende ziekenhuispatiënt. En dan de titel: Lazarus was de Bij belse figuur die door Jezus uit de dood werd gewekt. Het moge duidelijk zijn: ook van zijn overlijden maakte Bowie met het al bum Blackstar een artistiek project.Niet vooraf op die manier aangekondigd, maar met de kennis van vandaag als niets anders dan te be luisteren als een kroniek van een naderende dood. Volgens Visconti was de dood voor Bowie niets an ders dan zijn leven: een kunstwerk. Ook regisseur Ivo van Ho ve, die met Bowie werkte aan een musical rondom het nummer Lazarus, was bekend met de leverkanker die Bowies horizon plots in sprinttempo op hem af deed razen. „Hij wilde het stuk per se voor zijn dood afgemaakt hebben", vertel de Van Hove. Bowie was nog op de première, op 7 de cember in New York, maar stortte na het slotapplaus achter de coulissen in van vermoeidheid. Het album Blackstar staat vol verwijzin gen naar Bowies naderende einde. In de titelsong zingt Bowie met rasperige stem: I'm not a fümstar/I'm not a popstar/I'm not a white star/I'm a blackstar. Gezon gen door een iconische ar tiest die wist dat zijn eigen licht aan het doven was. DINSDAG 12 JANUARI 2016 buitenland Een jonge Bowie in 1967 in het programma Fenklup. foto Archief Beeld Geluid. door Stefan Raatgever David Bowies muzikale com pagnon Tony Visconti zei het gisteren het duidelijkst: 'Da vids dood was niets anders dan zijn leven: een kunst werk.' Hoe Bowie zijn nade rende dood uitvoerig aankon digde op het album Blackstar. De laatste foto van David Bowie. Gemaakt op zijn verjaardag afgelopen vrijdag, door zijn echtgenote Iman. foto Bernard Rubsamen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15