Pittige Nieuwjaarskwis in Axel drukbezocht Veerboot verbindt locaties jazzfestival Een middeleeuwse belasting Boor Goes schafte hondenbelasting al 14 ZEELAND Het aantal Nederlandse gemeenten dat hondenbelasting heft, daalt gestaag. Maar niet in Zeeland, waar nog steeds bijna elke viervoeter geld kost. COMMENTAAR Hondenbelasting dateert al van de middeleeuwen. De discussie erover woedt, voor het gevoel, al bijna net zo lang. En begrijpelijk, want de heffing mag dan ooit zijn ingevoerd om bijvoorbeeld hondsdolheid te be strijden, al sinds jaar en dag valt nauwelijks nog uit te leggen waarom hondenbezit moet worden belast. De tarieven ogen wil lekeurig en inkomsten komen niet rechtstreeks ten goede aan viervoetervoorzieningen. De 'blaftaks' is een van de belastingen geworden waarmee ge meenten hun inkomsten om peil houden, zoals recent vrijwel provinciebreed kabelbelasting is ingevoerd. Veel gemeenten wach ten met afschaffen tot de herzie ning van het belastingstelsel, die het onder meer mogelijk moet maken ook huurders onroerende- zaakbelasting te laten betalen. Toch staat Zeeuwse gemeenten weinig in de weg om op korte ter mijn de hondenbelasting op te doeken. De 2 miljoen euro die zij nu nog ophalen, is slechts 0,8 procent van het totaal dat zij aan lo kale belastingen en heffingen innen. Dat moet op te vangen zijn. Goes lukt het al twintig jaar en die gemeente behoort wat lokale lasten betreft tot de goedkoopste. En honden en hun eigenaren zijn er, voor zover bekend, niet slechter aan toe dan elders. Gemeenten staat weinig in de weg om op korte termijn hondenbelasting op te doeken AXEL. Wat overleefde de brand in de kerk van Hoek, hoe heet het steegje tussen de Weststraat en Kaaiwal in Axel of naar welk land ging burgemeester Jan Lonink op handelsmissie? De vierde editie van de Axelse Nieuwjaarskwis in De Halle deed menig brein kraken vrijdagavond. Quizmasters Jan van de Broeke en Sankie Koster loodsten maar liefst 42 teams door zes verschillende vragenrondes heen, doorspekt met veel humor. Maar de regels waren streng: Familieleden op de tribune mochten de teams niet helpen en smartphones waren al helemaal uit den boze. Team De Krul won de eerste plek, De Deegventers de tweede en de Flierefluiters gingen er met de derde prijs vandoor. „Het werd op het eind nog behoorlijk span nend", vond Sankie Koster. Almanak Trots zat dat echtpaar in hun nieuwe keuken aan het ontbijt. Blij dat de verbouwing eindelijk klaar was. Het had een jaar geduurd, maar het resul taat mocht er zijn. Hij kon echter geen gereedschap meer zien. Zijn vrouw zat met een grote glimlach op haar gezicht om zich heen te kijken. Het gaf hem een gevoel van voldoe ning haar zo blij te zien. Maar waar mee zat zij nou in haar theekopje te roerenMet iets wat verdacht veel op een steenboor leek! Was het haar naar het hoofd gestegen Nee schat, legde zijn vrouw hem uit, deze roestvrijstalen roerstaaf neutrali- seerd het theewater. 112-nieuws Dronken jongen vernielt fietsen Een 16-jarige jongen uit Goes is in de nacht van za terdag op zondag rond 3 uur aangehouden, omdat hij ongeveer twintig fiet sen aan het vernielen was bij de fietsenstalling op de Oostwal. De jongen was dronken. Hij werd door agenten betrapt terwijl hij zijn frustraties aan het af reageren was op de gepar keerde fietsen. De jongen werd aangehouden en ver volgens meegenomen naar het politiecellencomplex Torentij d in Middelburg. Daar werd hij ter ontnuch tering ingesloten in een po litiecel. Voordeuren met klei bekogeld De politie heeft dit week end in Breskens een groep jongeren aangesproken op baldadig gedrag. De groep, bestaande uit acht jongens, gooide klei en aarde op voordeuren van woningen. Ze verplaatsten zich per scooter en fiets. De politie vatte de jongens elders in Breskens in de kraag. Ze kregen een waarschuwing en bij blijvende overlast wordt er hard opgetreden, laat jeugdagent Petra Pronk weten. Leegstaande woning vat vlam De brandweer is zaterdag avond rond half twaalf uit gerukt voor een brand in een leegstaande woning aan de Burgemeester Ste- merdinglaan in Oost-Sou burg. Omdat het vrijstaan de huis was dichtgetim merd, duurde het even voordat brandweerlieden konden binnendringen. Er moest een kettingzaag aan te pas komen. In en om de woning hing een brand lucht, er kwam rook uit het huis, maar vlammen waren niet te zien. Na ruim een half uur kon het sein brand meester wor den gegeven. Wietkwekerij geruimd De politie heeft vrijdag avond een wietkwekerij met 367 planten ontdekt in een woning in Vlissingen. Er loopt een onderzoek naar de eigenaar van het pand. De kwekerij werd aan het begin van de avond ontdekt in een apparte ment aan de Glacisstraat. De kwekerij besloeg twee verdiepingen. Alle kweek- materialen zijn uit het pand gehaald en daarna ver nietigd. Nutsbedrijf Delta heeft de energievoorzie ning van het huis afgeslo ten. De kwekerij tapte elek triciteit af. Daar doet Delta nog aangifte van. VLISSINGEN. Zelfs minister Plas- terk van Binnenlandse Zaken zet te er vorige maand grote vraagte kens bij. Hij vond het 'moeilijk te verklaren dat we de hondenbe lasting nog steeds hebben', zei hij. „Waarom niet voor een poes en wel voor een hond?" Hondenbelasting is de taks van de willekeur. Gemeenten mogen zelf bepalen óf ze deze be lasting heffen, welke tarieven ze hanteren en waaraan ze de in komsten besteden. En dat is doorgaans niet aan voorzienin gen voor honden of het oprapen van hun uitwerpselen. Het geld gaat veelal in de algemene pot. „Er staat geen prestatie tegen over", schrijft bijvoorbeeld de ge meente Sluis onomwonden in haar begroting. Een groeiend aantal gemeen ten kiest ervoor de belasting af Bij elkaar halen de Zeeuwse gemeenten dit jaar iets meer dan twee miljoen euro binnen met de hondenbelasting. te schaffen. Vorig jaar betaalden hondeneigenaren in 128 van de 393 gemeenten al geen belasting meer en dit jaar voegt onder meer Amsterdam zich in dat rij tje. Zeeland doet echter nog vol op mee. Ondanks het ongemak dat hier en daar voel- en hoor baar is, heffen nog steeds twaalf van de dertien gemeenten hon denbelasting. Ter vergelijking: in bijvoorbeeld de provincie Dren the doet dat slechts één van de twaalf gemeenten. De grote uitzondering in Zee land is Goes, dat al in 1997 een einde maakte aan de blaftaks. „Die belasting werd gebruikt voor algemene middelen", zei wethouder Thijs 't Hart destijds. „Betaal jij voor mijn parkiet, nee toch? De hondenbelasting is ge woon een oud verhaal dat we ein delijk hebben afgesloten." Oud verhaal of niet, het Goe- se besluit heeft in Zeeland nog al tijd geen navolging gekregen. Ook niet in Tholen, waar vorig jaar een petitie aan de gemeente raad werd overhandigd over het afschaffen van de hondenbelas ting. Het verzoekschrift was gete kend door 1455 mensen, maar is desondanks vooralsnog niet ge honoreerd. Afschaffing zou im mers een gat van bijna twee ton in de begroting schieten. Wel is besloten de tarieven niet te ver hogen, 'gezien de maatschappelij ke discussie'. De tarieven binnen de provin cie stijgen dit jaar met gemid deld één procent. De verschillen tussen de gemeenten zijn groot. Wie één hond bezit, betaalt op Noord-Beveland 45 euro en in Vlissingen bijna het dubbele: ruim 88 euro. Ook wie twee hon den heeft rondlopen - het twee de exemplaar is doorgaans duur der dan het eerste - is in Vlissin gen het meeste kwijt: bijna 265 euro. Op Noord-Beveland is dat 'maar' 95 euro. TERNEUZEN. Festival Zeelandjazz wil tijdens de komende editie een boot laten varen tussen Ter- neuzen en Middelburg. Zeelandjazz is ontstaan door het samengaan van het Jazzfesti val Middelburg en Scheldejazz in Terneuzen. De eerste editie is van donderdag 9 tot en met zon dag 19 juni. In het eerste week einde staat Terneuzen centraal, in het tweede Middelburg. „We proberen een nieuw festi val neer te zetten", zegt voorzit ter Jack van Aspert. „Daarbij zoe ken we ook naar nieuwe elemen ten. Een van de voornemens is het inzetten van een jazzboot, om ook letterlijk een verbinding te maken tussen Middelburg en Terneuzen. Wellicht brengen we ook een beetje PSD-nostalgie te rug, door soep met worst en broodjes kroket te serveren. Daar over zijn nog met elkaar aan het brainstormen." De programmering van het festival Zeelandjazz is nog niet rond. Wel is zeker dat donderdag 9 juni het openingsconcert in het Scheldetheater is. Daar pre senteren sopraan Claron McFad- den, het Mike del Ferro Trio en muzikanten van het Metropole Orkest het programma Jazz at the Opera. De Halle zat helemaal vol op de vierde editie van de Nieuwjaarskwis in Axel. foto Camile Schelstraete door Sophie Stockman Tip? redactie@pzc.nl COES BRESKENS OOST-SOUBURG VLISSINGEN Gemeenten houden vast aan blaftaks door Rolf Bosboom door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66