I m Echtpaar voor het eerst terug op rampplek in Faro waar hun vliegtuig crashte 12 NIEUWS M M Viertal vast na fataal ongeluk Later in de week weer gladheid Zonder broek Politie belaagd bij arrestatie Onlangs keerden lem en Corrie Vroombout terug naar de landingsbaan in Faro, de plek waar ze in 1992 hun enig kind verloren. V Al jaren speelden ze met de gedachte af te reizen naar de Al- garve. Maar iedere keer verzonnen ze nieuwe redenen om niet te gaan. Tot het televisie team van Dossier EenVandaag, dat het echtpaar al jaren volgt in hun zoektocht naar de ware toedracht van de crash en hun juridische strijd tegen de staat en Martinair, hun voorstelde samen af te reizen. „We rolden van onze stoel", zegt Corrie, die er wel een paar nachten over heeft moeten slapen. Maar zij en lem besloten dat het na 23 jaar hoog tijd was eindelijk naar het vliegveld te gaan waar zij door het oog van de naald kropen, maar dochter Brenda en haar vriendin Claudia omkwamen, evenals 54 medepassagiers. De 14-jarige meiden zaten slechts twee rijen verder in het vliegtuig, maar toen lem en Cor rie na de crash achteromkeken, was er helemaal niets meer achter hen. „Het was oneerbiedig gezegd een grote vuilnisbelt", omschrijft lem. Ze hebben gezocht, hebben nog drie mensen het leven gered, maar Brenda en Claudia vonden ze niet terug. Dagenlang hebben ze nog de hoop gehad dat de twee in een ziekenhuis zouden opdui ken. Het mocht niet zo zijn. Ne gen dagen na de crash werden ze uiteindelijk geïdentificeerd. Het leven van lem en Corrie is daarna nooit meer hetzelfde ge worden. Werken zit er voor bei den niet meer in, en ze kunnen geen seconde meer zonder elkaar. „Anders slaat de paniek toe", zegt Corrie. „We zijn altijd bang elkaar te verliezen." Op vakantie naar het buiten land zijn ze nooit meer geweest, een voertuig dat door een ander wordt bestuurd, durven ze niet meer in. Zelfs het pontje tussen Maassluis en Rozenburg wordt angstvallig vermeden. Brenda mag dan niet ouder zijn geworden dan 14 jaar, ze is nog al tijd aanwezig in huize Vroom bout. Haar oude kamertje is nog helemaal intact, in de huiskamer staan verschillende foto's en om de nek van Corrie hangt een gou den ketting met de naam van haar verloren dochter. „Ik denk iedere dag aan haar. Brenda komt ook vaak in mijn dromen voor, maar ze is daarin nooit ouder dan een jaar of 5. Gek hè?" Ze zijn blij dat ze het uiteindelijk hebben aangedurfd om naar Faro te gaan. De 2.300 kilometer werd met eigen auto afgelegd, dat wel. „Dat er een cameraploeg met ons meeging, hebben we als een enor me steun ervaren. Daardoor kon den we er altijd met iemand over praten." Ook heeft de tv-ploeg dingen geregeld, die ze zelf misschien niet voor elkaar hadden gekregen. Zo hebben ze bloemen kunnen leggen pal naast de landingsbaan waar de DC10 van Martinair is neergestort. „Natuurlijk was dat ontzettend emotioneel, maar het was goed om daar te staan", zegt lem. „Iets van Brenda moet daar nog ergens zijn. Ze is nooit hele maal terug naar Nederland geko men, begrijp je?" Buiten de camera om hebben ze in Portugal nog gesprekken ge had met een brandweerman die er destijds bij was, met een perso neelslid van het ziekenhuis waar ze in hebben gelegen en met de naar Portugal geëmigreerde Neder landse die hen destijds heeft bijge staan. Ook bezochten ze het apparte mentencomplex waar ze voor de vliegtuigramp al eens met Brenda op vakantie waren geweest. „Deze reis heeft ons helemaal gesloopt", zegt Corrie. Maar ze is blij dat ze heeft doorgezet. „Er is iets uit ons rugzakkie." Ze hoopt bovendien dat Martin Schroder, de president-directeur van Martinair ten tijde van de crash, de documentaire over hun reis ook onder ogen zal komen. „Destijds heeft hij in een toe spraak gezegd dat de hand van Martinair altijd op onze schouder zal liggen. Maar hij heeft nooit met ons gesproken, ondanks de brieven die we hem hebben ge schreven. Ik hoop dat hij zich diep schaamt." Vier mensen zijn aangehouden in Rotterdam omdat ze zaterdag avond mogelijk betrokken waren bij een dodelijk ongeluk. Een jon gen kwam daarbij om het leven. Zaterdagavond stak de jongen de Schiedamseweg over om naar de tram te lopen. Hij werd geschept door een auto. Getuigen zagen hoe de drie inzittenden vervolgens wegrenden en de auto lieten staan. De politie wist de drie te achterhalen. Op het bureau meld de zich nog een vierde verdachte. Zijn rol is nog niet duidelijk. De verdachten zijn drie Rotterdam mers en een man uit Rhoon. Ze zijn tussen de 20 en 22 jaar. Het slachtoffer is een 18-jarige Pool. Vanaf donderdag is er weer kans op gladde wegen. Dat verwacht Weeronline. De temperatuur daalt komende week, waardoor het licht winters wordt, met kans op verra derlijke gladheid. De temperatuur stijgt later in de week overdag naar een paar graden, maar tijdens de ochtendspits ligt de tempera tuur vaak rond het vriespunt. Hierdoor kan gladheid ontstaan door bevriezing van natte wegge deelten. Ook overdag wordt het kouder met volgend weekend 's nachts een paar graden vorst. De toestand van het wegdek kan per regio en per dag sterk verschillen waardoor het risico voor de wegge bruiker lastig is in te schatten. Politieagenten zijn gisterochtend vroeg in Eindhoven bij de aanhou ding van een militair belaagd door omstanders. De 25-jarige militair werd opgepakt op het Stratums- eind omdat hij een uitbater van een horecagelegenheid zwaar had mishandeld. Agenten waren daar deels getuige van. Toen omstan ders met glas begonnen te gooien kwam de bereden politie in actie om de menigte uit elkaar te drij ven. Ook deze agenten kregen glas om de oren. Verder werden voor werpen uit een pand boven de ho recagelegenheid naar de agenten gegooid. De zaak van de militair is overgedragen aan de marechaus- Corrie en lem zijn bijna 25 jaar na 'Faro' nog dagelijks bezig met de crash, waarbij zij hun dochter Brenda (boven) verloren, foto Frank Janssen Altijd bang elkaar te verliezen door Yvonne Keunen Morgen zendt AvroTros de documen taire Terug naar Faro, beste meneer Schroder uit om 21.10 uur op NP02 ROTTERDAM ZEIST PRAAG. Zonder broek in de metro. Heel normaal op internationale 'No Pants Subway Ride'-dag. In de hele wereld reisden er gisteren mensen broekloos. Daarbij was het de bedoeling dat ze net deden alsof er niets geks aan de hand was, zoals hier in Praag, foto Michal Cizek/AFP EINDHOVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12