Ê^koopjepealnl) VAN NIEUWS 11 Barack Obama spreekt vandaag zijn allerlaatste State of the Union uit En die is niet saai, beloofde hij. (Vf sysie Ooit was het de avond waarop heel Amerika zich rond de tv schaarde, maar onder Obama zijn de kijkcijfers dramatisch. Hij doet alles om toch de aandacht van de smartphonegeneratie te trekken. Alsof hij een nieuwe Hol- lywoodfilm presenteert, treedt Barack Obama op in een heuse trailer voor zijn State of the Union, de speech waarin hij het Congres en de hele natie op de hoogte stelt van de staat van het land. Hangend tegen zijn bureau in de Oval Office, het jasje uit en de mouwen opgestroopt, doet hij een oproep: „Ik hoop dat jullie al lemaal kijken, aankomende dins dagavond!" Het is de eerste keer dat het Witte Huis zo'n reclame filmpje voor de jaarlijkse presi dentiële toespraak publiceert. Eerder bracht het al naar bui ten dat het een 'niet-traditionele' speech wordt. Oftewel: niet saai! Geen waslijst met beleidsvoor stellen, maar grote lijnen, een toe komstvisie, is de belofte. De kijk cijfers van Obama's State of the Unions zijn in zeven jaar presi dentschap zo dramatisch ge daald, dat zijn publiciteitsteam er alles aan doet om belangstelling te wekken, veelal online. Bij Obama's eerste betoog voor het voltallige Congres in 2009 (officieel geen State of the Union genoemd, omdat hij net was aangetreden), zaten nog ruim 52 miljoen miljoen Ameri kanen met chips en cola voor de tv. Vorig jaar waren er nog geen 32 miljoen kijkers over. Een foot- ballwedstrijd tussen twee univer siteitsteams uit Oregon en Ohio trok eerder die week een miljoen belangstellenden meer. „Voor de grote meerderheid van de Amerikanen is het ge woon saai", concludeert colum nist Jeff Jacoby in de Boston Glo be, moe van de regerende partij als applausmachine en dringende Congresleden die aan het gang pad willen zitten in de hoop de hand van de president te schud den. Op internet circuleren in middels drinkspelletjes om bur gers door het circus heen te sle pen. „Kijkers hebben tegenwoor dig heel veel andere keuzes op tv of online, ze kunnen de State of the Union makkelijk vermijden", ziet Donna Hoffman, hoofd van de politieke faculteit van de Uni versity of Northern Iowa, die alle State of the Union-speeches sinds de jaren zestig onderzocht. Er is ook minder respect voor het ambt van president, conclu deert ze. Zelfs in de zaal reageren toehoorders tegenwoordig gerust venijnig op diens woorden. „U liegt!", riep de Republikeinse af gevaardigde Joe Wilson in 2009 door de zaal, terwijl Obama sprak over zijn zorgstelsel. Bovendien gaapt in de ex treem gepolariseerde Verenigde Staten zo'n groot gat tussen De mocraten en Republikeinen, dat een groot deel van de Amerika nen gewoon niet geïnteresseerd is in de woorden van de Demo cratische president, weet Geof frey Skelley, politiek analist van de University of Virginia. „Door verharding aan beide kanten van de politieke kloof heeft de toespraak minder greep op het publiek. De State of the Union is minder effectief gewor den." Het hoeft eigenlijk ook niet meer, natuurlijk, Congresleden en burgers op de hoogte stellen van de toestand van de natie. Er is non-stop nieuws en het Witte Huis communiceert continu wat Obama vindt en doet. Maar lob byist David Kusnet, in de jaren negentig speechschrijver voor president Clinton, heeft nog al tijd vertrouwen in het nut van de State of the Union. Als handig trucje om Congresleden voor het blok te zetten, bijvoorbeeld. „De president kan proberen een state ment te maken waar het grootste deel van de Amerikanen het mee eens is, zodat Republikeinen een dilemma hebben. Staan ze op en juichen ze mee voor de Democra tische president, of blijven ze zit ten? Dan lijkt het voor het pu bliek alsof zij het niet eens zijn met iets waar bijna iedereen ach ter staat." Maar bovenal, oordeelt Kusnet: „Het is nog steeds de eni ge speech waarin de president over zo'n beetje alles kan praten en niet gebonden is aan een speci fiek onderwerp. De kijkcijfers zijn wel laag, maar ik denk dat uiteindelijk meer mensen dan ooit er iets van meekrijgen. Onli ne kun je alles terugkijken, in zijn geheel of in stukjes die rond gaan op Facebook of Twitter." tingontduiking. Zij moet hebben geweten van het geld dat haar man via illegale constructies met vooral regionale overheden ver diende en naar hun gezamenlijke bedrijven, Nóos en Aizoon, weg sluisde, maar zou zich er verder niet mee hebben bemoeid. Ja, ze gaf het uit aan cadeau's, een ser vies, of een cocktailparty. Zowel de fiscus als de officier van justi tie ziet er geen delict in, niet zo zwaar om nu voor de rechters te staan. Die drie vrouwelijke magis traten zullen na de eerste dag van het megaproces, dat tot 30 juni kan duren, besluiten of zij de zaak tegen Cristina handhaven. Slechts een vakbond, Manos Limpias (Scho ne Handen), handhaaft de aan klacht tegen haar - in Spanje mo gen particulieren en organisaties zich als 'particulier aanklager' in een rechtszaak mengen. Voorafhebben haar drie advoca ten niet kunnen voorkomen dat zij de vernederende gang naar de verdachtenbank moet maken. Met haar man is ze een uur vóór het begin bij de zaal gearriveerd; niet vroeg genoeg om de vele camera's te ontlopen; er zijn bijna zeshon derd journalisten geaccrediteerd. De camera's zomen op haar in. Ko ning Felipe kan op televisie de ont wikkelingen volgen. Spreken met zijn zus doet hij nog nauwelijks, vertellen ingewijden van het hof. Ze is gevraagd zich af te keren van haar echtgenoot, die in Spanje het toonbeeld is geworden van de cor ruptie. Maar Cristina bleef hem trouw. Gelooft in hem. En ze wil de ook geen afstand van haar adel lijke titel doen, totdat haar broer haar die ontnam. „Het recht is voor iedereen ge lijk", zei vader, Juan Carlos, in zijn kersttoespraak van 2011, toen hij nog koning was. Op de eerste dag van het 'Nóos-proces' is dat zeker nog het geval. Originele Gillette Fusion 8-Pack scheermesjes Nu slechts €18,95 Korting Nu slechts €13,95 [-57% Nu slechts €12,95 Nu slechts €49,95 O O O O -74%' korting/1 Vanaf slechts €12,95 Nu slechts 9,95 DINSDAG 12 JANUARI 2016 Heel Amerika voor de buis? door onze correspondent Karlijn van Houwelingen 32 Bij Obama's eerste betoog in 2009 zaten nog ruim 52 miljoen miljoen Amerikanen met chips en cola voor de tv. Vorig jaar waren er nog geen 32 miljoen kijkers over. Voor een perfect glad scheerresultaat Voordelig scheren met top mesjes 5 blades en 1 precisie trimmer v 8-pack; genoeg voor heel lang scheren Adviesprijs Korting U bespaart: €37,95 50% 19,- Originele Gillette Mach 3 8-pack scheermesjes Bespaar veel geld maar scheer toch met Gillette Altijd handig om extra mesjes in huis te hebben Voorzien van 3 vlijmscherpe blades 8-pack; genoeg voor heel lang scheren Adviesprijs Korting U bespaart: €25,95 46% 12,- Gillette Venus 8-pack Scheermesjes Voor een perfect scheer resultaat Speciaal ontwikkeld voor vrouwen Beperkte voorraad, op=op Altijd handig om in huis te hebben .korting Adviesprijs Korting U bespaart: 29,95 57% 17,- I korting Nostalgische tuinbank van populierenhout Een echte klassieker voor in de tuin of op balkon Weer- en waterbestendig Prachtige eye-catcher, het gehele jaar door GRATIS verzending Adviesprijs Korting U I €129,95 62% €80,- 2-pack dubbel geweven Jersey Hoeslakens 100% Egyptisch katoen, lekker zacht Stretch: neemt altijd de juiste vorm aan Ook geschikt voor boxsprings Van uitstekende en duurzame kwaliteit Kreukvrij, ademend en anti-allergisch 1 bestelling 2 stuks Adviesprijs 49,95 Korting 74% U bespaart: 37,- d^-VOOR v ^T Nachtzicht bril; eindelijk goed zicht in het donker en met slecht weer! Met polariserende glazen Kan over een gewone bril gedragen worden Reduceert licht van tegenliggers en neonreclames Adviesprijs Korting U I €49,95 80% €40,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RptenPoy VLakeur I) NIET TEVREDEN? GEL0 TERUG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11