Astma speelt Van Anrooij soms parten Belgische oud-prof Kevin Eeckhout Vechtlust SPORT 9 COLUMN Barry van der Hooft KAPELLE. Lindy van Anrooij moest afgelopen zondag haar laat ste wedstrijd in België staken. Haar astma speelde op. „Ik kan er heel slecht tegen als het in eens heel koud weer of juist heel warm wordt", vertelt ze. Zo'n vijfjaar geleden werd er bij de veldrijdster uit Kapelle - toen nog triatlete - een chloorallergie vastgesteld. Na trainingen in een zwembad werd ze steeds ziek. Daardoor kon ze zo'n drie seizoe nen niet aan triatlons meedoen en verlegde ze de focus naar duat- lons en het wielrennen. Vervolgens kreeg ze bij warm weer tegenslag. Van Anrooij be gon te hyperventileren en viel zelfs flauw. Er werd geconsta teerd dat ze astma had. „Ik kreeg toen - nu twee jaar ge leden - een puffer. Die moet ik elke dag gebruiken. Een voordeel was dat ik wel weer kon zwem men in chloorwater. Niet het water zelf, maar de damp net bo ven het water bleek namelijk voor mij niet goed te zijn. Dank zij het medicijn in die puffer was ik van die allergische reactie af." Maar de astma is er nog steeds. De afgelopen weken werd het in Nederland geleidelijk kouder. Dat was goed voor Van Anrooij. Maar vlak voor afgelopen week einde werd het ineens snel kil ler. In de Belgische veldrit die de Bevelandse reed, merkte ze het gevolg meteen. Ze haalde niet meer haar niveau en staakte de strijd. „Het ging gewoon niet meer. Ik zal dat wel vaker heb ben. Ik kan me er ook moeilijk te gen wapenen." Het is voor Van Anrooij ook las tig om op trainingskamp te gaan naar warme landen. „De over gang van Nederland naar het warme Spanje zou voor mij bij voorbeeld te groot zijn. Ik heb het al eens meegemaakt. Ik werd gelijk ziek en lag toen een paar dagen op bed." Bij het afgelopen WK crosstriat lon op Sardinië, dat ze won, ging het net goed. „Ik werd toen ook ziek, maar pas na de wedstrijd. Tijdens de WK-race voelde ik al dat het er weer aan zat te ko men." Veel Zeeuwse voetbal clubs gaan dit week end op trainings kamp, in binnen- en buitenland. Wat me deze week opviel in het overzicht van de trainingskampen, was dat niet één Zeeuwse ploeg tegen de hoofdmacht van een profclub oe fent. Ik moest even diep graven om zo'n duel in januari, tussen een Zeeuwse ploeg en een prof club, voor de geest te halen. Ik kwam uit op een potje in Hoek, vier jaar geleden. De hoofdklasser speelde tegen Fortuna Sittard en verloor met 1-3. Wat viel op in dat duel? Dat van scheidsrechter Jo-Annes de Bat één speler van de Limburgse ploeg verplicht gewis seld moest worden, omdat hij de leidsman had uitgemaakt voor 'blinde'. Weet u nog wie het was? Fernando Ricksen.... Als ik tegenwoordig aan hem denk, denk ik niet aan de voetbal ler Ricksen maar vooral aan de ALS-patiënt Ricksen. In oktober 2013, bijna twee jaar na het potje in Hoek, maakte hij bekend de do delijke spierziekte te hebben. Toen hij bij De Wereld Draait Door met slepende stem begon te praten, keken mijn vrouw en ik el kaar geschokt aan. We wisten hoe laat het was, want haar vader Hij zou nog zo'n zes maanden te leven hebben; ruim twee jaar later is hij er nog steeds. (mijn schoonvader) overleed in 2009 aan deze vreselijke en slo pende ziekte. Fernando Ricksen maakte in 2013 duidelijk de eerste te willen wor den die ALS zou overleven. Zijn artsen vertelden hem dat hij nog zo'n zes maanden te leven zou hebben; ruim twee jaar later is hij er nog steeds. Bij een arts in Sint- Petersburg is hij behandeld met een experimenteel medicijn. Ho pelijk blijkt dat op termijn wel hét middel te zijn. Maandag, als in Zürich de Gou den Bal wordt uitgereikt, is Rick sen net als een jaar geleden ere gast tijdens het gala van de Fifa. In een interview met SkySports vertelde hij deze week dat zijn goede voornemen is om ook 2016 te overleven. Lopen gaat steeds moeilijker, maar hij geeft niet op. Praten is een zware opgave, maar hij sleept zich erdoor. Ricksen is een ambas sadeur voor ALS en toont nog steeds vechtlust. Ik hoop dat die karaktereigenschap hem nog heel lang op de been kan houden. ZATERDAG 9 JANUARI 2016 al effect van keuze Lindy van Anrooij voelt zich prettig bij Cyding.be-Alphamotorhomes. „Ik kreeg bij die ploeg meteen het idee dat ik in het veldrijden heel grote stappen zou kunnen maken, juist ook als ik me alleen daarop zou richten." foto Marcelle Davidse door Roeland van Vliet COjCB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61