Ruim zeventig bedrijven reizen mee in kielzog minister Ploumen 10 NIEUWS Na jaren van isolement ligt Cuba weer open voor buitenlandse investeerders. Tijd voor een handelsmissie. WNF Residentie Orkest Feyenoord Jackpot van 1,3 miljard dollar Cameron wil opvoed les Raketten op kliniek AzC 'Weigeren onnodige taak mag' Bijna tachtig Nederlandse bedrijven gaan deze week op handelsmissie naar Cuba. Er reizen een paar vreemde eenden in de bijt mee. Wat hebben het Wereld Natuur Fonds, Feyenoord en het Residentie Orkest er te zoeken? DEN HAAG. Cuba is open for busi ness. En dat is te merken. Vorig jaar deden 1.500 bedrijven Cuba aan. Norbert Braakhuis, de Neder landse ambassadeur in het land, zag afgelopen weekend weer hon derd Duitse ondernemers in Hava na. Italië kwam ook. En de Ameri kanen. „Het is een niet-aflatende stroom. Eigenlijk is het land daar nauwelijks op berekend." Nu landen staan te dringen om een graantje van de nieuwe open heid mee te pikken, kan Neder land niet achter blijven. Al is ons land er geen onbekende. Cuba was ruim vijftig jaar gro tendeels geïsoleerd van de rest van de wereld, maar Nederland er kende nooit het eenzijdige handel sembargo tegen het land dat de Verenigde Staten in 1962 instel den. Zakendoen tussen Amerika en Cuba was vanaf dat moment ver boden, net als reizen tussen de twee landen. De VS heeft het em bargo inmiddels wat versoepeld. Reizen naar Cuba mag weer en je mag zelfs voor 100 dollar aan be faamde Cubaanse sigaren meene men, maar het embargo is nog al tijd van kracht. Dat Nederland het embargo niet erkende, is terug te zien in de cijfers: de Cubanen zien ons land als vijfde handelspartner. Kijk je alleen naar de EU-landen, staan we zelfs op nummer 1, als de Cari bische delen worden meegeteld. „Cuba is een land waar je lang aan wezig moet zijn, waar je vertrou wen moet winnen. Wij zijn er al tijd geweest, óók in de moeilijke tijden. Dat wordt gewaardeerd", merkt ambassadeur Braakhuis. Nu is het zaak te voorkomen dat de wet van de remmende voor sprong van kracht wordt, stelt hij. „Met deze handelsmissie onder strepen we dat wij Cuba belang rijk vinden, ook nu alle andere lan den aan de poort rammelen. Al merk ik dat we een voorkeursbe handeling krijgen, ook als we kri tiek hebben." Niet iedereen is blij met de bij zondere handelsmissie. De men senrechtensituatie laat te wensen over: critici van het communis tisch regime wordt de mond ge snoerd. „De afgelopen jaren zijn hoopvolle stappen gezet richting meer vrijheid voor de Cubanen", vindt minister Lilianne Ploumen voor Ontwikkelingssamenwer king die de delegatie leidt. „Maar er moet nog veel gebeuren. Daar zullen we ook tijdens deze missie aandacht voor blijven vragen." Nederlandse bedrijven moeten investeren in het tonen van be trouwbaarheid. In ruil daarvoor zullen de Cubanen zelf ook be trouwbare partners zijn, zegt Braakhuis. „Betalen doen ze altijd. Maar soms wel wat te laat." Advies van de ambassadeur: steek absoluut geen stapel bankbil jetten onder de tafel, dat werkt averechts. „Cubanen vinden inte griteit belangrijk. Ze houden wel van het goede leven: een mooie si gaar of een goed glas rum." Wat de Cubanen ook kunnen waarderen: laat foto's zien van de kinderen. „Het zijn echte familie mensen." Al 28 jaar is het We reld Natuur Fonds (WNF) actief op Cu ba. Veel stelde dat niet voor, zegt direc teur Johan van de Gronden. „We moch ten weieens wat zee schildpadden bescher men of koraal, maar het was nooit structu reel." Daar komt nu verandering in: de Cu baanse regering te kent deze week een overeenkomst met het WNF. In ruil daar voor steekt het fonds een half miljoen euro in het Cubaanse mi lieu. „Wij gaan mee voor de duurzame ontwikkeling", legt Van der Gronden uit. Dat is nodig. Nu het land 'open' is, ligt massatoerisme op de loer. „We willen niet dat de kustlijn wordt volgebouwd met be ton. We proberen Cu ba de richting van duurzaam toerisme op te krijgen." Van de Gronden hoopt ad vies te kunnen geven over duurzame ener gie. Nu is het land af hankelijk van Venezo laanse olie. „Als ik door mijn oogharen kijk, denk ik: hoeveel zonuren wil je heb ben?" Makkelijk is het niet: „Op Cuba gaat alles stroperig." Voor Quirijn van Reg- teren Altena is de missie een sprong in het diepe. De solobas sist van het Residen tie Orkest en coördi nator van de master- opleiding Orkest van het Koninklijk Con servatorium gaat zich oriënteren. „Kijken of er Cubaanse talenten zijn die bij ons een opleiding willen vol gen. Het zou ook mooi zijn als we er ooit gaan spelen, dat is een wens van veel orkesten." Misschien heeft Nederland een streepje voor. Er be staat al lang een muzi kale band tussen Ne derland en Cuba. „In 1885 werd een conser vatorium opgericht door een Nederlan der. Het pand staat er nog: het Hubert de Blanck-conservato- rium. Geen idee of er nog wordt lesgege ven." In de periode vóór Castro was Cu ba beroemd vanwege opera en klassieke muziek. Onder het communisme bleef al leen de Cubaanse mu ziek over. „Ik ga er geen zieltjes winnen. Wij kunnen voorlo pig meer van hen le ren dan zij van ons." Op Cuba lopen jonge ren rond met de Ne derlandse vlag op hun arm getatoeëerd, of de Oranje leeuw. Gido Vader, manager internationale zaken bij Feyenoord, zag het met eigen ogen. „We zijn als Neder land, en als Feye noord, soms groter dan we denken." Naast honkbal is voet bal inmiddels razend populair op Cuba. Feyenoord heeft daar misschien een kleine bijdrage aan geleverd. De voetbalclub is er sinds een paar jaar ac tief. Trainers van Feyenoord trainen lo kale jongeren en, be langrijker nog, lokale trainers. „Je kunt tien kinderen trainen, maar als je de trai ners coacht, kun je voetbal aan honder den kinderen leren." Daarom zijn vier trai ners, onder wie Feye- noord-coryfeeën Mi ke Obiku en Robin Nelisse, deze week op het eiland. Dat Cuba een communistisch land is, merkt Vader nauwelijks. De taal van voetbal is univer seel, zegt hij: „Waar ter wereld ik ook kom, er zijn altijd meer overeenkom sten dan verschillen." De recordjackpot van de Amerikaanse loterij Power- ball van 900 miljoen dollar (823 miljoen euro) is zater dagavond niet gevallen. Honderdduizenden Ameri kanen hielden hun adem in en hun vingers gekruist, maar de kans was microsco pisch klein: 1 op 292 mil joen. De bedragen schui ven door naar de volgende trekking van de loterij. De jackpot is nog nooit zo hoog geweest. Het gaat om de onwaarschijnlijk som van 1,3 miljard dollar. Die trekking is woensdag. David Cameron bindt de strijd aan met het gebrek aan opvoeding bij de Britse jeugd. „Ouders moeten weer worden geleerd hoe zij hun kinderen discipline bijbrengen", aldus de Brit se premier. Om ouders te helpen bij de opvoeding, biedt hij hun lessen aan waarin hun wordt geleerd hoe zij kinderen moeten aansturen. Cameron: „Iede re ouder kan hulp gebrui ken. Het gaat hierbij niet al leen om probleemgezin nen. We moeten er alle maal aan werken." Zeker vier mensen zijn gis teren gedood door een ra ket die in het noorden van Jemen op een kliniek neer kwam. Tien mensen raak ten gewond, meldt Artsen Zonder Grenzen (AZG) die de kliniek ondersteunt. Vol gens de organisatie zijn drie gewonden medewer kers van Artsen Zonder Grenzen. Twee van hen ver keren in kritieke toestand. Meerdere gebouwen van het Shiara- ziekenhuis raak ten zwaar beschadigd. AZG weet niet wie de ra ket heeft afgeschoten. Leerkrachten van basis scholen die stoppen met in hun ogen overbodige admi nistratie en daardoor moge lijk in de problemen ko men met het schoolbe stuur, kunnen rekenen op de steun van staatssecreta ris Sander Dekker (Onder wijs). Hij zei dit in tv-pro- gramma De Monitor. Ruim de helft (56 procent) van de basisschoolleerkrachten vindt de werkdruk onaan vaardbaar, blijkt uit onder zoek van DUO. Dat is een stuk meer dan in 2012, toen dat nog 41 procent was. Handel mei Havanna bloeit op door Hanneke Keultjes '62 De Verenigde Staten stelden in 1962 een handelsembargo in tegen Cuba. Dat embargo bestaat nog steeds maar is inmiddels versoepeld. Ook de fameuze sigarenindustrie kan profiteren van de versoepeling van het handelsembargo dat de VS heeft opgelegd, foto Yamil Lage/AFP NEW YORK LONDEN JEMEN HILVERSUM ZET DE AARDE LP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10