Renovatie van de Kreekrakbruggen 5 miljoen duurder t Noordzeevissers beleven eindelijk weer goed jaar 'Sportvissers moeten zeebaars meenemen' Rouw Kapsel 2 ZEELAND Infoavond over kerncentrales COMMENTAAR Humanistische uitvaartbegeleiders bespeuren een groeiende behoefte om in een vroeg stadium, nog in het volle leven, zelf je uitvaart in te vullen. In deze krant vertellen twee Zeeuwse uitvaartbegeleiders hoe dat gaat. Hun werk is mooi. Zij kiezen woorden en symbolen voor mensen die dat niet aan hun nabestaanden willen overla ten. Binnen kerkgemeenschappen is dit al eeuwen gebruikelijk. Daar komt de belangrijkste inbreng vaak van de voorganger. Al of niet aangevuld door familie en vrienden. Overigens moet je te genwoordig maar afwachten wat je op een uitvaart overkomt. Het kan van alles zijn. Van vooral contemplatieve stilte en een en- Het is altijd mooi als een uitvaart iets weerspiegelt van het voorbije leven kei woord, tot luide muziek en sterke visuele impulsen. Ook de catering kan bijzondere vormen aannemen. Ieder zijn meug. In elk geval is het altijd mooi als de uitvaart iets weerspiegelt van het voorbije leven. Maar nabestaan den hebben dat altijd anders erva ren dan de overledene. Daarom lijkt het niet verstandig om er zelf een zwaar stempel op te zet ten. Als niemand meer iets kan terugzeggen, gaat zo'n statement al snel een beetje wringen. Een uitvaart gaat over rouw en het be gin van herdenken. Dat is dus iets voor nabestaanden. Zij kun nen zelf het beste aangeven wat bij hun gevoel past. „Het werk was voor 22 miljoen eu ro aanbesteed, uiteindelijk heeft het 26,7 miljoen euro gekost" zegt woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat. „Daarmee is het binnen budget gebleven, er wordt altijd rekening gehouden met extra kosten." Extra kosten deels veroorzaakt door fout waarbij 500 bouten opnieuw moesten worden bevestigd aan de bruggen. Een fout in het begin van de re novatie is één van de grootse oor zaken. Het onderdek van de veer tig jaar oude bruggen over het Schelde-Rijnkanaal leed aan me taalmoeheid. De bouten waarmee nieuwe stalen platen aan de hoofd liggers van de brug werden beves tigd, bleken echter niet goed te zit ten. Daarom moesten zo'n 500 van de 3000 bouten opnieuw wor den aangebracht, wat extra kosten en vertraging met zich meebracht. Volgens De Feijter heeft ook aannemer Heijmans een deel van de meerkosten betaald. „De afron ding is geheel naar tevredenheid van alle partijen verlopen." Hij on derstreept dat de extra kosten zijn niet door tegenslagen zijn veroor zaakt. „Zo zijn gedurende het werk bepaalde zaken beter en slimmer uitgevoerd, zodat we in 2019 niet terug hoeven te komen." De renovatie maakte onderdeel uit van een landelijk project, waar bij meer versleten stalen bruggen uit die tijd zijn aangepakt. Tegelij kertijd is levensduurverlengend onderhoud aan de betonnen brug gen over het Bathse Spuikanaal ge pleegd. Het werk begon septem ber 2014 en is - met enige vertra ging - eind juni 2015 afgerond. Almanak De secretaresse van het notariskan toor in Zeeuws-Vlaanderen was naar de kapper geweest. Haar redelijk ge wone kapsel van alledag, was door een inventieve kapster omgetoverd tot een mooie pagekop. Het leidde tot tal van welgemeende complimentjes. De notaris was echter minder complimenteus. Toen hij uit zijn kantoor stormde, wierp hij een vage blik op zijn medewerkster en bromde: „Net het hoofd van zo'n play- mobielpoppetje." De secretaresse keek hem verontwaardigd aan en zei: „Mijn vriend vond het leuk. Die noem de me zijn Legopoppetje." Excursie rond Westhove Staatsbosbeheer en StayO- kay Domburg houden zon dag 17 januari een excursie rond kasteel Westhove tus sen Domburg en Oostka- pelle. De excursie begint om 10.30 uur met een toe lichting over de geschiede nis van het kasteel. Aansluitend wordt er ge wandeld in het voor het kasteel gelegen park in En gelse landschapsstijl. De activiteit duurt onge veer anderhalf uur, deelna me kost vijf euro per per soon. Aanmelden kan tot 16 januari 16.00 uur met vermelding van telefoon nummer via domburg@stayokay.com. GOES Schuldhulp eert vrijwilligers Goes houdt op dinsdag 12 januari een nieuwjaarsbij eenkomst. Tijdens de bij eenkomst zal wethouder Conny Miermans van de gemeente Borsele om 20.00 uur certificaten uit reiken aan vrijwilligers van de Schuldhulpverlening. Hondenschool Martin Gaus jarig Martin Gaus Honden school in Goes viert op 16 januari haar 5-jarig be staan. Martin Gaus zal zelf aanwezig zijn. Ook zijn er workshops riemen maken en hondenmassage. Daar naast kunnen bezoekers de tanden van hun hond laten controleren en hun hond laten trimmen. In de pauze is er een presentatie van stichting DjoDjo. Het feest vindt plaats achter dieren winkel Van der Poel in Kruiningen. Dow bestrijdt lekkage bij tank Op het terrein van Dow in Terneuzen is gisterochtend een lekkage ontstaan. De aansluiting van een tankcontainer sloot niet goed aan, waardoor korte tijd een toxische brandbare grondstof weglekte. Volgens Dow-woordvoer- der Bregje van den Braak betrof het een dibutylami- ne, een aan ammoniak ver wante stof. Hoeveel van de stof gelekt is, is nog niet be kend. De lekkage is inmid dels gedicht. De gelekte stof werd met schuim afge dekt. Luchtmetingen ga ven aan dat geen sprake was van gevaarlijke dam pen. Desondanks moesten medewerkers in de omge ving van het lek voor de ze kerheid tot één uur 's mid dags binnenblijven. De tongprijs is terug op het ni veau van 2011, blijkt uit cijfers die de Vlissingse veilingmeester Erwin van Belzen uit het compu tersysteem van de Vlissingse vis mijn heeft opgeduikeld. De ge middelde kiloprijs van tong lag in 2015 op 9,88 euro tegen 8,74 Over de hele linie zijn in 2015 de visprijzen gestegen, de gemiddelde tongprijs haalde weer het niveau van 2011. euro in 2014 en zelfs 7,60 euro in 2013. „De markt is duidelijk aan getrokken", aldus Van Belzen. Foort Lokerse, directeur van de visafslagen in Vlissingen en Bres- kens, denkt dat dit vooral te dan ken is aan economisch herstel in landen in Zuid-Europa. Over de hele linie stegen de visprijzen vorig jaar. Zo bracht schol 1,47 euro per kilo op tegen gemiddeld slechts 1,21 euro in 2014. De omzet in Vlissingen nam al met al toe van 24,3 mil joen euro in 2014 naar 25,8 mil joen euro in 2015. De aanvoer van tong lag wel lager, op 1856 ton in 2015 tegen 1907 ton het jaar ervoor. De twee andere visafslagen in Zeeland, die in Breskens en Co- lijnsplaat, zagen de omzet dalen. Zij moeten het vooral van garna len hebben en 2015 was wat be treft aanvoer geen goed garnalen- jaar. „In 2014 hebben we in Bres kens nog twee miljoen kilo ver werkt tegen anderhalf miljoen ki lo in 2015", laat vismijndirecteur Lokerse weten. Dat vertaalt zich direct in een lagere omzet voor Breskens: ruw weg zeven miljoen euro in 2015 tegen 8,7 miljoen euro in 2014. De omzet in Colijnsplaat bereik te in 2015 een dieptepunt met 1,5 miljoen euro tegen nog 2,4 mil joen euro in 2014. Garnalen zijn de vliegen van de zee. Het éne jaar kunnen er heel veel zitten, het andere jaar weinig. Het herstel van de Noordzee visserij is opmerkelijk. Begin 2014 bleven vissers nog uit pro test enkele dagen in de haven lig gen, omdat vooral in de scholvis serij geen droog brood meer te verdienen viel. 2015 lijkt het jaar van de ommekeer geworden voor vissers die de magere jaren hebben overleefd. BERGEN OP ZOOM. De Zeeuwse en Brabantse milieufederaties en de milieuorganisaties Wise en Benegora houden binnenkort een informatiebijeenkomst over de kerncentrales in Doel. Aanleiding zijn de incidenten die zich de afgelopen tijd heb ben voorgedaan in deze Bel gische centrales. De bijeenkomst vindt dinsdag 19 januari van 19.30 tot 22.00 uur plaats in zalencentrum De Raay- berg aan Antwerpsestraatweg 267a in Bergen op Zoom. De mi lieuorganisaties geven informa tie over de stand van zaken en er is ruimte voor vragen en discus sie. De bijeenkomst is gratis toe gankelijk. Het gaat heel slecht met de zee baars en er zijn maatregelen no dig om de vis te beschermen. Vanaf januari mogen sportvis sers een half jaar geen zeebaars mee nemen. Jacobi vindt dat on zin. Ook de kleinschalige be roepsvissers (die met lijnen vis sen) mogen wat haar betreft ge woon zeebaars aan land brengen. „Voor heel veel beroepsvissers is het niet de belangrijkste inkom stenbron. Voor de vissers waar het dat wel voor is, moeten we een goede regeling treffen." Jaco bi wil dat de regels worden aan gepast naar Iers voorbeeld. Daar geldt voor de grootschalige be roepsvisserij (met trawlers en kotters) een verbod op het vis sen op zeebaars en herstelt de visstand zich. Net als Sportvisse- rij Nederland vindt ook Jacobi dat het economisch belang van de sportvisserij niet uitgevlakt moet worden. Veel sportvissers komen graag naar de Zeeuwse kust om te vis sen. Een van hen is Koen de Bièvre uit Brasschaat. „Wat er nu gebeurt met de regels voor zee baars is pure waanzin", zegt hij. „De sportvisserij brengt vier maal zoveel in het laatje dan de beroepsvisserij." Jacobi is zondag te zien in Studio Vis TV. door Joeri Wisse RILLAND. Het groot onderhoud aan de Kreekrakbruggen bij Rilland is bijna vijf miljoen duurder uitgeval len dan geraamd. Dat laat Rijkswa terstaat desgevraagd weten. Tip? redactie@pzc.nl DOMBURG KRUININGEN TERNEUZEN door Harmen van der Werf VLISSINGEN. Zeeuwse Noordzee vissers hebben eindelijk weer eens een goed jaar gehad. Dat hebben ze te danken aan een ho gere prijs voor tong, de belangrijk ste vissoort, de lage olieprijs en veel minder brandstofverbruik door het elektrisch vissen. door Melita Lanting VLISSINGEN. Het verbod voor sportvissers om het eerste half jaar geen zeebaars mee naar huis te mogen nemen, moet van tafel. Dat zegt Tweede Kamerlid Lutz Ja- cobi (PvdA). Ze wil daarvoor in de plaats juist wel een verbod voor het vissen op zeebaars voor grootschalige beroepsvisserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 95