r €899 8 NIEUWS Wat hebben ze gemeen, ABN AMRO-baas Gerrit Zalm, en Piet Beumer van de Voedselbank Rotterdam? Misschien wel meer dan je op het eerste gezicht zou denken. Peter Langhout Reizen Eerst dacht Piet Beu- mer dat het een grap was. „Ik, aan één tafel met Gerrit Zalm. Op mijn kamer, als ban kiers onder elkaar", zegt Beumer, de gedreven direc teur van de Voedselbank in Rotter dam. Zalm leidt al vele jaren een traditionele grootbank met winst oogmerk die sinds kort weer een beursnotering heeft. Beumer 'komt net kijken'. De voedselban- kier stuurt pas sinds 2014 pro Deo een legertje vrijwilligers aan om mensen in nood aan eten te hel pen. De Voedselbank bestaat slechts dankzij giften. Zalm doet in aandelenpakketten, Beumer in voedselpakketten. „Elke dag voe den we 7.500 monden." Een glimmende zwarte Audi stopt aan de Keileweg: een plaats die is losgerukt van het beruchte verleden als afwerkplek voor straatprostituees en hun klanten. De 63-jarige voorzitter van de Raad van Bestuur van ABN AM- RO arriveert, voor een kruisbestui ving die anderhalf uur zal duren. Met koffie, gebak en gezang want Beumer viert zijn 71e verjaardag. In de distributiehal waar vrijwilli gers met groene hesjes in slechts drie uur tijd 2.100 kratten vullen met de voorraad van 56 pallets, klinkt het 'Lang zal hij leven'. De chauffeurs van de vorkheftrucks toeteren mee op de maat. Het is een drukte van jewelste. Chef Willem Boom stuurt de ze ventig vrijwilligers aan, een door snee van de multiculturele samen leving. Onder hen ook klanten. „Het lijkt chaotisch maar het loopt gesmeerd. Iedereen weet pre cies wat hij moet doen", zegt Boom. „Alles wat kort op datum staat, wordt snel uitgeleverd. Sa men met suiker, thee, rijst en bij voorbeeld pasta. Alle verse spul len, van melk tot vis, brengen we met aparte, gekoelde kratten naar de verdeelpunten." In Rotterdam zijn het er alleen al 39. Een van de vrijwilligers maakt zich los van de loopband en schudt Gerrit Zalm de hand. Ze kennen elkaar. „Ja, hij was een medewerker van onze bank. Fantastisch wat hij hier doet", zegt Zalm. Theo van Santen (68) werkte 47 jaar bij Fortis en voorgangers daarvan. „Ik heb Zalm ontmoet in Rotterdam, op de Blaak, in het stadhuis. Oude collega's onder me- kaar. Ik ben jaren terug bovental lig verklaard en nu met pen sioen", vertelt Theo. Hij rijdt elke donderdag - weer of geen weer - op de fiets van Capelle aan den IJs- sel naar het distributiecentrum van de Voedselbank Rotterdam. „Ik heb geen auto. Uurtje heen, uurtje terug. Dit is voor mij heel belangrijk." Terug op kantoor is Gerrit Zalm onder de indruk. „Het is veel groter, veel omvangrijker dan ik me had voorgesteld. Indrukwek kend." „Ik heb voorlopig nog genoeg te doen bij de andere bank. Ik heb een contract tot 2018. Als ik stop bij de bank ga ik zeker iets doen in de pro-Deosfeer. Er zijn veel goede doelen die behoefte hebben aan een bestuurder. Of wat dan ook. Ik weet hoe een bank werkt, een ministerie. Bij wie je moet zijn. Dan ben ik van meer nut dan als ik hier kratten in ga pakken." Zalm: „Mensen vragen me wei eens waarom ik niet meer vertel over het charitatieve werk van de bank. We hebben een Foundation voor goede doelen, hebben bijge dragen aan de financiering van de Boek nu voordelig de mooiste vakanties ind. vele extra's 7-daagse busreis Duitse Kastelen-Romantische Strasse 10-daagse busreis Pyreneeën en Lourdes 17-daagse rondreis Portugal en Andalusië Vraag nu gratis de nieuwe brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 opknapbeurt van de Dom in Utrecht en het Concertgebouw in Amsterdam. Meer dan de helft van onze medewerkers doet vrij willigerswerk. Iedereen heeft het recht om een week per jaar vrijwil ligerswerk te doen in de baas zijn tijd. Met les op scholen, met het begeleiden van startende onderne mers, met een klus doen voor de Voedselbank. Veel mensen schen ken hun kerstpakket van 100 euro of een deel ervan aan de Voedsel bank. Dat is best iets om trots op te zijn maar ik heb liever dat het van mond tot mond gaat dan dat we onszelf op de borst gaan klop pen. Dan ben je toch niet geloof waardig. Bovendien wordt er op dit moment toch al weinig ge loofd van wat bankiers te melden hebben. We staan even in de ver keerde hoek. We moeten laten zien dat we geleerd hebben van wat er mis is gegaan en dat je ook een belangrijke rol in de maat schappij wilt vervullen. Je moet meer doen dan waarmee je aan de weg timmert." „Die opmerking is op twee manie ren uit te leggen. Ik kwam toen als minister van Financiën net te rug uit Armenië en daar had je toen barre armoe. Ik bedoelde dus dat je de armoede daar niet kon vergelijken met die in Nederland. Maar op de een of andere manier werd het zo uitgelegd dat de ar moede in Nederland in mijn ogen helemaal niks zou voorstellen." Halverwege het gesprek staat Beumer op, om op zijn bureau een dik boek te pakken. „Kijk, ik kom graag in de bibliotheek en dit ligt nu op mijn nachtkastje." Het boek, 'Het Kapitaal van de 21ste eeuw' van de Franse econoom Tho mas Piketty, behoeft geen toelich ting. „Ik ken veel mensen die het boek hebben maar ken er weinig die het echt hebben gelezen", zegt Zalm. „Ik heb me beperkt tot een samenvatting, om tijd te bespa ren." Beumer citeert een weinig boeiende zin die in vrije vertaling meteen tot leven komt: 'De te gro te ongelijkheid tussen arm en rijk remt de economische groei en is een gevaar voor de maatschappij'. Punt. Het lijkt het begin van een par tijtje driftig schaduwboksen maar ook voor Zalm is de kloof tussen rijk en arm te groot en al worden de verschillen kleiner, Beumer on derschrijft dat de Voedselbank niet meer is weg te denken. „Nee, die blijft." Zalm: „En dat is ook niet erg. Er zijn altijd mensen die tussen wal en schip raken, die hulp nodig hebben. Je kunt er niet door Hans van Zon Een goed gesprek onder bankiers Begint het te kriebelen? Klaar voor de overstap? Het sociale hart van de Voedselbank klopt als een gek. Hoe snel klopt het sociale hart van ABN AMRO, van Ger rit Zalm? compleet v.a. compleet v. compleet v.a. Inclusief Inclusief Inclusief Verblijf in Achat Hotel Bretten en Gasthof Asum o.b.v. halfpension Excursiepakket t.w.v. 75,- o.a. bezoek aan Burg Eltz, slot Heidelberg, Burg Hohenzollern, Nördlingen met gids, de tuinen van slot Schwetzingen, slot Neuschwan- stein, Donauwörth, stadswandeling in Speyer met gids Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE42520 l Betaalbaar genieten! Verblijf in Astoria Vatican Hotel op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. naar Biarritz, St. Jean de Luz, Pau, Lourdes o.l.v. een gids, het klooster van Nevers, de waterval Pont d' Espagne Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE39273 Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 80,- o.a. Lissabon, Sevilla en Córdoba o.l.v. een gids, Burgos, het Bucacopark, Coimbra, Aveiro, Barcelona, Fatima, Batalha en Obidos Reiscode- Vertrek van mei t/m sept. BE39325 advertentiecode: WEGENER01 Wordt Gerrit Zalm nog achtervolgd door de opmerking uit 2005 dat 'ar moede in Nederland een relatief be grip' is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8