effeweg.nl West-Brabander maakt video's voor artsen waarin hij zijn wens uitspreekt Of mat dacht u vow... 8 NIEUWS Jac Schijvenaars wordt dement. Hij wil euthanasie vóór hij alleen op een gesloten afdeling komt te zitten. Korting In mei zijn Jac en Coos Schijvenaars uit Roosen daal zestig jaar getrouwd. Hij maakt er grapjes over. „Pas zestig jaar?" knipoogt hij naar zijn vrouw. De 82-jarige West-Brabander en zijn 79-jarige vrouw hebben het goed samen en dat willen ze zo hou den. „Hij blijft hier zolang hij me nog kent en niet verward weg loopt", zegt Coos resoluut. „Je moet niet bang zijn dat je op de ge sloten afdeling komt", zegt ze te gen Jac. Hij glimlacht. Aan de wanden hangen fotocol lages in wissellij sten. Jac als brui degom, Jac als broertje in een ge zin van dertien kinderen in de ja ren dertig, als vader, als opa. De decennia lopen door elkaar heen, maar hij weet feilloos wie het zijn en waar de foto's werden geno men. „Ik merk eigenlijk niet dat er iets aan de hand is met me. Mijn omgeving merkt het." De dementie sloop vorig jaar vermomd als onschuldig ouder- domskwaaltje in het hoofd van Jac. Coos moest steeds vaker zeg gen hoe haar man moest rijden. Hij wist de routes niet meer. Ook zoon Ton (56) merkte kleine din getjes. „We maken wekelijks een fietstochtje. Pa ging steeds meer slingeren. Hij kon niet meer over weg met de pc. Ook lukte het hem niet meer zijn kruiswoord puzzels op te lossen. Hij is een in telligente man. Niks voor hem." Het fietsprobleem werd opge lost door een tandem aan te schaf fen. „Toen merkte ik dat hij bij tochtjes niet wist waar we waren; niet meer wist dat er een broer van hem ergens had gewoond." Jac beseft nog steeds niet goed wat er aan de hand is met hem, be kent hij eerlijk. 'De ziekte demen tie,' luidde de diagnose in het zie kenhuis. „In een beginnend tot ge vorderd stadium", zegt zoon Ton nuchter. „De MRI-scan van zijn hersenen ziet eruit als de Noorse Fjorden. Hele delen weg. Mijn va der kan nog vijf jaar prima functio neren, maar hij kan ook volgend jaar zo gek zijn als een deur." Een paar weken geleden heb ben Ton en zijn ouders een eerste video gemaakt waarin Jac uit spreekt dat hij euthanasie wil als hij echt dement is geworden. Ook Coos is in beeld. Ze zitten naast el kaar op de bank als Jac zegt dat hij 'geen kasplantje' wii worden. Zij heeft haar hand op zijn knie, hij zijn hand op de hare. „Je weet wat er dan gebeurt, he pa", vraagt Ton in het filmpje. „Je krijgt een in fuus met een middeltje waardoor je gaat slapen. Je wordt niet meer wakker." Jac knikt. De gefilmde wilsbeschikking is naar de huisarts gemaild en naar de behandelende artsen in het zie kenhuis. Ze moeten weten wat Jac wil. „We blijven filmpjes maken 'Ik merk eigenlijk niet dat er iets aan de hand is met me. Mijn omgeving merkt het' en mailen", zegt Ton. Zo moet uit het medisch dossier duidelijk wor den wat vader wil als hij het zelf niet meer zeggen kan. Ton en zijn moeder zullen de arts dan op Jacs woorden in het dossier wijzen. Decennia geleden waren Jac en Coos al lid van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eutha nasie nadat ze getuige waren ge weest van het sterfbed van familie leden. Dat wilden ze niet. Nu gaat het misschien spelen bij Jac. „De huisarts voelt er niet voor", zegt Coos boos. „Hij doet het wel als je kanker hebt, als je pijn hebt. Maar niet hiervoor. Misschien moeten we een andere arts zoeken." Jac vertelt over zijn broer die in een verpleeghuis op een gesloten afdeling zit. „Al zes jaar zit hij bij die ene muur. Altijd zit hij daar te zwijgen. 365 dagen per jaar. In zijn eentje. Dat wil ik niet." Jac praat niet gemakkelijk over zijn mogelijke euthanasie. Straks zeggen de mensen nog: 'Zo Schij venaars, dus jij wilt dood.' Toch praat hij over zijn ziekte met de krant. Generatiegenoten moeten beseffen wat er met hen kan ge beuren als ze niet meer duidelijk kunnen zeggen dat ze niet verder willen. „Wanneer het moment daar is, weet ik niet. Ik kan ook niet zeggen of ik bang ben voor het moment dat het niet meer gaat. Ik kan er niks aan verande ren." Dementie is niet te genezen, maar Jac heeft 'geluk'. Een thera pie met rivastigmine, waardoor neurotransmitters minder gemak kelijk worden afgebroken, slaat aan. „De puzzels lukken weer even. 'Als ik nu maar goed mijn best doe en veel oefen', zegt pa dan. Maar niemand herstelt van dementie", zegt zoon Ton. Tirol, Kufstein en Tegernsee va. €349 Saas Grund - Wallis va. €389 Schilderachtig Zwitserland va. €499 Zwitserse Alpen met bus en trein va. €499 NU VANAF tot we/ é%0r p.p www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 'Ik wil niet als kasplantj e eindigen' door Ton Voermans Jac Schijvenaars lijdt aan een lichte vorm van dementie. Als het veel slechter euthanasie. Zijn vrouw Coos en zoon Ton steunen hem. foto Arie Kievit Jac Schijvenaar patiënt met hem gaat in de toekomst wil hij 8 daagse busreis Vertrek: 22 jan, 20 feb, 12, 25 mrt Verblijf in een 4* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Vertrek: 12 mrt Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Vertrek: 13 feb, 18 mrt Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Vertrek: 20, 26 feb, 4, 12, 18, 25 mrt Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension vrn«0 oircze gratis brochure aai/U COUPONCODE WEG02 O CM X u O cc co cc _l O <N LU CC 3 X U O cc co cc Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8