Zeeuwse boer is kampioen asbest saneren Bij leven en welzijn je eigen uitvaart regelen is populair Daglichtsimulatie heilzaam Nabootsen van daglicht in huiskamers voor dementerenden verbetert de kwaliteit van leven aanzienlijk. Archeologisch onderzoek Bierkaai Hulst VLISSINGEN. 's Nachts slapen ze be ter, overdag is het aantal valpartij en tot nul gereduceerd en ook zijn dementerenden actiever als ze overdag aan 'kunstdaglicht' wor den blootgesteld. Dat is de uitkomst van een on derzoek - het eerste waarin de ef fecten daadwerkelijk gemeten wor den - van WVO Zorg in verpleeg huis Ter Reede in Vlissingen. Me dio mei begon het onderzoek, uit gevoerd samen met University College Roosevelt, en de Academi sche Werkplaats Ouderenzorg Zeeland in oprichting. De eerste resultaten zijn nu bin nen en laten zien dat de kwaliteit van leven over de hele linie verbe terd is. „Maar het is nog niet afge rond", laat innovatiemanager Fer de Bruin van WVO Zorg weten. „Het gaat om een langjarig onder zoek, waarin voortdurend geme ten wordt. Ondertussen passen we dingen aan en voegen dingen toe." Het gaat om een langjarig onderzoek, waarin voortdurend het effect van kunstdaglicht gemeten wordt. Zo wordt gekeken of er minder stresshormoon in het speeksel zit en wordt onderzocht wat daglicht simulatie betekent voor de toedie ning van slaapmiddelen. Bij het ouder worden, neemt de kwaliteit van slaap af. Bij dementerenden geldt dat nog sterker. Omdat ook het tijdsbesef en het onderscheid tussen dag en nacht afnemen, gaan veel patiënten die 's nachts wakker worden, ronddwalen. Een groot aantal dementerenden heeft slaapmedicatie nodig om de nacht door te komen. Die kunnen weer bijwerkingen hebben zoals ver wardheid en verslaving. Het dwalen 's nachts is nagenoeg verdwenen, wat ook voor het verplegend personeel een verbetering is. Bij de proef zijn nu 96 bewo ners van Ter Reede Vondellaan be trokken, 28 van locatie Pablo Picas- soplein in Vlissingen en 23 van de afdeling dementerenden van Wil- librord in Middelburg. Het dwa len 's nachts is nagenoeg verdwe nen, wat ook voor het verplegend personeel een verbetering is. Valpartijen zijn in de onder zoeksperiode aanzienlijk geredu ceerd. Bij ouderen neemt het zicht zodanig af, dat het overdag kan zijn alsof men met een zonne bril op rondloopt. Door de licht- lampen van 1500 lux (tegenover 20 a 50 normaal) kunnen de bewo ners zich veel beter oriënteren en vallen ze minder. Het derde voordeel is dat de be woners door de diepere slaap over dag uitgeruster zijn en actiever worden. Hun dag-nachtritme her stelt zich. Acht jaar geleden is ook al eens een proef met kunstdaglicht ge daan. Toentertijd waren er nog geen (energiezuinige) ledlampen en was bredere toepassing veel te kostbaar. HULST. De eerste stappen naar de bouw van Residen tie Gravenhof in de Hulster binnenstad beginnen volgen de week met een archeolo gisch vooronderzoek. Het ap partementencomplex, beho rend tot plan De Nieuwe Bierkaai, komt op de plaats van het 's-Gravenhofge- bouw. De werken duren twee weken. Trekking 10 januari U heeft nog tot morgen 18:00 uur! Onder die toepasselijke klanken van Deep Purple gingen gisteravond op het Vestrockter- rein in Hulst enkele honderden kerstbomen in vlammen op. De kerstboomverbranding, georganiseerd door De Hete Vossen, werd vorig jaar afgeblazen vanwege de harde wind; gisteren blies de wind slechts af en toe rookwolken in de gezichten van de ongeveer 200 toeschouwers. De kerstbomen kwamen allemaal uit Hulsterse huishoudens. Sommige mensen waren zo vrijgevig ook de kerstballen en verlichting te schenken. PAGINA 13 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl ZATERDAG 9 januari 2016 Zeelan PAGINA 10 11 Leven van dementen stuk lichter door Ondine van der Vleuten Staatsloterij SPEEL BEWUST 18+ on the water foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 98