Hardlopers bij canicross sneller dankzij 'hondenkracht' SCHOUWEN-DUIVELAND 9 Grevelingendam toneel van eerste Canicross Zeeland Ambulance korthaar Duitse staander heb je echt goud in handen. Die honden zijn supersterk en snel, die blijven gaan!" Bastian kwam zelf drie jaar geleden met canicross in aanraking. „Ik had de zaak ver kocht en zocht een nieuwe hobby." Een 25-tal liefhebbers komt daarbij wekelijks bij elkaar om te trainen en wedstrijden te lopen. Vorig jaar be sloot Bastian met een handjevol streekgenoten een Zeeuwse club op te richten. „Het is geen officiële vere niging of zo waar je lid van moet zijn. Maar we proberen gewoon zo veel mogelijk samen te trainen. En als er mensen zijn die het willen uit proberen, kunnen ze ook altijd bij mij terecht. In eerste instantie had den we een trainingslocatie in de Bos- wachterij Westerschouwen. Maar dat was -zeker voor beginners- écht te zwaar. Min of meer toevallig zijn we later bij paviljoen Meerzicht op de Grevelingendam terechtgekomen. Dat is met een combinatie van bos sen, grasvlakte, strand en wat heuvel tjes, best een technisch parcours om te lopen." PARCOURS CANICROSS GREVELINGENDAM Het canicrossen is komen over waaien uit Canada, een afgeleide van het hondensleerijden. In België en Frankrijk is de sport al langere tijd ra zend populair. „Vooral die Belgen zijn ontzetten fanatiek. Ze kopen zelfs speciale honden om maar zo hard mogelijk te kunnen. Met een kruising van een greyhound en een 'Sjaak rent zo'n 40 kilometer per uur. Ik niet! Dat betekent dus dat ik met de hulp van Sjaak harder kan lopen' Sjaak wil spelen. Met zijn rubberbal stevig tussen de kaken geklemd, duwt de ex-politiehond z'n grote kop onder mijn arm. Ge dwee druipt de 9-jarige herder af, wanneer Bastian Mathijs- sen hem maant op z'n plaats te gaan liggen. Ondanks de al redelijk gevor derde leeftijd, ziet Sjaak er nog puik uit. Het allerliefst gaat hij met de baas een stuk hardlopen, waarbij hij Bastian dan mag voorttrekken over een paar kilometer lang parcours. Vol gens het principe van de zogeheten canicross. Bastian en Sjaak krijgen beiden een tuigje aan. Baas en hond worden middels een elastieklijn met elkaar verbonden. Het aftellen begint en Sjaak spitst z'n oren. Zodra het 'go' klinkt, sprint hij weg, met Bastian er achteraan. „Je moet gewoon je benen laten gaan en meerennen. Het effect is echt waanzinnig", zegt de in Zon- nemaire woonachtige organisator van de Canicross Zeeland. „Sjaak rent zo'n 40 kilometer per uur. Ik niet! Dat betekent dus dat ik met de hulp van Sjaak harder kan lopen. Bij de laatste wedstrijd haalde ik gemiddeld 19,3 kilometer per uur, dat is 6 kilo meter sneller dan ik er normaal weet uit te persen. Dit is zó waanzinnig lekker! En iedereen die vijf kilometer achter elkaar kan hardlopen, kan dit gewoon ook." Hoe sneller en sterker je hond, des te beter het resultaat, legt Bastian uit. „Stel dat je de cross loopt met een Jack Russel, dan is dat te vergelijken met windkracht 1 in de rug. Maar heb je Sjaak", grijnst hij van oor tot oor, „dan zit je al zo op een windkracht 8 tot 9. Dat traject is op 28 februari het to neel van de eerste officiële cani- crosswedstrijd in Zeeland. Er zijn vier parcours uitgezet, variërend van 2,5 tot 5 kilometer. Er is ook ruimte voor het onder deel bikejoring, met de hond voor de fiets. Weer een variant daarop is het scootering, met de hond voor een step. Speciaal voor kinderen en begin ners is er een minicross, over maxi maal één kilometer. „Volgende week opent de officiële inschrijving voor de wedstrijden, maar ik heb nu al 45 aanmeldingen gehad via onze Face- bookpagina", vertelt Bastian trots. „Ik schat dat we zo'n 100 startbewijzen kunnen uitgeven." Voor Sjaak zou het wel eens zijn laatste lange cross kunnen worden, denkt Bastian. „Dat wordt toch een beetje te zwaar voor hem. Hij mag met pensioen en ge woon nog lekker meetrainen en de korte runs lopen." Sjaak kwispelt vrolijk en legt z'n bal aan mijn voe ten. ZIERIKZEE. De aanrijtijden van ambulances op Schou- wen-Duiveland zijn de afge lopen jaren verbeterd. Kwam in 2009 nog 26,4 procent la ter dan de wettelijk voorge schreven 15 minuten in spoedgevallen, nu is dat nog slechts 23,6 procent. ZATERDAG 9 JANUARI 2016 Sjaak maakt het verschil START Plaat van Oude Tonge Krammer door Marcel Modde Bastian met Sjaak en achteraan loop maatje Evert met Whoopy. foto Marieke mandemaker Kasteelstraat 48 Vlissingen Nu tijdelijk vrij op naam! Ruime tussenwoning In het centrum Zonnige stadstuin Ruime woonkamer Diverse mogelijkheden I 19.000,- v.o.n. L. Simonsestraat 36 Biggekerke 10 JAAR Geweldig uitzicht! Garage Rust en ruimte Extra werk-/slaapkamer Gezellig dorp Prachtige open haard il'liMA Kj Vraagprijs 219.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 87