z'n teletekstpagina 101 Ezeltje NIEUWS 7 Eenzaam protest Schultz: Nederlandse kust wordt niet volgebouwd met flats 2014 een boycot van Europese producten afkondigde, als reactie op zware kritiek uit Brussel, be reikt bijna geen Hollandse kaas nog de Russische markt. En dat terwijl de Russen er gek op zijn: in 2013 importeerden ze nog voor 233 miljoen euro aan Hol landse kaas. Van de Voort: „Onze boerenkaas is daar een delicates se, rijke Russen zijn er dol op en daar hebben ze veel voor over. Er ligt daar inmiddels heel veel na- 'Ze weten precies wat ze moeten hebben. Dit zijn professionals' maak-Gouda in de schappen, maar dat verschil proefje zo. En blijkbaar bestellen de allerrijk sten nu hun kaas op een andere manier." De Boerenzuivelbond heeft zijn leden inmiddels opgeroepen hun boerderijen beter te beveili gen. Joris Mathijsen uit Uden- hout, bij wie in november zo'n 1.000 kilo oude kaas werd gesto len, heeft er al gehoor aan gege ven. „Ik heb nieuw hekwerk ge kocht, en een hond. Ik was 10.000 euro aan kaas kwijt. Daar heb ik niet nog een keer zin in. De politie ziet vooralsnog geen aanleiding voor een lande lijk gecoördineerde aanpak. En aan de Russische handelsboycot komt voorlopig geen einde: Euro pa eist dat Rusland zijn troepen terugtrekt uit Oost-Oekraïne, president Poetin ontkent in alle toonaarden dat zijn leger daar zit. Beide kampen gebruiken de handel als wapen in de strijd. Een geopolitieke patstelling dus, waar kaasboeren in Bergen op Zoom, Abcoude, Heilouw en Udenhout het slachtoffer van worden. En in Genderen, waar Mieke van den Heuvel van kaasboerde rij De Lange Hoeve zich nog steeds kan opwinden over wat haar in september overkwam. Op beelden van haar bewakings camera is te zien hoe een groep inbrekers steekwagens vol kazen uit haar boerderij rijdt. „Oost- bloktypes, dat kun je zien", zegt ze. De politie heeft de beelden ook bekeken, maar kan er niks mee. „Tweehonderd kazen weg", zegt ze. „En er zat heel veel lief de in die kazen." voor veel mensen nog steeds aan de eisen die aan een nieuwsme dium worden gesteld: het is over zichtelijk, actueel, duidelijk, be trouwbaar, toegankelijk." Mediastrateeg Marianne Zwa german slaat nog net niet steil Teletekst heeft op de drie NPO-zenders nog altijd 3,5 miljoen bezoekers per dag, onderzocht de NOS in 2014 achterover als ze hoort dat liefst 90 procent van de teletekstge- bruikers nog gewoon de afstands bediening van de tv pakt om de dienst te raadplegen. „Daar snap ik niets van. Nederland loopt we reldwijd voor in alles wat met in ternet te maken heeft! Misschien schuilt hierin ook de verklaring. Dat er juist daarom behoefte is aan overzicht." Directeur Gerard Schuiteman van de Stichting Regionale Om roep Overleg en Samenwerking (ROOS) houdt het op de Hol landse nuchterheid. AT5 en RTV Noord-Holland zijn gestopt met teletekst, omdat ze zich meer wil den 'richten op de moderne tijd'. Maar met de beslissing van de Vlamingen om de stekker eruit te trekken, verwacht Schuite man geen nieuwe discussies bij andere regionale omroepen. „Het is ook geen grote kosten post en redacties kunnen de ser vice vrij makkelijk blijven aan bieden." COLUMN Tommy Wieringa j Het is jammer dat de camera's van Pow- Ned niet in Keulen waren op nieuw jaarsnacht, waar ze de testosteronbommen hadden kunnen vastleggen die ze bij het azc in Apeldoorn vergeefs zoch ten. Daarom bewerkte PowNed een interview met een Syrische vluchteling bij het hek net zo lang tot hij er een leek, met schaar en lijmpot in elkaar gestoken. Ook de rechter vond dat en veroordeel de PowNed tot het zuiveren van zijn naam en een boete. Dat was het goede nieuws. Langzaam trekt de mist op boven de gebeurtenissen in Keulen, waar de opgekropte seksuele agressie van honderden mannelij ke immigranten zich ontlaadde op jonge vrouwen. De politie keek machteloos toe. Het com plex van gebeurtenissen: een col lectieve misdaad die het verstand te boven ging, die niet kon wor den beëindigd door een onderbe zette politiemacht, omdat ze man kracht had moeten afstaan voor de vluchtelingenstroom aan de zuidgrens. In Keulen keek de staat toe hoe de straat de macht greep. Naar nu lijkt waren het meest pas gearriveerde Syriërs, dronken en hitsig. Bij zoiets passen eerst de harde krachten van de wapenstok en dan de zachte krachten van de opvoeding. Na de agent komt de leraar. De leraar is een geduldige onderdrukker, zijn invloed is reus achtig. Nieuwkomers mogen niet aan hun lot worden overgelaten in opvangcentra, maar moeten vanaf dag één onderwezen wor den in de taal van het land. Met de taal komen de in het Wes ten vigerende ideeën mee. De taal is een ezeltje, op zijn rug kun je zoveel opvattingen over seksuele mores, fysieke zelfbeschikking en de hier geldende normen en waar den stapelen als je wilt. Iets an- Na de agent komt de leraar. De leraar is een geduldige onderdrukker, zijn invloed is reusachtig ders zit er niet op. Daar denkt de WD helaas anders over. Ook al is het motto van Mark Rutte 'werk, werk, werk', toch wil zijn partij nieuwkomers pas na vijfjaar laten beginnen met taallessen en integratiecur sussen. Vijfjaar. Het is de libera len niet aan het botte verstand te praten dat ze daarmee een reser voir aan stilstand en ontevreden heid creëren, dat uitmondt in ge neraties werkloosheid en crimina liteit. „Ik vind het niet aan de Ne derlandse samenleving uit te leg gen", zegt WD-kamerlid Sjoerd Potters, „dat we vluchtelingen met belastinggeld aan werk gaan helpen als ze nog niet weten of ze hier kunnen blijven." Dat de meeste vluchtelingen zul len blijven, weet hij wel, maar zegt hij niet. Liever houdt hij ze vijfjaar onmondig en passief ach ter de slagboom van het azc, dan dat hij toegeeft dat tachtig pro cent van hen uiteindelijk toch een verblijfsvergunning krijgt. Ka merlid Potters, zet je verstand aan. Integratie verdraagt geen uit stel, zoals de gebeurtenissen in Keulen laten zien. Het is onze taak om hen te overspoelen met taal, boeken en de moraal van Aletta Jacobs. Drugsbaas El Chapo gearresteerd De Mexicaanse politie heeft de voortvluchtige drugsbaas Joaquin 'El Chapo' Guzman gear resteerd. Guzman ontsnapte in juli voor de tweede keer uit de gevangenis en bleef ondanks een massale klopjacht maandenlang uit handen van de politie. El Cha po is oprichter en leider van het Sinaloa-drugskartel, dat sinds on geveer 1990 geldt als het machtig ste kartel in Mexico. Wilders: Utrechtse moskee sluiten Als het aan PW-leider Geert Wilders ligt sluit de salafïstische al-Fitrah moskee in Utrecht haar deuren. Hij reageert daarmee op onthullingen van deze krant gis teren, waarin duidelijk werd dat de moskee banden onderhoudt met een liefdadigheidsinstelling uit Koeweit die door de Ameri kaanse overheid in verband werd gebracht met al-Qaeda. 'Bontkragen van kinderjassen vol gif In de bontkragen van sommige kinderjassen zitten grote hoe veelheden giftige stoffen. Tv-pro- gramma Kassa en dierenbescher mingsorganisatie Bont voor Die ren lieten een Duits bureau on derzoek doen. Formaldehyde en ethoxylaten worden gebruikt om bont chemisch te reinigen, con serveren en verven. De uitzen ding van Kassa is vanavond. Het is niet de bedoeling om de he le kust vol te bouwen met vakan tiehuizen. Dat zei minister Mela- nie Schultz (WD) van Infrastruc tuur in reactie op verzet tegen haar plan om de regels voor kust- bebouwing aan te passen. Coalitie partner PvdA heeft al laten weten niets te zien in het voorstel. „Ik zie heel veel onrust en mensen die denken dat er eindeloos flats langs de kust zullen verschijnen. Dat is absoluut niet de bedoe ling", aldus Schultz gisteren. Ze gaat met belangenorganisaties en partijen praten over haar voorstel. „Het is de bedoeling om slim om te gaan met bebouwing die er is of de wensen die er zijn. Het is heel beperkt wat er wordt voorge steld." Het moet gemeenten bij voorbeeld de mogelijkheid geven om strandtenten onder strikte voorwaarden het hele jaar open te houden. „Ik hou van de kust zoals die is: mooi en leeg", zei Schultz. Natuurmonumenten laat weten verbaasd te zijn over de reactie van de minister. „Die zegt dat het heel beperkt is wat nu besloten is. Maar het besluit komt erop neer dat alle landelijke regels voor kust- bebouwing zijn afgeschaft", aldus een woordvoerster. ZATERDAG 9 JANUARI 2016 Irene van de Voort Boerderijzuivelbond Lege schappen bij kaasboeren Marjo Huijsmans en Mieke van den Heuvel, foto's Edmund Messerschmidt/ Marco de Swart MEXICO-STAD DEN HAAG HILVERSUM MALHEUR. Cowboy Dwane Ehmer zwaait de Stars and Stripes ter onder steuning van de bezetters van het regeringsgebouw in Princeton Oregon, die meer zeggenschap willen over federale gebieden. Gisteren werd er on derhandeld, maar dat leidde niet tot enig resultaat, foto Rick Bowmer/AP DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7