Echtpaar verliest levenswerk bij brand Vlissingen Rode Kruis houdt grote kledinginzamelactie in Temeuzen en Oostburg ZEEUWS-VLAANDEREN 17 De inzameling van het Rode Kruis heeft veel opgeleverd. Reden? De kleding is bestemd voor vluchtelingen in de streek. Het is nog maar net licht buiten en het miezert zachtjes, maar in het gebouw van het Rode Kruis aan de Meester F. J. Haarmanweg in Terneuzen is het za terdagochtend druk. Er wordt al van af acht uur gesjouwd met containers en er worden voorbereidingen getrof fen. De hulporganisatie houdt in Ter- neuzen en Oostburg een grote inza melingsactie voor de in Zeeland aan wezige asielzoekers. Het speelgoed gaat sowieso allemaal naar Marina Beach, alle kleding en overige spul len gaan naar het sorteercentrum in Goes. Alles is bestemd voor de vluch telingen in Zeeland. „Het is een grote inzamelactie, dit doen we niet weke lijks", legt vrijwilliger Kristy Donze (24) uit Terneuzen uit. „Maar nu is het nodig. Wat voor signaal zou je af geven als je als Rode Kruis niets doet voor mensen in de buurt?", vraagt ze zich hardop af. „Mensen vinden het fijn dat de spullen in Zeeland terecht komen en dat ze op deze manier iets kunnen doen", zegt ze. Dat blijkt. Veel mensen hadden de kledingkast opgeruimd, om negen uur komen de eerste auto's al aanrij den, de meeste tjokvol dozen en tas sen. Vrolijk snellen Kristy en de ande re vrijwilligers op de auto's toe en helpen met uitladen. Alles wordt or delijk gesorteerd. Schoenen en kle ding aan de ene kant, speelgoed aan de andere. Marja Dees en dochter Jo- lijn uit Zaamslag hebben vooral kin- derkleding en speelgoed bij zich, daar is het meest behoefte aan. „Ik wilde het textiel eerst aan de straat zetten voor de gemeentelijke textiel- inzameling, maar toen zag ik de actie van het Rode Kruis voorbijkomen op Facebook", vertelt Marja. „Toen be sloot ik naar hier te rijden. Dit is veel directer, je weet dat het bij Marina Beach terechtkomt." Ook Jolijn (8) vindt het fijn dat haar oude speel goed een mooie bestemming krijgt. Disney-puzzels, kleurige rugzakken, Jolijn doet er zonder moeite afstand van. „Ik heb ook allemaal knuffels van vroeger en ik dacht: ik kan ze ook aan de kinderen geven die niet veel hebben." Moeder en dochter heb ben ook gedacht aan mutsen en sjaals, want het wordt steeds kouder. Ook komen er kledingrekken bin nen, kinderstoeltjes, en alles wordt met evenveel enthousiasme aangeno men. Vrijwilliger Lien Vermeire wordt vrolijk van alle mensen die iets komen brengen. „Ik zit al 21 jaar bij het Rode Kruis", vertelt ze. „En er zijn niet heel veel jonge mensen die vrijwilliger worden, maar we kunnen ze goed gebruiken. We zoeken ook nog een voorzitter", zegt ze met een knipoog. Kristy is sinds maart 2014 vrijwilli ger. „Ik ben fysiotherapeut en dan kom je veel in aanraking met men sen. Je ziet ook dat sommige mensen niet de zorg krijgen die ze nodig heb ben en ik wil net iets meer doen voor degenen die het moeilijk hebben", legt ze haar motivatie uit. 'Ik heb veel knuffels van vroeger en ik dacht: ik kan ze net zo goed aan kinderen geven die niet veel hebben' Jolijn (8) Als de auto van Roger van Hoecke (82) uit Zuiddorpe stopt, klinkt er een 'wauw' bij de vrijwilligers. Roger en zijn vrouw hebben prachtige da meskleding bij zich, allemaal keurig gestreken en hangend aan een kap stok. „Dat gooi je niet zomaar in de container, daar zoek je een goed doel voor", vindt Roger. Omstreeks elf uur barst het goed los. Auto's rijden af en aan en de gro te container komt steeds voller te zit ten. Kristy: „Ik belde net naar Oost burg en daar loop het ook storm." Vrijwilligster Micky Langereis loopt af en aan met spullen en kijkt opge lucht naar de grote berg dozen. „Ik was vanochtend even bang dat er mis schien niemand zou komen", lacht ze. Het hart waaraan hij vorig jaar werd geopereerd. „We zijn 2015 re delijk doorgekomen met hulp van veel lieve mensen. En nu waren we eindelijk even lekker op vakan tie." Van der Linden snift hoor baar een traan weg. „Het is een drama." Al vrij snel nadat de brand za terdagavond rond acht uur uit brak, kreeg hij een telefoontje van vrienden: zijn bedrijf in kermisat tracties Fun Time Zeeland én zijn woonwagen stonden in brand. In de loods op de Kenniswerf aan de Edisonweg 17 stonden zijn zelfge bouwde draaimolens, Kop van Jut, Suikerspin. „Ik zit hier met tranen in mijn ogen. Mijn vrouw Lenie ook. We hebben een slapeloze nacht gehad. Het is geen kermis meer op nummer 17." De brandweer kon alleen nog een mobiele podiumwagen red den. Omdat er geen mensen in het huis en het bedrijf waren, ging de brandweer ook niet naar binnen. Voor de veiligheid van de brandweermannen werd het vuur alleen van buitenaf bestreden. Rond 22.30 uur werd het sein 'brand meester' gegeven. „Een leegstaand huis gaat na tuurlijk niet uit zichzelf branden", zegt Karei van der Linden. „En voordat wij op vakantie gingen, hebben we alle stekkers eruit ge trokken. Uit de attracties, de tv, de telefoon, de internetverbinding. De verwarming is teruggezet naar vijf graden. Misschien loopt er een gek rond, maar ach, daar gaat het niet om. Het ergste is dat we alles kwijt zijn, alles dat we in 43 jaar hebben opgebouwd. En fami liestukken die nooit meer te ver vangen zijn." De verzekeringsagent heeft al gebeld: wanneer hij naar huis komt. „Ik zei: 'Ik héb geen huis meer!' We hebben alleen nog twee koffers met zomerkleren en een auto. Waar moeten we straks terecht? We kunnen naar vrien den, maar we willen graag op ons- 'We hebben alleen nog twee koffers met zomerkleren en een auto. Waar moeten we straks terecht?' zelf zijn. Soms is het fijn om erop- ver te praten, maar soms ook niet. Kinderen hebben we niet. Er zijn ons een hoop dingen aangeboden. Maar we willen iets voor onszelf." Maar goed, ook zonder bedrijf en huis moeten Karei en Lenie van der Linden terug naar huis. Vandaag stappen ze op het vlieg tuig. 63 is Van der Linden nu, zijn vrouw 64. Ze hadden graag nog een paar jaar verder gewild met hun kermisattracties. „Het is ver schrikkelijk mooi werk." Een andere kermisacttractie ko pen, dat wil hij graag. En dan met een weer op pad. „Ik heb weken van 90, 100 uur gedraaid. En dan zou ik nu ineens achter de gera niums moeten zitten? Dan word ik gillend gek." MAANDAG 11 JANUARI 2016 'Blij iets te kunnen doen' door Sophie Stockman Kristy Donze (I) neemt een doos aan van de dertienjarige Fleur Harms (r) uit Terneuzen. „Ik vind het belangrijk, op het Zeldenrust-Steelantcollege zijn we ook veel bezig met de vluchtelingen", aldus Fleur, foto Ronald den Dekker door Maurits Sep VLISSINGEN. Karei van der Linden was op vakantie toen de vlammen zijn levenswerk opvraten. Op inter net heeft hij de beelden al gezien. „Mijn hart draaide zich om." Karei van der Linden, slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68