Het eerste optreden van Bowie ooit buiten Engeland, was in Nederland. Maar zijn optreden in Fenklup ging niet de geschiedenis in als zijn internationale doorbraak. 14 NIEUWS I 'Hot Tramp I love you So' Madonna a (zangeres, uit Bowie-songtekst) 'Hij was de stem van mijn generatie, één van de grootste van onze tijd' Jet Bussemaker (minister van Cultuur) Het was een 'jongerenpro gramma' en het heette Fanclub, in 1967 spuugle lijk 'ver-Hollandst' tot Fenklup. Allang in de ver getelheid geraakt, maar ra zend populair in de drie jaar (1965-1968) dat het op televisie was. In het programma van Ralph Inbar verschenen grote namen. Al thans, namen die groot aan het worden wa ren, van The Kinks tot Pink Floyd „Neder land gold in die jaren als een, op z'n Engels, steppin' stone", vertelt de nu 77-jarige Jan Corduwener, destijds promoter van platen firma Phonogram. „Lukte het hier als ar tiest, dan kon het met de rest van je interna tionale carrière ook wel wat worden." Dus toen Phonogram in het najaar van 1967 het nummertje Love you till Tuesday uitbracht, was het niet gek dat Bowie's manager Ken neth Pitt zijn kans schoon zag en Phono gram vroeg: zou het niet leuk zijn als David Bowie in Nederland dat nummer komt pro moten? Bowie was 20 en zijn doorbraak moest nog komen. „Phonogram heeft toen dat optreden in Fenklup geregeld", vertelt Antoine Loog- mans die ooit het boek David Bowie op klom pen schreef, over alle optredens van Bowie in Nederland. Dus 8 november 1967 stond-ie daar, het fenomeen in wording: in studio Concordia in Bussum, tussen onder anderen Kees van Kooten en Wim de Bie, die als de Klisjeemannetjes kwamen optre den. Jan Corduwener was David Bowie zelf gaan ophalen op Schiphol. Journalisten za ten nog niet achter Bowie aan en de tijd dat hij met limousines naar optredens werd ge bracht, moest nog komen. Dat Corduwener er was met zijn BMW, was al heel wat. Twee jaar later ging het precies zo. De vroegere platenbaas heeft daar altijd luchtig over gedaan, maar Bowie zelf noemde Cor duwener later herhaaldelijk 'de man die mij als eerste naar het buitenland haalde.' Bijzondere herinneringen heeft Cordu wener nog wel: „Keu-ri-ge jongen. In de au to zei hij: Jan, ik hou van antiek. Weet je iets. Toen heb ik hem naar Naarden-Ves ting gebracht, hebben we rustig rondgelo pen. Ja, hij kocht ook nog iets, een vaasje of zo." In de studio in Hilversum verliep Bo wies optreden ook wat lullig. Hage naar Rudy Bennet, toen bekend als leadzanger van The Motions, was als gelegenheidspresentator opgetrom meld door Ralph Inbar omdat Fenk lup als proefin kleur werd uitgezon den. Onder anderen de rauwe Britse blues gigant John Mayall was ook te gast. „Ik weet nog wel dat ze wat achter het Ham mond-orgeltje zaten en David Bowie een beetje uitlachten. Van: moet je die zien, met z'n strakke broekje en dat kontje, die probeert ook wat. Of Bowie het zelf door had, weet ik niet, maar ik zag het wel. Wat ook niet hielp: dat lied, Love you till Tues day, was een soort folk-achtig liedje. Een beetje lullig eigenlijk." Bowie zong live. In een cylinder-achtig decor dat toen vast flit send was, maar nu, met dat zilverpapier, knullig aandoet. „Het nummer kwam niet verder dat de tipparade", weet Antoine Loogmans. „Maar het was een begin." Rudy Bennet heeft Bowie daarna groot zien worden en nog vaak gedacht: „Ongelooflijk, dat ze hem daar toen gewoon in Bussum hebben staan uitlachen." Zijn eerste keer in net door Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14