'Cultuur nooit excuus wangedrag' Heike Witte blijft Syriërs helpen Restaurant Rotterdam weigert hulphond Kalf met zes poten NIEUWS 7 COA: Respect heel belangrijk Brandweer rukt steeds vaker uit met klein team RIJSWIJK. In België beginnen ze na de massa-aanranding in Keulen met cur sussen 'respect voor vrouwen' voor man nelijke asielzoekers. Hoe zit dat in Neder land? Volgens Jan- Willem Anholts, woordvoerder van COA (Centraal Or gaan opvang Asiel zoekers), zijn zulke specifieke cursus sen er niet, maar be tekent dat niet 'dat er niks gebeurt'. „Al bij binnenkomst in de opvanglocatie krijgt iedereen een set huisregels, waar in ook aandacht is voor de gelijkheid van man en vrouw. Onze medewerkers en onze vrijwilli gers zijn er heel kien op dat vrou wen respectvol beje gend worden. Vrou wen die zich niet veilig voelen, kun nen aanspraak ma ken op een andere, beschermde plek." Heike Witte, een zelf standig onderneem ster, werkt als vrijwil ligster met asielzoe kers. Zij was al actief bij het be ruchte Landesamt für Gesundheit und Soziales (Lageso) in Berlijn, de eerste opvang voor asielzoekers in de hoofdstad, toen daar afgelo pen zomer chaos uitbrak. Asielzoe kers moesten er soms weken wachten op hun registratie, men sen sliepen er in de openlucht, er waren nauwelijks sanitaire voor zieningen. „Nog altijd is het er een puinhoop", zegt Witte. „En nu komt daar nog eens een anti- vluchtelingenhetze overheen. Het is niet normaal meer wat er op dit moment allemaal aan negatiefs wordt geschreven en gezegd. Alsof iedere mannelijke asielzoeker een verkrachter is." Meer dan vijfhonderd aangiftes zijn er in Keulen inmiddels bin nengekomen. Bij 40 procent daar van gaat het om seksueel geweld. In 31 zaken die worden onder zocht zou het in 18 gevallen om asielzoekers gaan. Die aanranders ondermijnen het draagvlak voor de opvang van asielzoekers, oordeelt Witte met typische Berlijnse directheid. „Die klootzakken verpesten het voor de echte oorlogsvluchtelingen. Trouwens, het is nog altijd ondui delijk of er onder dat tuig in Keu len werkelijk asielzoekers zitten. Het wordt gezegd, maar ik zie geen hard bewijs." Witte zegt nooit verhalen te hebben gehoord over seksueel ge weld in de asielzoekerscentra waar zij bijna dagelijks komt. „In tegendeel, die jonge mannen zijn juist enorm attent." Zij peinst er dan ook niet over om na 'Keulen' met haar vluchtelingenwerk te stoppen. Enkele teleurgestelde vrouwelijke collega's, die niet met de pers willen praten, hebben er wel de brui aan gegeven. „Die trok ken het niet meer." In een poging de gemoederen tot bedaren te brengen benadruk ken 'Syrische asielzoekers' in een videoboodschap dat ook zij wal gen van de aanrandingen in Keu len. 'Heb geen angst voor ons,' zegt een man. Heike Witte: „Dit zijn de Syrische mannen zoals ik hen ook heb leren kennen." De Somaliër, die recent Asielzoeker in Nederland schreef over zijn komst naar Holland zo'n ze ven jaar geleden, heeft óók moe ten wennen aan de 'totaal andere omgang' tussen mannen en vrou wen. Dat vrouwen hier 'gewoon' oogcontact zoeken bijvoorbeeld. „In mijn land kijken vrouwen on bekende mannen nooit direct aan. Als ze dat wel doen, betekent het dat ze hen willen versieren. Dat een vrouw hier een man zonder bijbedoeling een knipoog kan ge ven: vond ik eerst ook vreemd." Zo zijn er tal van man-vrouw- dingen die hier anders zijn dan in het Afrikaanse, islamitische land waar Mohamed opgroeide, woon de en als wiskundeleraar werkte. Dat fysiek geweld hier te allen tijde verboden is. Ook binnen een relatie. „Niet alle Somalische man nen slaan, maar geweld wordt wel nog steeds als dé manier gezien om je zin te krijgen." Of dat vrouwen hier de huis houdelijke taken met mannen de len. „Dat vinden Somalische man nen heel raar. Die hebben nooit le ren koken omdat vrouwen dat al- Keulen mogelijk betrokken zijn bij aanranding of misschien zelfs verkrachting, is een diepe, diepe schande. Dat ze zo de gastvrijheid schenden van het opvangland dat hen redt." De alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) die hij als vrij williger bij de Haagse stichting Dalmar begeleidt, krijgen 'altijd als eerste' van hem te horen dat ze 'dankbaarheid aan het gastland 'In mijn land kijken vrouwen onbekende mannen nooit direct aan' moeten tonen'. „Dat vind ik vrese lijk belangrijk." De agressie en intimidatie waar aan waarschijnlijk honderden vrouwen die oudjaarsnacht in Keu len ten prooi zijn gevallen, kun nen volgens Mohamed voorko men worden. Door vluchtelingen allereerst onmiddellijk kennis te laten maken met de wetten van hun nieuwe land. „Vergeet niet: veel asielzoekers komen uit een dictatuur waar regels met harde hand worden gehandhaafd. Hier gaat het er allemaal wat vriendelij ker aan toe, wat losser, en leren mensen soms pas de wetten tij dens hun officiële inburgering. Ja ren nadat ze zijn aangekomen." Het zou volgens Mohamed 'veel beter' zijn als ze bij aanmel ding bij politie of douane direct een samenvatting van de belang rijkste regels in handen gedrukt krijgen. „Sommigen realiseren zich helemaal niet: als ik me niet aan de wetten hier houd, kan een rechter me het land uitzetten. Dan moet ik weer terug naar oor log, ellende, armoede." tijd doen." Nog zoiets: onge trouwd samenwonen en kinderen krijgen. „Zo'n samenlevingsvorm wordt in mijn geboorteland afge keurd." Mohamed, vader van vier, is getrouwd met een Somalische. Maar, benadrukt hij, de cultuur- kloof waar mannen uit islamiti sche landen in het vrije Westen mee te maken krijgen, kan 'nóóit' een alibi of excuus zijn voor wan toestanden. „Dat asielzoekers in BIJZONDER ARNHEM. De brandweer in Ne derland doet incidenten met steeds minder mensen af. Dat blijkt uit een rondgang langs de verschillende korpsen. Inci denten worden in toenemende mate afgedaan door twee of vier brandweerlieden die met een klein voertuig uitrukken. Het terugschroeven van het aantal brandweerlieden bij een incident ligt erg gevoelig. „Een team van vier man is de onder grens, omdat je vooraf vaak ab soluut niet weet wat je aan treft", aldus Marcel Dokter van de organisatie van vrijwillige brandweerlieden. ROTTERDAM. Geweigerd worden in een restaurant: dat hadden de slechtziende Willemijn Dekker (32) en haar geleidehond Lobbes nog niet eerder meegemaakt. Toch gebeurde dit zaterdag bij het populaire restaurant Jamie's Itali an in de Rotterdamse Markthal. „Volgens het personeel was dat het beleid bij alle restaurants van Jamie Oliver", zegt Dekker. Maar de Britse topkok zelf laat via Twit ter weten, verbijsterd te zijn. 'Dat is zeker niet het beleid. Hulphon den zijn altijd welkom.' De Rotterdamse werd slecht ziend geboren, maar wordt lang zaam blind. Sinds anderhalfjaar helpt Lobbes haar. „Het eerste res taurant waar mensen in rolstoe len worden geweigerd, moet nog worden gevonden. Mijn geleide hond is net zo goed een hulpmid del. Ik voelde me machteloos, om dat ik geen enkel juridisch recht hebt om te zeggen dat ze fout zit ten." Ze besloot te vertrekken bij het restaurant en haar verhaal te doen op Facebook. Haar bericht ging als een lopend vuurtje rond op social media. Het toeval wil dat de Tweede Kamer donderdag debatteert over het weigeren van hulphonden. Jamie's Italian was niet bereikbaar voor commentaar. MAANDAG 11 JANUARI 2016 door Wierd Duk Natuurlijk is Heike Witte (39) te leurgesteld. Maar de vrijwilligster is vooral 'boos'. Over de massale aanrandingen in Keulen en over de gevolgen van die 'nacht van de schande'. door Eefje Oomen Landgenoten die hier al ingebur gerd zijn, moeten asielzoekers in de azc's een 'spoedcursus' geven over de rechten, rol en positie van westerse vrouwen. Dat vindt asiel zoeker en schrijver Yusuf Abdi Mo- hamed (40). „We kunnen Keulse toestanden voorkomen." Yusuf Abdi Mohamed asielzoeker Yusuf Abdi Mohamed moest ook wennen in Nederland. NIEUWERBRUG. Geen schaap met vijf poten, maar een kalf met liefst zes poten. Bij een melkveehouder in Nieuwerbrug huppelt het dier levenslus tig door de wei. Het heeft echter een vergroeide ruggengraat, waardoor het nooit kan uitgroeien tot een melkkoe, foto Michael de Man door Jorien de Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7