Omwonenden bomruiming moeten sleutels inleveren 'VW Burgh-Haamstede opgeofferd door slecht financieel beleid' h pi 16 SCHOUWEN-DUIVELAND Wachten op geboortegolf Als de bij Park Zeebad gevonden Amerikaanse duizendponder on schadelijk wordt gemaakt op 27 ja nuari, moeten alle 1300 wonin gen in de directe omgeving leeg zijn. Dit treft eigenaren van re creatiewoningen in vakantiepar ken Zeebad en Schoneveld, maar ook vaste bewoners van het Heem, aan de Langeweg en Nieuwsluisweg. Zij werden in twee bijeenkomsten in restau rant Schoneveld geïnformeerd. Vanwege de enorme omvang van deze operatie heeft de ge meente Sluis besloten om alle huissleutels op voorhand in be heer te nemen en de politie de woningen te laten verzegelen. Op deze manier wil de gemeente zich ervan vergewissen dat zich tijdens de ontmanteling van de bom niemand meer in de wo ning bevindt en dat ook inbre kers geen kans krijgen. „Alles is in het belang van uw veiligheid. Daar zijn wij verantwoordelijk voor en we willen dat garanderen door het overzicht te houden", be nadrukte burgemeester Anne- miek Jetten meermaals. 'U wantrouwt ons', wierp een boze inwoner burgemeester Jetten voor de voeten. Hij wil zijn sleutel niet afgeven. Toch stuitte het besluit vooral bij enkele van de vaste bewoners op onbegrip. Bij een vorige bom ruiming konden parkbewoners zelf de woning afsluiten. Dat kan nu niet. „Dit is niet individueel te regelen. Het is een enorme ope ratie, met gigantische aantallen mensen", gaf Jetten als reden aan dat alles centraal geregeld moet worden. „U wantrouwt ons", wierp een boze bewoner burge meester Jetten voor de voeten. Een ander noemde de maatregel 'flauwekul'. „Als ik zeg dat de wo ning leeg is, dan is dat zo. U kunt mij niet verplichten om mijn sleutel in te leveren. Ik heb dat uit laten zoeken." De gemeente Sluis is nog bezig met het opstel len van de noodverordening waar in staat dat de gemeente de sleu tels in dit geval wél mag inne men. Jetten: „Ik stel voor dat u die eerst goed doorleest. We zoe ken dit uit, nemen uw commen taar mee en denken erover na", reageerde ze. De bezorgdheid over waar de sleutels worden bewaard en hoe ze terug bij de eigenaar komen, kon Jetten wegnemen. De sleu tels worden in een beveiligde ruimte bewaard en als het sein veilig wordt gegeven, zijn ze op te halen bij een infopunt op het Veerplein. Wie geen onderdak heeft ten tijde van de ruiming, kan terecht in het Mauritshof in IJzendijke. Huisdieren worden opgevangen in de dierenkliniek in het dorp, een besluit dat recent is geno men en waar nog niet iedereen van op de hoogte was. „Bij de fusie kregen ze eigendom van het vastgoed en een groot deel van ons ondernemersbe stand mee. Dat wordt nu opgeof ferd om ergens een financieel gat te dichten", aldus de voormalig penningmeester. Grevel en Van den Akker zien met leedwezen dat de provincia le organisatie op steeds grotere af stand komt te staan van de re creatie-ondernemers. De contac ten met en kennis over het ge bied raken nu al verwaterd, erva ren zij. De dreigende sluiting van het kantoor Burgh-Haamste- de staat volgens Grevel in alles symbool voor dat 'wak'. „De VW zegt zich niet meer gesteund te voelen door de on dernemers, de participatiegraad is te laag. Maar het is juist anders om! Ik snap heel goed die focus op de digitale snelweg", zegt Gre vel, „alleen wordt tegelijkertijd vergeten om de contacten met de regio's, waar het uiteindelijk om draait, warm te houden. De directeur praat over positieve cij fers en zoveel hits op de site, maar ondertussen heeft de onder nemer, die het moet doen, niet het idee meer dat hij wordt ge kend. Als je een eiland wilt pro moten, moet je dat absorberen. De gedachte binnen de huidige 'Maak er dan maar een drive-in inspiratiepunt van. Mét een McDonalds, dan heeft de jeugd er ook nog wat aan' organisatie is dat je informatrices uit Zeeuws-Vlaanderen ook op Schouwen kunt neerzetten. Als die net zoveel moeten opzoeken als de toerist aan de balie, dan werkt dat toch niet!" Grevel en Van den Akker on derkennen dat een kantoor in de huidige vorm niet strikt noodza kelijk meer is. Boekingen gebeu ren rechtstreeks bij de recreatie- bedrijven en veel informatie is eenvoudig via internet op te zoe ken. Grevel: „Maar dan moet je al le kantoren sluiten! Maak er dan maar een drive-in inspiratiepunt van langs de invalswegen van Schouwen-Duiveland. Mét een McDonalds, dan heeft de jeugd er ook nog wat aan." Van den Akker vindt dat de ge meenteraad voet bij stuk moet houden en niet mag zwichten voor 'de dreigementen' van de VW Zeeland. De organisatie wil 64.000 euro extra subsidie (is nu 211.000) per jaar om Burgh-Haamstede in de lucht te houden. Zo niet, dan wordt het pand verkocht en gebruikt voor het opwaarderen van het kantoor in Renesse. De VW verkiest zelf een zomerkantoor in Burgh-Haamstede, in combina tie met een opknapbeurt voor Renesse. Maar ook dat kost de ge meente dan 23.000 euro extra. Van den Akker: „Ze bestaan pas twee jaar en nu wordt de boel al afgebroken!" De gemeente bespreekt de drie scenario's vanavond in de commissie openbare ruimte. In de regio Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis de Schut- se, 13.00 uur: Bridge; 18.30 uur: Harmonie+ leerlin genorkest; 19.00 uur: Tai-Chi; 20.00 uur: Breicafé; Trefpunt de Dors vloer, 15.00 uur: Slag werkles Crescendo; Ons Dorpshuis, 13.30 door Wilma Valk en Sophie Stockman BRESKENS. Vooral het afgeven van huissleutels als de vliegtuigbom in Breskens onschadelijk wordt ge maakt, zorgde zaterdag voor veel vragen en onrust op een informa tiebijeenkomst van de gemeente Sluis. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE. 'De VVV Zee land verkwanselt de bruidsschat die ze heeft meegekregen met de fusie van de afzonderlijke regio's, twee jaar geleden.' Volgens ex-informatrice/assistent-manager Margo Crevel en oud-penning meester Willem van den Akker van de toenmalige VW Schou- wen-Duiveland dreigt het kantoor Burgh- Haamstede de dupe te wor den van een slechte centrale be drijfsvoering. Guituur en Natuu, T Margo Grevel (uiterst rechts) in haar toenmalige functie als VW-informa- trice in het kantoor Burgh-Haamstede. archieffoto Ronald den Dekker Margo Grevel, oud-informatrice VW ZIERIKZEE Cursus kunstgeschiedenis in Zierikzee Margreet Leijdekker start op dinsdagavond 19 januari weer een basiscursus over kunst geschiedenis. De cur sus duurt dertien avonden en eindigt op 19 april. De cursus biedt, geïl lustreerd met dia's, een algemene oriënta tie op eeuwenlange westerse kunstgeschie denis: van de Grieken tot het heden. Doel is anders leren kijken naar gebouwen, schil derijen en beeldhouw werken. Cursisten le ren stijlen (her)ken- nen en plaatsen in de tijd, waarbij kunstwer ken gepresenteerd worden in historische, maatschappelijke en religieuze context. Ook behandelt Leij dekker basisbegrip pen uit de kunstge schiedenis. Waar mo gelijk, bespreekt ze Zeeuwse voorbeel den. De bijeenkom sten vinden plaats van 20.00 tot 22.00 uur in Zierikzee. De kosten bedragen 125 euro, in clusief reader en thee of koffie in de pauze. Ter afsluiting worden één of meer excursies gehouden. De kosten hiervan zijn niet bij het cursusbedrag inbe grepen. Aanmelden kan bij de docente via 0111-415317 of 0111-417839. GOES Cursus voor mantelzorgers in Goes Het Mantelzorgpunt Goes van Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Ooster- schelderegio (SMWO) start deze maand met de cursus 'De zorg de baas'. De cursus is bedoeld voor mantelzorgers die zorgen voor een chronisch zieke, ge handicapte of hulpbe hoevende persoon. In zes bijeenkomsten le ren zij hoe ze de ba lans kunnen vinden tussen zorgen voor de ander en zorgen voor zichzelf. De aandacht en hulpverlening zijn meestal gericht op de zieke, maar in deze cursus staat de man- telzorger centraal. On derwerpen die aan bod komen zijn: gren zen stellen, steun vra gen, stress, bewust wording van eigen functioneren en goed voor jezelf zorgen. Ook is er ruimte om ervaringen en tips uit te wisselen. De cursus vindt plaats op maandag 18 en 25 januari en op maan dag 1, 8,15 en 22 fe bruari. De cursus wordt ge houden van 13.30 tot 15.30 uur in het ge bouw van SMWO, 's-Heer Elsdorpweg 12 in Goes. Deelname is gratis. Aanmelden kan bij het Mantelzorgpunt Goes via 0113-277111. Indien nodig probeert SM WO vervangende zorg te regelen. R E3? B H r* SINT-MAARTENSDIJK, De Brabant se schaapherder John Sterrenburg (foto) en zijn kudde overwinteren voor het derde jaar op rij in Sint-Maartensdijk. Veel van de 350 ooien zijn hoogdrachtig; zij brengen de komende weken hun lammetjes ter wereld in een loods aan de Eerste Dijk. Een drukke periode voor Sterren burg, die zelf in een caravan op het terrein bivakkeert. „De eerste lammetjes zijn geboren, maar de echte drukte moet nog komen. Dit jaar ben ik voor het eerst al leen, wat betekent dat ik dag en nacht bezig ben. Veel slaap zal ik de komende tijd niet krijgen." Of er - net als voorgaande jaren - een lammetjesdag gaat komen, durft Sterrenburg niet te zeggen. „Ik vrees dat ik daar nu geen tijd voor heb. Tenzij een stagiair of an dere hulp zich meldt. Dan kan ik misschien nog wat organiseren." Sterrenburg en zijn dieren blijven tot april in Sint-Maartensdijk, foto Johan van der Heijden BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR NIEUWERKERK uur: Koffie en ont uur: Fotogroep moeting 65 plus; Schouwen; 20.00 19.30 uur: Muziek: uur: Repetitie Slag O&U; werkgroep Luctor et Emergo; OOSTERLAND Dorpshuis de Ooster SIRJANSLAND hof, 20.00 uur: Zin Dorpshuis, 19.00 gen VZOS; uur: Yoga; OUWERKERK ZIERIKZEE Dorpshuis, Fizi, 20.00 uur: Mia 10.00-11.00 uur: Yo Madre; ga; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten RENESSE toonstelling VASTei- Dorpshuis, 20.00 land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50