Wens Kadoze gaat in vervulling met aanbieden van computercursussen Meer ruimte en huiselijkheid na verbouwing Refo-woongroep is van de baan GOES WINTER J Ui J^e, 14 JANUARI BEVELANDEN en THOLEN 9 Vernieuwing van zorgcentrum in Krabbendijke is op de helft. Spierwitte stenen, mint- groene kozijnen. Aan de buitenkant ademt het zorgcentrum van Ter Weel in Krabbendij ke nog volop de sfeer van de jaren negentig uit. De binnenkant van het gebouw is echter na een jaar verbouwen middenin de eenentwintigste eeuw beland. De verpleegafdeling Hoge Hoeve leek een jaar geleden nog het meest op een ziekenhuis. Door telkens twee kleine kamer tjes samen te voegen, hebben be woners nu ruimte om behalve een bed ook een zithoekje in te rich ten. „Overdag zitten de meeste mensen gewoon in de gezamenlij ke huiskamer, maar de familie kan zich nu wel hier met vader of moeder afzonderen", vertelt André Lokerse. De manager van Ter Weel is blij met het resultaat. Behalve dat er meer ruimte en huiselijkheid is gecreëerd, zijn allerlei technische snufjes ingebouwd, zoals camera's en verlichting die zich aanpast aan het tijdstip van de dag. „Door de kamers samen te voegen, zijn we we van 6i naar 33 bedden ge gaan. Daardoor zitten nu acht of negen mensen in een huiskamer, in plaats van het dubbele aantal. Dit benadert veel meer de thuissi tuatie." Een huiselijke, herkenbare omgeving. Dat is belangrijk voor dementerenden. Om die reden wilde Ter Weel -in navolging van zorgcentra elders in de provincie - ook één van de vier woongroepen inrichten voor ouderen met een reformatorische achtergrond. Deze huiskamer, zonder televi sie en kerstboom, zou zelfs een ei gen ingang krijgen. Iets waar Ma rien Weststrate van Leefbaar Rei goed." Dat lost Ter Weel op door de Hinkelehof, de tijdelijke units aan de Willem Kosterlaan, te ver wijderen. De mensen die daar nu wonen, gaan eind februari naar de Hoge Hoeve. Volgens Lokerse zul len die plaatsen over enkele jaren, als de vergrijzing verder is toege nomen, weer wel door demente renden worden bewoond. Een verpleegafdeling voor men sen met louter lichamelijke klach ten zal onderdeel uitmaken van de nieuwbouw. Die moet over en kele jaren op de plaats komen van het verzorgingshuis Nieulande en verouderde aanleunwoningen. Ter Weel is momenteel druk bezig met de gemeente Reimerswaal en R&B Wonen om hier een goed en betaalbaar plan voor te smeden. Ondertussen raakt het oor- spronkelijk 78 plaatsen tellende verzorgingshuis steeds leger. „De overheid vergoedt nieuwe opna mes hier niet meer, omdat die mensen nog thuis zouden kun nen wonen", legt Lokerse uit. Er wonen nu nog mensen die vallen onder het overgangsrecht. Verder worden negen apparte mentjes 'los' verhuurd. „Dat mo gen er maximaal vijftien worden, we moeten hen ook weer een plek zien te geven in de nieuwbouw." Aangezien er nu elf kamers leeg staan, is er nog ruimte over. „Ondanks dat de overheid het niet meer vergoedt, kunnen we het nog wel heel betaalbaar aan bieden. Veel mensen vinden het toch prettig om dichtbij andere ouderen en speciale voorzienin gen te wonen." merswaal zich zo druk over maak te dat hij de woongroep tot 're- fo-kalifaat' bestempelde. Hij kan opgelucht ademhalen, want vol gens Lokerse komt er geen aparte woongroep voor refo-ouderen. Dat heeft niets met de kritiek van Weststrate te maken. „Maar er wa ren eenvoudigweg te weinig men sen om één 'huisje' te vormen." Overigens zijn de plannen op nog meer punten gewijzigd. Voor lopig zullen de twee woongroe pen die als laatste zijn verbouwd en nu worden afgewerkt, niet door dementerenden, maar door mensen met lichamelijke beper king worden bewoond. „Volgens het zorgkantoor zijn er in de regio momenteel voldoen de plekken voor dementerenden, extra plaatsen krijgen we niet ver- 'Cliënten kunnen zich nu op de eigen kamer terugtrekken' KATTENDIJKE. Inwoners van Kat- tendijke die wel wat hulp kunnen gebruiken met hun computer, kunnen binnenkort elke donder dag terecht in het Katshuis. Het is een initiatief van zorg- coöperatie Kadoze. Het geven van computercursussen, met name aan ouderen, staat al van begin af aan op het verlanglijstje van de or ganisatie. Met crowdfunding is een deel van het benodigde geld opgehaald. Deelnemers betalen straks 5 euro voor vijf kwartier les, leden krijgen korting. „Het is de bedoeling dat er een soort digi café ontstaat", zegt voorzitter Yo- ka Heijstek. „Mensen kunnen in principe altijd binnenstappen als ze problemen hebben met hun computer of iets willen leren. We beginnen overdag, maar bij vol doende belangstelling kunnen we wellicht ook op donderdagavond iets aanbieden." Op zaterdag 16 januari wordt het startschot voor het project 'Di gitaal in de wijk' gegeven tijdens een Digimarkt in het Katshuis. Wethouder André van der Reest verzorgt de opening. De markt duurt van 13.30 tot 16.00 uur. Ieder een is welkom, ook jonge mensen en inwoners van andere plaatsen. LOCATIE GROTE KERK VAN 9.00 TOT 17.00 UUR ZATERDAG 9 JANUARI 2016 Ter Weel is nu bij de tijd door Joeri Wisse de gangen zijn grote foto's uit de buurt te zien. foto Marcelle Davidse De woonkamers doen na de verbouwing veel huiselijker aan. Op de muren in André Lokerse, manager Ter Weel door Rob Paardekam Kasteelstraat 48 Vlissingen 10 JAAR lilliTiEk Nu tijdelijk vrij op naam! Ruime tussenwoning In het centrum Zonnige stadstuin Ruime woonkamer Diverse mogelijkheden I 19.000,- v.o.n. GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN #ECHTG0ES 10 JAAR L. Simonsestraat 36 Biggekerke Geweldig uitzicht! Garage Rust en ruimte Extra werk-/slaapkamer Gezellig dorp Prachtige open haard 219.000,- k.k. UffiEEk M Vraagprij:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 97