Ligtlee komt met de schrik vrij na horrorcrash finale, maar vertrouwen erop dat ze de Spelen gaan halen Achttien voorspellingen voor tweede seizoenshelft SPORT 9 De eerste kans ging verloren, maar de Nederlandse volleybalsters reizen in mei vol goede moed naar Tokio voor hun tweede kans op een olympisch ticket De Nederlandse volleybalsters gre pen hun eerste kans om zich voor Rio de Janei ro te plaatsen niet. Ze verloren in de finale van het Europese kwalificatietoer nooi van Rusland (1-3). De twee de en laatste mogelijkheid op een olympisch ticket, in mei in het Ja panse Tokio, zullen ze wel pak ken. Dat weten ze zeker. Yuri Marichev, de coach van het winnende Rusland en met zijn team verzekerd van een olym pisch startbewijs, riep er een tolk bij. Wat was de vraag? Of de Ne derlandse volleybalsters de Spe len van Rio ook zullen halen? „Dat is geen enkel probleem", liet Marichev vertalen. „Het is een uit stekend team, met een uitsteken de coach die tactisch heel sterk is. En in het volgende toernooi zijn de tegenstanders minder sterk." Marichev en zijn lange vrou wen hadden net Nederland voor de tweede keer in drie maanden tijd in een finale verslagen. Het verlies voor de ploeg van de zo ge prezen Giovanni Guidetti was za terdagavond in Ankara echter veel minder bitter dan eerder bij het EK in Ahoy. Nederland gaf de Russinnen beter partij dan toen, pakte een set (1-3) én heeft uitste kende vooruitzichten om in het laatste olympische kwalificatie toernooi in Japan (OKT3), halver wege mei, alsnog een ticket voor Rio te bemachtigen. Met zeven andere landen wordt daar om liefst vier startbe wijzen voor de Spelen gestreden. Dat mag, zoals de grote Marichev zei, inderdaad geen probleem zijn voor Nederland. Guidetti stel de zijn speelsters wat dat betreft ook gerust toen hij ze meteen na de wedstrijd tegen Rusland op het veld in de Baskent-hal bij el- 'Als we straks in Tokio zo spelen als hier, komt het allemaal goed' kaar had geroepen en ze in een kring om hem heen stonden. „Als we straks in Tokio zo spelen als hier, komt het allemaal goed!" „Ik heb er heel veel vertrou wen in", vertolkte aanvoerster Ma- ret Balkestein-Grothues het ge voel bij de volleybalsters zelf. „Kom op zeg, we gaan niet nog een keer vier jaar wachten om aan de Olympische Spelen mee te mogen doen. Het gaat nu gebeu ren. Wij zijn er in Rio bij." Strijdlust En zo was er snel na de nederlaag alweer strijdlust en vrolijkheid te bespeuren bij Oranje. Natuurlijk, zei Balkestein, hadden ze graag van Rusland willen winnen. Daarom was het gevoel ook dub bel en waren er ook tranen van verdriet in de ogen te zien. „Maar kijk eens waar we vandaan ko men", reageerde de captain. „Maandagavond nog dacht ieder een dat we eruit lagen, maar net stonden we hier wel mooi weer een finale te spelen. Zo snel kan het gaan. Ik ben trots op wat we hebben bereikt." „Deze ploeg verdient het om er in Rio bij te zijn", stelde de coach, Guidetti, even later vast. „Daar moeten de sterkste landen van Europa meedoen en we heb ben nu twee toernooien achter el kaar laten zien dat we daarbij ho ren. We hebben het goed gedaan tegen Rusland. Maar de conclusie is simpel, die ploeg is momenteel gewoon beter dan ons." Bal kestein, vol vuur: „We komen wel dichterbij en gaan Rusland ook pakken. Óp de Olympische Spelen!" On-Nederlands Balkestein loofde Guidetti uitge breid. De Italiaan werd vorig jaar januari gepresenteerd als opvol ger van de huidige mannenbonds- coach Guido Vermeulen, met wie het met een aantal internationals niet meer klikte. „Kijk eens wat er in een jaar is gebeurd", opper de Balkestein. „Chapeau voor Gio vanni. Hoe hij met ons omgaat, hoe hij ons traint. Hij heeft som mige speelsters op een andere po sitie neergezet. Af en toe is hij ook keihard, misschien heel on-Nederlands, maar dat pakt voor deze ploeg goed uit." Guidetti omhelsde iedere speelster innig aan het einde van het toernooi in Ankara en dankte hen voor de bewezen diensten. Drie van hen (Anne Buijs, Robin de Kruijff en Lonneke Slöetjes) ziet hij deze week alweer op de training van zijn club, het Turkse Vakifbank. Maar de anderen heeft hij pas begin mei weer onder zijn hoede, als de selectie wordt opge trommeld voor het kwalificatie toernooi in Tokio. „Dat wordt weer stressen", voorspelde Gui detti, schor van een weekje schreeuwen in Ankara. „Maar ik heb er vertrouwen in. We gaan Rio halen." WIE ZIJN DE TEGENSTANDERS IN JAPAN? ROTTERDAM. Beukende muziek, volle tribunes en ook nog eens kei hard fietsen. Elis Ligtlee (21), Euro pees kampioene spint en keirin, genoot met volle teugen van de Rotterdamse zesdaagse. Maar haar heerlijke avondje werd afgesloten met een horrorcrash in de sprintfi nale tegen Victoria Williamson. „Verschrikkelijk dat het zo eindig de", zei Ligtlee nadat ze zondag ochtend uit het ziekenhuis was ontslagen. Doktoren stelden 'slechts' een zware kneuzing en een hersenschudding vast. „Ik ben helemaal beurs en schrok me ka pot toen ik in de spiegel keek. Mijn hele gezicht is kapot." Op de baan raakte Ligtlee even buiten bewustzijn. Ze herinnert zich nog maar weinig van de crash en aanleiding. „Volgens mij raakten onze sturen in elkaar in de laatste bocht. Dan kun je geen kant op." Williamson (bovenin de baan) kwam tegen de boarding en de twee sprintsters sloegen tegen de piste. Gelijk was duidelijk: dit is ernstig. Waar Ligtlee een teken van le ven vertoonde, bleef de Britse be wegingloos liggen. Bloed droop over de baan. Volgens haar vader heeft ze haar bekken, ribben en ruggenwervels gebroken, maar er zijn geen vitale organen geraakt. Ligtlee vreest niet voor de Olympi sche Spelen deze zomer. „We gaan ervoor zorgen dat het lukt." Maar Williamson moet haar olym pische droom waarschijnlijk laten varen. COLUMN Diederik Smit Vrijdag zal de eredivi sie als een kwispe lend egeltje ontwa ken uit haar winter slaap. De volgende achttien voorspellingen voor de tweede seizoenshelft zullen alle maal uitkomen: - Ajax zal het spitsenprobleem op lossen door de introductie van het 5-5-0-systeem. - Tijdens een sportgala in Monte video wordt PSV verkozen tot Zuid-Amerikaanse Sportploeg van het Jaar. - Dirk Kuyt zal voor het eerst in bijna elf jaar weer een eredivisie wedstrijd spelen in de Arena. - Feyenoord zal voor het eerst in bijna elf jaar weer een eredivisie wedstrijd winnen in de Arena. - Heracles wordt kampioen. - Vitesse wint de play-ofFs. - NEC wordt de beste promoven dus ooit. - FC Utrecht blijft nog maanden nagenieten van de zege op Ajax en heeft geen doelstelling meer voor de rest van de competitie. Weliswaar zit Utrecht nog in het bekertoernooi, maar ook daar heeft het niets meer om voor te spelen, omdat Ajax al uitgescha keld is. - FC Groningen blijft ongeslagen in eigen huis. - PEC Zwolle eindigt als beste blauw-witte club van de eredivi sie. - In maart wordt ADO Den Haag overvallen door het bericht dat de thuiswedstrijden voortaan in de Chinese havenstad Guangzhou worden gespeeld. ADO-coach Henk Fraser is niet blij met het nieuws, omdat het nieuwe trai ningscomplex duizenden kilome ters verderop ligt, in het Noord- Chinese Harbin. - SC Heerenveen eindigt als de op één na beste blauw-witte club van de eredivisie. - AZ verliest de bekerfinale van WSB. - Het commentaar bij Excelsior - Willem II krijgt u van Jeroen Els- hoff. - Cambuur - Roda JC wordt 4-4. - FC Twente wordt gekocht door een Turkmeense miljardair en eindigt in het linkerrijtje dankzij Oezbeekse huurlingen. - De Graafschap degradeert in fe bruari en speelt in de maanden er na dermate onbevangen dat het de competitie afsluit als beste nummer achttien ooit, op één punt achter de nummer zeven tien. - Een laatste voorspelling: velen van u zullen gaan googelen of egeltjes eigenlijk wel kunnen kwispelen. MAANDAG 11 JANUARI 2016 vier jaar wachten' door Hans Klippus Giovanni Guidetti bondscoach Nederland speelt in mei in een toernooi met acht deel nemers om vier startbewij zen voor de Olympische Spe len. Welke teams treft Oran je straks in Tokio? Uit Azië: het organiserende land en de daarna drie hoogst- geplaatste landen op de we reldranglijst Japan en Zuid-Korea zijn ster ke volleyballanden, waar Ne derland niet gemakkelijk van wint. Japan is een voormalig wereldkampioen die bij het laatste WK, in 2014, als ze vende eindigde. Nederland werd toen zelf slechts ge deeld dertiende, maar is sindsdien veel sterker gewor den. Thailand is van een veel min der niveau, maar zeker geen makkie. In 2010 verloor Ne derland bij het WK zelfs een keer van de Thaise vrouwen. Kazachstan mag geen enkel probleem zijn. Nederland won al zijn vier interlands te gen dat land tot nu toe met groot verschil. Uit Noord-Amerika: de num mer twee van het continentale kwalificatietoernooi. De Dominicaanse Republiek is verrassend sterk in het vrouwenvolleybal. Het land werd bij het laatste WK zelfs vijfde en versloeg onder meer België, Duitsland en Ita lië. Nederland won in 2014 zijn laatste interland tegen het Caribische land wel vrij ruim. Uit Zuid-Amerika: de nummer twee van het continentale kwa lificatietoernooi. Argentinië of Peru is door gaans te zwak voor Neder land. Van de Argentijnen werd nog nooit verloren, van Peru in zes interlands één keer. Uit Europa: de nummer drie van Ankara. Italië bewees de afgelopen week een sterke ploeg te zijn, maar Oranje moet de Az- zurri net als in halve finale in Turkije kunnen hebben. Al geplaatst voor Rio: het or ganiserende Brazilië, China, Servië, Rusland en de Ver enigde Staten. Er doen in to taal twaalf landen mee aan het vrouwentoernooi. door Daan Hakkenberg Met een witte tent op de baan schermt het ambulancepersoneel de gevallen Victoria Williamson af voor het publiek, foto Cor Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40