Thoolse afdelingen verlaten de Anbo Voorlichtingsfilmpjes Joth maken jongeren bewust van onveilig gedrag 16 BEVELANDEN en THOLEN Wachten op geboortegolf Moon Trio in Schuttershof Palazzolihuis De Bevelanden stopt ermee In de regio Het nieuwe Moon Trio van de Buma Boy Edgar Prijs 2014-win- naar Jeroen van Vliet treedt woensdag 13 januari op in het Schuttershof in Middelburg. Het trio bestaat uit pianist Jeroen van Vliet, basgitarist Cle mens van der Feen en drummer Mark Schilders. Het optreden be gint om 21.00 uur. Kaarten kosten 12,50 euro en zijn te koop bij De Drukkerij in Mid delburg en 't Spui in Vlissingen. Mijn dorp, mijn stad Historisch Museum de Bevelanden, Sin gelstraat 13,11.00 uur - Start Cursus Mu ziekgeschiedenis door Dorine van Dijk; 13.30-16.30 uur - Handwerkcafé; Erasmuspark, vanaf 13.00 uur - Activitei ten voor senioren, waaronder handwer ken, bridge, tafelten nis en schilderen Dorpshuis Kai Munk, Schoolstraat 5,13.00-17.00 uur - Kaarten en Biljarten voor senioren Veerweg 42, 19.30-20.30 uur - Me ditatiecursus Plein 5, 08.45-11.15 en/of 18.30-21.30 uur - Start Interkerkelij ke Alpha cursus; Ho tel de Zwaan, Kerk plein, 13.30-15.45 uur - Start Schilder- en tekencursus Spanjeweg 1, 09.00-17.00 uur - Tentoonstelling 'raakvlakken' door Sandra van der Meu- len en Gerdi Zwaan bij Covra NV Galerij Dorpshuis Meer waarde, overdag - Fo totentoonstelling over jubileumdag Zeeuwse Molen met prinses Beatrix Daarmee volgen ze het voor beeld van veel andere afdelingen in Zeeland. Ze zijn boos over het feit dat de landelijke organisatie de bankrekeningen van alle afde lingen heeft geblokkeerd, omdat er op een paar plekken zou zijn gefraudeerd. „We gingen juist erg zuinig met ons geld om", zegt Ria Bolier van de Thoolse af deling. „Dan is het niet leuk als je zo wordt behandeld. We mo gen nu pas een rekening indie nen, nadat een activiteit gehou den is. Dat is geen manier van werken." Daar komt volgens haar bij dat de Anbo zich met veel zaken bemoeide, waaronder de activi teiten. „Zij kunnen bingo wel oubollig vinden, maar dat is wat onze leden graag willen. Ze wil den zelfs gaan bepalen welke busmaatschappij we inschakel den voor een reisje." De nieuwe vereniging neemt volgens Bolier zo goed als alle le den mee. „Op de nieuwjaarsre ceptie kwamen veertig mensen af. Dat is bemoedigend." In Sint-Maartensdijk is de Stichting Bejaardensociëteit Sint-Maartensdijk en omstreken opgericht ter vervanging van de Anbo-afdeling. Van de afdelingen op het ei land Tholen blijft alleen Oud-Vossemeer de Anbo nog trouw. „Wij wachten gewoon af hoe het zal lopen." GOES. Het bestuur van Palazzoli huis De Bevelanden in Goes heeft per 1 januari alle activitei ten van het steunpunt voor mensen met kanker, hun naas ten en nabestaanden stopgezet. Er zijn twee redenen voor de sluiting van de Goese vestiging. De vrijwilligers van het inloop huis aan de Wijngaardstraat 41 kregen al geruime tijd minder hulpvragen. Daarnaast besloot de eigenaar van het pand recen telijk om het gebouw in de ver koop te zetten. Het bestuur van stichting Pa- lazzoli overweegt de activitei ten op andere wijze te organise ren. In afwachting van de nieu we mogelijkheden voor Goes en omstreken, blijft het secretariaat bereikbaar via 0114-313080 of via palazzoli@zeelandnet.nl. Cyberpesten, appen tij dens het autorijden en geweld in het uitgaans circuit. Over deze en andere veiligheidsgerelateerde onderwerpen maakte de Thoolse jongerenraad Jij op Tholen (Joth) afgelopen weekend video-opna mes op diverse locaties in Tho len en Sint-Annaland. Het eindresultaat is over een aantal weken op de Facebookpa- gina van Joth te zien: vijf film pjes die Thoolse jongeren bewus ter moeten maken van onveilige situaties waarin zij als omstan der of slachtoffer terecht kunnen komen. „We schetsen verschillende si tuaties waarmee veel jongeren te maken (kunnen) krijgen", zegt de twintigjarige Leonard van Voorst, die samen samen met Ro- zalie Hage (16) en Niek Ridder hof (20) de scenario's bedacht en uitwerkte. Leonard noemt appen tijdens het autorijden als voorbeeld. „Het is iets wat bijna iedere jon gere wel eens doet of gedaan heeft. Ze weten dat het fout kan gaan, maar denken dat zij de boel onder controle hebben. Met de voorlichtingsfilmpjes willen 'Jongeren weten dat het fout kan gaan, maar denken dat zij de boel onder controle hebben' we onze leeftijdsgenoten nog eens extra op de risico's van on veilig handelen wijzen." In iedere video is eerst het on veilige scenario te zien - met alle gevolgen van dien. Daarna volgt de situatie zoals die het beste kan worden aangepakt. „In prin cipe volgen we daarbij vier stap pen", zegt crewlid en oud-voor zitter Annet van der Reest. „De eerste stap is: denk aan je/de vei ligheid. Daarna volgt het beoor delen van de situatie. Als hulp diensten nodig zijn, schakel die dan in. De vierde en laatste stap is - eventueel - zelfhulp verle nen." Dat er landelijk vergelijkbare campagnes bestaan, weten de jongeren. Leonard: „Die richten zich op het grote publiek, wij leg gen de focus bij jongeren en dan met name bij de Thoolse jeugd." GOES Cursus voor mantelzorgers in Goes Het Mantelzorgpunt Goes van Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Ooster- schelderegio (SMWO) start deze maand met de cursus 'De zorg de baas'. De cursus is bedoeld voor mantelzorgers die zorgen voor een chronisch zieke, ge handicapte of hulpbe hoevende persoon. In zes bijeenkomsten le ren zij hoe ze de ba lans kunnen vinden tussen zorgen voor de ander en zorgen voor zichzelf. De aandacht en hulpverlening zijn meestal gericht op de zieke, maar in deze cursus staat de man- telzorger centraal. On derwerpen die aan bod komen zijn: gren zen stellen, steun vra gen, stress, bewust wording van eigen functioneren en goed voor jezelf zorgen. Ook is er ruimte om ervaringen en tips uit te wisselen. De cursus vindt plaats op maan dag 18 en 25 januari en op maandag 1, 8, 15 en 22 februari. De cursus wordt gehou den van 13.30 tot 15.30 uur in het ge bouw van SMWO, 's-Heer Elsdorpweg 12 in Goes. Deelname is gratis. Aanmelden kan bij het Mantel zorgpunt Goes via 0113-277111. Indien nodig probeert SM WO vervangende zorg te regelen. GOES Reparatiecafé tijdens Goese Polderfair Vrijwilligers van het Reparatiecafé staan za terdag 16 januari van 14.00 tot 17.00 uur weer klaar om kapot te spullen gratis te re pareren. Het Reparatiecafé vindt plaats tijdens de Polderfair, de presen tatie- en inspiratiemid dag van bewoners en organisaties uit de Goese Polder. De Pol derfair vindt plaats in wijkcentrum De Spin- ne. SINT-MAARTENSDIJK. De Brabant se schaapherder John Sterrenburg (foto) en zijn kudde overwinteren voor het derde jaar op rij in Sint-Maartensdijk. Veel van de 350 ooien zijn hoogdrachtig; zij brengen de komende weken hun lammetjes ter wereld in een loods aan de Eerste Dijk. Een drukke periode voor Sterren burg, die zelf in een caravan op het terrein bivakkeert. „De eerste lammetjes zijn geboren, maar de echte drukte moet nog komen. Dit jaar ben ik voor het eerst al leen, wat betekent dat ik dag en nacht bezig ben. Veel slaap zal ik de komende tijd niet krijgen." Of er - net als voorgaande jaren - een lammetjesdag gaat komen, durft Sterrenburg niet te zeggen. „Ik vrees dat ik daar nu geen tijd voor heb. Tenzij een stagiair of an dere hulp zich meldt. Dan kan ik misschien nog wat organiseren." Sterrenburg en zijn dieren blijven tot april in Sint-Maartensdijk, foto Johan van der Heijden MIDDELBURG via www.muziekpodiumzeeland.nl of via het nummer 0118- 886800. GOES HANSWEERT KAMPERLAND KAPELLE NIEUWDORP WAARDE door Rob Paardekam THOLEN. De afdelingen Tholen en Sint-Maartensdijk zijn opgestapt bij de ouderenbond Anbo. Ze gaan beide verder met een nieu we ouderenvereniging. Joth maakt opnames voor het voorlichtingsfilmpje over appen tijdens het autorijden. Achteraan staat Annet van der Reest (regie), Stefan Oosterbaan is cameraman en Herman Geluk speelt chauffeur, foto Johan van der Heijden door Ellen Jobse Leonard van Voorst, Joth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63