Euterpe brengt een blijde boodschap 1Mensen met lichte psychische klachten 2. Mensen met matige tot ernstige psychiatrische klachten FZC COLOFON Met een gebroken heup ga je naar het ziekenhuis. Maar waar kun je heen als je ziek bent in je hoofü? 18 ZEELAND Het Euterpe Baroque Consort bracht een pro gramma met sonaten van Vivaldi, Telemann en Bach en vier sonates uit de Ro- senkranz Sonaten van Biber. Deze Bohemer was een vioolvirtuoos en is een vertegenwoordiger van de katholieke barok. De Rosenkranz Sonaten vor men een snoer van 16 sonaten, 15 dienden als naspelen van de (blij de, droevige en glorierijke) gehei men van de rozenkrans en de slot- sonate is een Passacaglia. Bart Rodyns (orgel) en Maia Sil- berstein (viool) vertolkten de eer ste drie blijde geheimen. In Num mer één, de verkondiging aan Ma ria (in normale zetting), was met een duidelijk dat deze twee musi ci respect hebben voor stijl en dat zij de techniek volledig in de vin gers hebben. Op de liggende grondtonen speelde de violiste vir tuoze versieringen. De variaties op de aria waren, technisch, melo disch en qua frasering, pure ju weeltjes. Van de ongelooflijk knap pe vioolpartij werd je als toehoor der blij. Sonate twee, Maria be zoekt haar nicht Elisabeth, werd gespeeld in scordatura (de snaren worden in een andere zetting ge stemd). Dit zorgt voor speciale ef fecten. De tweede sonate klonk lieflijk. Na een intieme dialoog en een fuga werd dit werkje vreugde vol en energiek met een alleman de besloten. In nummer drie was een delicate melodie te horen en in het dansante deel werd het beeld van de herders opgeroepen. Fenomenaal was de Passacaglia voor vioolsolo. Alle viooltechnie ken werden gebruikt. De virtuoze omspelingen maakten alles tot iets bijzonders en zorgden ervoor dat de spanning nooit wegebde. Het samenspel van de strijkers en Basso Continuo (BC) in de so naten van Vivaldi was perfect, daardoor werden het spitse en energieke vertolkingen. In de sona- Fenomenaal was de Passacaglia voor vioolsolo. Alle viooltechnieken werden gebruikt. te a4 voor drie strijkers en BC van Telemann was een mooie afwisse ling van langzame en snelle delen te horen, maar ook prachtige melo dielijnen, aparte effecten en een brede BC ondersteuning. Met Bach afsluiten is altijd goed, maar persoonlijk was ik het meest gecharmeerd van de gewel dige blijde boodschap (dankzij Bi ber) van het Euterpe Consort. Door de ophef rond het sluiten van de Psychiatri sche Afdeling Algemeen Ziekenhuis (Paaz) in Ter- neuzen en Vlissingen lijkt het alsof alles overhoop wordt gegooid. Dat is niet zo. Om dat duidelijk te maken, zetten we op een rij waar u terecht kunt met psychische klachten en aandoeningen. Nu al krijgen veel Zeeuwen thuis of in de buurt psychische hulp. Dat blijft zo en wordt uitgebreid. Het sluiten van de Paaz heeft voor een groep men sen grote gevolgen. Zij kunnen niet meer terecht in Terneuzen of Vlissingen, maar ze moeten naar Kloetinge. Om opnames te voorkomen, gaat Emer- gis mensen voortaan intensief thuis behandelen. Buiten Zeeland zijn daar goede ervaringen mee en wordt de helft van de opnames voorkomen. Of dat in Zeeland ook zo gaat werken, is nog de vraag. Welke klachten? Je zit niet lekker in je vel, hebt sombere gedachten, bent wat angstig of je slaapt slecht. Waar kun je terecht? Als de klach ten niet vanzelf overgaan (wat vaak wel zo is), kun je terecht bij de huisarts of zijn praktijkonder steuner. Kunnen zij de klachten on voldoende behandelen, dan verwij zen ze je door naar een instelling als Indigo (basis geestelijke gezond heidszorg). Is dat veranderd? Nee Waar? Indigo; is in heel Zeeland te vinden. Ze biedt voorlichting, zelf hulp, trainingen en cursussen en geeft ook kortdurende begeleiding ofbehandeling. De mate van begeleiding en behan deling varieert van persoon tot per soon. Soms is het alleen nodig om zaken op een rijtje te zetten zodat iemand weer verder kan. Anderen zijn meer gebaat bij meerdere ge sprekken met een psycholoog of een sociaal-psychiatrisch verpleeg kundige. Hoeveel? In 2015 hebben zo'n 778 kinderen en jongeren onder de 18 jaar en 1349 volwassenen van Indi go gebruikgemaakt. Matige klachten: Het gaat al een aantal weken slechter met je. Je krijgt niet alleen meer klachten, maar ze worden ook ernstiger. Het lukt bijvoorbeeld niet meer om naar je werk te gaan of thuis voor de kinderen te zorgen. De kans dat de klachten vanzelf overgaan wordt kleiner en hulp is gewenst. Ernstige klachten: Klachten blijven maanden en verergeren snel. Ze hebben grote invloed op het dage lijks leven en er is vaak een langere behandeling nodig. Waar? Afhankelijk van de ernst van je problemen, word je thuis be zocht door een hulpverlener of kun je naar het spreekuur van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis in Vlis singen of van Emergis in Terneu zen, Oostburg, Hulst, Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee of Tho len. Ook kun je dagbehandeling of deeltijdbehandeling volgen. Hier voor ga je een of meer dagen per week naar het ADRZ (in Vlissin gen) of Emergis (verschillende loca ties). Je volgt dan 's morgens en/of 's middags therapieën, trainingen of groepsgesprekken. Na het dagpro gramma ga je weer naar huis. Is dat veranderd? Nee. Wel worden de mogelijkheden tot dagbehande ling bij Emergis dit jaar uitgebreid. Ook wordt de ambulante zorg ver sterkt met intensieve thuisbehande- ling: maximaal zes weken hulp thuis (hoogstens drie keer per dag, ook in het weekend) om opname te voorkomen of te verkorten. In ande re regio's is er ervaring mee. De in schatting is dat de helft van opna mes op deze wijze kan worden op gevangen. Hoeveel? Bij benadering hebben in 2015 ruim 750 Zeeuwen een dagbe handeling gekregen. Zo'n 10.000 mensen zijn ambulant behandeld. RECENSIE door Jeanette Vergouwen Muziekpodium Zeeland Werken van Biber, Vivaldi, Telemann en Bach. Door Euterpe Baroque Consort o.l.v. Bart Rodyns. Gehoord zondag 10 januari in St. Jacobskerk in Vlissingen. Het Euterpe Baroque Consort brengt zondag in de Sint Jacobskerk in Vlis singen werken van Vivaldi, Telemann, Bach en Biber ten gehore. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid www.persgroepadvertising.nl T: 088-0139995 - E-mail: advertising.zeeland@persgroep.nl Personeelsadvertenties: 055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 of familieberichtenpzc@persgroep.nl Kleintjes: 0900- 6743 836 Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl U vindt de Algemene Voorwaarden, Privacyverklaring en Copyrightverkla ring op: www.pzc.nl/voorwaarden Ziek in je hoofd? door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18