Laat je ook blij verrassen. 100 Wilders sluit Rutte uit als regeringspartner Gelovigen zetten deken en parochiebestuur de kerk uit Euthanasie bij dementie zeldzaam NIEUWS 9 Huawei P8 Lite hollands nieuwe. M B/Ml N/SMS 25,- totaal per maand DEN HAAG. De PW van Geert Wilders is in de peilingen geste gen tot een virtueel record van 41 zetels. Datzelfde aantal blau we stoelen in de Tweede Kamer bezet regeringspartij WD nu. Eerder stelden andere partijen niet met de PW in een kabinet te willen. Voor het eerst sloot Wilders gisteren zelf samenwer king met een partij uit. 'Zolang de WD Rutte niet terugtrekt, zal de PW niet met de WD re geren', twitterde hij. Hij reageer de op de uitspraken van Rutte in tv-programma Buitenhof. Daar weigerde de premier de PW uit te sluiten. Eerder stelde Rutte een samenwerking alleen te over wegen als Wilders zijn 'minder Marokkanen'-uitspraak terug neemt. CDA'er Buma herhaalde in WNL op Zondag dat hij niet met Wilders gaat samenwerken. UTRECHT. Euthana sie bij dementie is relatief zeldzaam. Naar schatting ver blijven er 82.000 mensen met een vorm van demen tie in een verpleeg huis. In 2014 kozen 81 mensen met de mentie voor eutha nasie. In 2014 ko zen in totaal 5.306 mensen voor een vrijwillig einde. Vorige week werd bekend dat in een nieuwe 'handrei king'van de minis teries van Volksge zondheid en Justi tie en artsenfedera tie KNMG staat dat mensen in een ver gevorderd stadium van dementie ook euthanasie moeten kunnen krijgen als ze niet meer met de arts kunnen communiceren. Volgens de KNMG is het extreem moeilijk in te schat ten of een euthana siewens bestaat. „Veel patiënten lij ken niet meer te lij den aan de demen tie of hun situatie. Patiënten geven in die situatie vaak met woord of ge baar ook aan dat zij geen euthanasie meer willen. Dat zal door de arts over het algemeen belangrijker wor den geacht dan wat de patiënt in een euthanasiever zoek heeft opge schreven." De spanning is zaterdag al bij voor baat voelbaar. Het parochiebe stuur, met deken René Wilmink als voorzitter, had immers de vie ring verboden omdat het een pri- vé-initiatief zou zijn. Maar de ini tiatiefnemers laten de viering, die volgens hen op de jaarplanning stond, gewoon doorgaan. Fusie Oase ontstond uit onvrede over de gang van zaken in de fusieparo chie Christus Koning (sinds 2013). Eerder zamelden de leden al hand tekeningen in tegen het fusiepro ces. Ook stapten ze met hun be zwaar naar het Vaticaan. Ze wraak ten onder meer het besluit van de ken Wilmink om vijf van de zes Veldhovense kerken te sluiten, net als zijn keuze voor de nieuwe parochiekerk. Toen pastoraal wer ker Myriam Schoutsen, die de vie ring van zaterdag zou houden, werd ontslagen, was de maat vol. Al bij de opening van de vie ring op zaterdagavond gaat het fout. Wilmink eist spreektijd op. Hij verzoekt de ruim honderd aan wezigen met hem een lied te zin gen en dan de kerk te verlaten. Ter wijl hij zijn lied luidkeels inzet, staan de kerkgangers op. Enkelen proberen de priester het zingen te beletten en manen hem met het parochiebestuur te vertrekken, an- deren lopen geëmotioneerd weg. Ondertussen blijft Wilmink doorzingen, ook al wordt er aan hem getrokken. Met open mond kijken de aanwezigen naar het bi zarre tafereel. Een groep verza melt zich arm aan arm om het al taar en verklaart zich niet te laten wegjagen. Sektarisch De situatie in de kerk dreigt ver der te escaleren. Leden van het pa rochiebestuur krijgen vijandelijke reacties naar het hoofd geslingerd. Pas als Wilmink bereid is de kerk te verlaten, keert de rust terug en kan de viering worden voortgezet. 'Sektarisch' en 'middeleeuws', noemt Wilmink (41) het hele voorval achteraf. De geboren flik ker kan nog steeds niet geloven wat hem is overkomen. „Zoiets ex treems heb ik nog nooit meege maakt. Als ik niet was weggegaan, had het nog veel gekker kunnen worden. Wij hadden ons voorge nomen met de mensen in gesprek te gaan. Maar ze zijn hier niet voor rede vatbaar. We hadden ook de kerk op slot kunnen draaien." „Je bouwt een parochie niet op privédoelstellingen", besluit de de ken, doelend op de initiatiefne mers van de geloofsgroep Oase. „De geloofsgroep wil voetballen maar tegelijkertijd ook de handbal- regels toepassen", valt kerkbe stuurslid Kitty Tholen hem bij. „Je kunt niet een eigen viering houden in een kerk die bezit is van de parochie en vervolgens het hele bestuur de kerk uitzetten." Paul Hafkemeijer, een initiatief nemer van Oase, had met veel re kening gehouden. Maar met dit niet. „We waren wat gespannen van tevoren. Maar dat de kracht uiteindelijk vanuit de aanwezigen kwam was erg bijzonder." hollandsnieuwe.nl/pzc Geen toestel nodig? Nu Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! MAANDAG 11 JANUARI 2016 16," door Hanneke Keultjes Zetels Tweede Kamer Peiling 20 dec Peiling gisteren ■15 PvdA ■15 CU^~5 50+ ^—4 PvdD SGP ~3 0 20 30 ♦O door Jelle Krekels VELDHOVEN. Een viering van de Veldhovense geloofsgroep Oase in de H. Jozefkerk in Veldhoven is za terdag ontaard in geschreeuw en duw- en trekwerk. De gelovigen zetten deken René Wilmink en het parochiebestuur de kerk uit. Deken René Wilmink (midden) werd zaterdag het spreken en zingen onmo gelijk gemaakt door leden van geloofsgroep Oase. foto Bert Jansen Laat je ook blij verrassen en betaal een lager tarief als je eens buiten je bundel gaat. Kijk voor dit en meer op: Toestel t.w.v. 209,- i.c.m. 2-jarig contract (t.w.v. 10,- p/mnd). Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot en met 31 januari 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9