oq.OOiuur les van de beste leraar In de lessen van Evert van Dijk (64) uit Kloetinge horen leerlingen altijd wel een verhaal. De beste leraar van Zeeland wekt geschiedenis tot leven. Evert van Dijk, de beste leraar van Zeeland TEKST. CORNELLEKE BLOK Evert van Dijk sluipt door de klas. Hij maakt gebaren met zij n handen. Hij fluistert, bouwt spanning op. De vwo-brugklas is muisstil. De geschiedenisles gaat over de Romeinse tijd. Om die periode tot leven te wekken, vertelt Van Dijk een verhaal over een meisje dat moet vluchten. Het duurt een minuut of tien: langer kun je de aandacht van tieners moeilijk vasthouden, weet Van Dijk. „Jullie moeten opschrijven wat er niet klopt in mijn verhaal", vraagt hij de leerlingen. Als hij even later in een bijzin vertelt dat de vader van het meisje naar het nieuws op televisie kijkt en zijn horloge omdoet, duiken de leerlingen in hun schriften. „Dat kan helemaal niet", fluistert iemand. Meneer Van Dijk kan vertellen als de beste, schreven leerlingen van het Pontes Goese Lyceum naar de redactie van deze krant. Van Dijk glimlacht. „Verhalen werken motiverend. Kinderen worden er nieuws gierig van", weet hij. „Sommige leerlingen zijn na een les over de Grieken zelf naar de bibliotheek gegaan, omdat ze er meer over wilden weten. Dat doen ze natuurlijk niet allemaal. Maar al zijn het er maar een paar: dan is mijn doel bereikt En ik probeer een link naar vandaag te leggen: vluchten is geen nieuw verschijnsel. Het is van alle tijden." Als scholier werd Van Dijk ook gegrepen door mooie verhalen. Die hebben zijn liefde voorgeschiedenis aangewak kerd. "Op de basisschool had ik een leraar die heel boeiend kon vertellen. Machtig vond ik dat. Buiten speelde ik met mijn klasgenootjes prins Willem en prins Mau- rits na." Dat hij nu zelf waardering krijgt als leraar, noemt hij 'hartverwarmend'. Hij is de afgelopen weken door honderden leerlingen gefeliciteerd, met e-mails, kaar ten en opgestoken duimen. „Ik kreeg zelfs reacties vanuit Linschoten. Daar had ik mijn eerste baan als basisschoolleerkracht." Van Dijk gaat na de zomervakantie met pensioen. Hij stond ruim veertig jaar voor de klas, waarvan ruim twintig jaar bij het Goese Lyceum. Natuurlijk laat hij nu You- Tube-filmpjes zien in plaats van dia's, maar zijn manier van lesgeven is niet wezenlijk veranderd. „Ik houd graag een vinger aan de pols. Ik zit kinderen achter de vodden en wil dat ze elkaar met respect benaderen. En ik probeer te zorgen voor een goede sfeer. Ze krijgen vrijheid, maar tot een bepaalde hoogte. Dat werkt: als ik het huiswerk niet controleer, dan zie ik het terug in de resultaten. Leerlingen hebben behoefte aan richtingen structuur." •9 JANUARI 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71