Liever sport dan een ziekenhuis 'Klassieke vierkamp past niet in tijd van snel, snel, snel...' SPORT 7 Khalid Choukoud wil op de baan naar Spelen Rio Australië toch nog naar finale Hopman Cup Sneuvelt de tien kilometer op de EK allround? Voor- en tegenstanders bepleiten dit weekeinde hun zaak. Khalid Choukoud hoopt zich op de 5.000 of de 10.000 meter te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Rio. De Nederlandse ma rathonloper voldeed in oktober in Amsterdam op zijn afstand net niet aan de limiet en gaat het daar om in de aankomende maanden op de atletiekbaan proberen. Eerst strijdt hij morgen nog tij dens de Egmond Halve Marathon tegen landgenoten Michel Butter en Abdi Nageeye. Laatstgenoem de heeft wel al voldaan aan de li miet voor de olympische mara thon. Om zich voor te bereiden op een race zonder gangmakers loopt Nageeye in april de mara thon van Boston. Oekraïne zal het vandaag op nieuw tegen een Australisch duo moeten opnemen in de tennisfina- le van de Hopman Cup. Het gast land had twee teams afgevaardigd naar het officieuze WK in Perth voor gemengde duo's en zag giste ren koppel Nick Kyrgios en Daria Gavrilova ten koste van Frankrijk (6-4,2-6,11-9) doordringen tot de eindstrijd. Oekraïne, vertegen woordigd door Alexander Dolgo- polov en Elina Svitolina, plaatste zich donderdag ten koste van de thuisfavoriet Lleyton Hewitt en zijn maatje Jarmila Wolfe. Kyrgios en Gavrilova kunnen hun landge noten in de finale dus wreken. MINSK. Jac Orie 'ergert zich dood' aan de discussies om het lange baanschaatsen van nieuwe impul sen te voorzien. Zo heeft het all- rounden volgens de purist niets ingeboet aan schoonheid. Onzin, vindt zijn Russische collega Kosta Poltavets. „De vierkamp is in de huidige formule ten dode opgeschreven." Als het voorstel komende zo mer bij het ISU-congres in Dubro- vnik wordt aangenomen, is de EK allround in Minsk vandaag en morgen het laatste in klassieke vorm. Het orgaan wil af van die vermaledijde tien kilometer. Voor het gros van de atleten is het een te groot struikelblok en reden de allroundtoernooien over te slaan, voor het tv-publiek in de ogen van de ISU te langdradig en te vaak een Hollands feest. Er lig gen voorstellen de langste af stand vanaf 2017 in te ruilen voor een 1000 of 3000 meter. „Vroeger besteedde ik met De- nis Joeskov nog aandacht aan het allrounden. Nu niet meer", zegt Kosta Poltavets, Russisch bonds coach en al jaren woonachtig in Nederland. „Het zijn nieuwe tij den, met nieuwe ontwikkelin gen. De belangen verschuiven. De EK en WK allround staan in mondiale termen gesproken nu op het tweede plan. Ik geloof dat Denis voor zijn derde plaats op het EK vorig jaar tweeduizend dollar kreeg... Het is niet meer dan een ereprijs. Iedereen kan zien dat de WK afstanden de afge lopen jaren steeds groter en be langrijker zijn geworden." Sexy De schaatselite heeft zich, vooral met het oog op het vierjaarlijkse olympische toernooi, steeds meer gespecialiseerd. En hoewel de twee langste afstanden het mak kelijkst trainbaar zijn en de min ste concurrentie herbergen, wor den die door de huidige generatie schaatsers (m/v) kennelijk niet als erg sexy beschouwd. We bevinden ons bovendien in een nieuw tijdperk, meent Pol tavets. „Van mobieltjes, internet en snel, snel, snel... Ik noem het de clipmentaliteit. Ik denk dat met een nieuwe formule het all rounden leuker wordt voor het publiek, ook motiverend werkt voor andere schaatsers om mee te doen. Sport moet spannend zijn, niet voorspelbaar." „Je zou", zo vervolgt Poltavets, „van zo'n EK ook een open toer nooi kunnen maken. Met indivi duele afstandstitels eraan vastge plakt, zoals de ISU wil voorstel len. Dat zou je ook in Noord-Amerika kunnen doen, op die snelle banen. Nu staan de sprinters bijvoorbeeld heel lang geparkeerd. Die hebben niets, geen enkele wedstrijd. Als je op al die toernooien de internationa le sterren erbij hebt, krijg je strijd. En dat is toch het leukste om te zien, zeker voor de toe schouwers." Met dat laatste is Orie het hart grondig eens. De Hagenaar ziet niets liever dan verbeten duels, te gen elkaar en de klok. Hij 'snapt de bewegingen' niet die de ISU el ke keer maakt. „Ja, ze zeggen dat ze het doen om het schaatsen 'Een figuur als Kramer wordt zelden geboren. Daar kun je toch geen sport op afstemmen?' mondialer te maken. Maar wij zijn een heel mondiale sport. Kijk naar de 1500 meter. Daar heb je een Rus, Nederlanders, Ameri kanen. Volgens Orie zou de do minantie van Sven Kramer op de allroundtoernooien ook een rol kunnen spelen in de in zijn ogen geforceerde zoektocht van de ISU naar een ander format. „Een figuur als Sven wordt één keer in de tien jaar geboren. Maar daar kun je toch geen sport op af stemmen? Ik erger me dood aan al die mensen van buitenaf die iets roepen zonder feitenkennis", bromt Orie. „Er is met schaatsen niets aan de hand. De NK afstan den was drie dagen uitverkocht, er keken een miljoen mensen naar op tv. Ik zeg daarmee niet dat we de sport niet kunnen ver beteren", nuanceert hij. „Ik ge loof dat schaatsen aantrekkelijker gemaakt kan worden. Maar denk dan wel na over wat je doet en reageer niet op fluctuaties." Met een peloton aan vrijwilligers, op elke hoek beveiliging en een charmante glim lach maakt directeur Alexei Kha- tylev zich namens de Minsk Are na op voor het eerste grote schaatstoernooi in de Wit-Russi- sche metropool, de EK allround. Het was de afgelopen dagen non-stop spitsuur. Alexei Khaty- lev en zijn medewerkers kregen geen seconde rust. Het debuut op het internationale schaatspodium moet een succes worden, zeker or ganisatorisch. „Dit is een exa men. Als we het nu goed doen, krijgen we hopelijk vaker wed strijden van de ISU toegewezen", verduidelijkt Khatylev. „We wil len Minsk graag op de internatio nale schaatskalender zetten." Het langebaanschaatsen kent in Wit-Rusland geen grote tradi tie. IJshockey is er de nationale sport, Dinamo Minsk de vader landse trots. „Hier zie je iedereen met hockey- of kunstschaatsen onder rijden. Toch is langebaan schaatsen best populair", stelt Khatylev. „Via dit toernooi en de bouw van deze baan hopen we kinde ren te interesseren en ook op clubs te krijgen, echte atleten van ze te maken. Voor mij is het daar om niet belangrijk hoeveel men sen er komen, maar hoe lang ze blijven zitten. Want de meeste mensen snappen niets van de sport." In de dweilpauzes zal het pu bliek worden bijgepraat over de sport en regels. Opvoeden luidt het parool. Het past in het plan van de regering om de bevolking aan het sporten te krijgen. „Er wordt veel geld in sport en de in frastructuur geïnvesteerd", be weert Khatylev. Volgens hem meer dan in zie kenhuizen. „We hopen zo later te profiteren van een gezonde gene ratie. Als mensen fit zijn, zijn ze minder vaak ziek. Dat is echt een lange-termijnproject." 'Als we het goed doen, krijgen we hopelijk vaker wedstrijden van de ISU toegewezen' Het is, zo verzekert Khatylev, geen toeval dat Wit-Rusland het langebaanschaatsen wil omar men. De regering investeert veel in sport, maar wel voornamelijk in de olympische disciplines. „In het schaatsen zijn veel medailles te verdienen", beseft de directeur. „Op korte termijn is ons doel om meer mensen aan het schaatsen te krijgen. Voor de langere ter mijn willen we graag topschaat- sers kweken op internationaal topniveau. Het gaat om kwanti teit en kwaliteit." En natuurlijk hoopt Khatylev op (Nederlandse) toeristen. „Er is een rechtstreekse vlucht vanuit Amsterdam. Als je 's ochtends vertrekt, kun je in Minsk lun chen. We willen graag dat de we reld Minsk leert kennen." ZATERDAG 9 JANUARI 2016 UITSLAGEN DARTS Frimley Green, WK BDO. Kwartfinales: Hughes (Eng/4) - Harms (Ned/5) 5-1, Waites (Eng/9) - Durrant (Eng/1) 5-4. TENNIS Mannen Brisbane, kwartfinales: Federer (Zwi/1) - Di- mitrov (Bul) 6-4 6-7 (4) 6-4, Thiem (Oos/8) - Cilic (Kro/3) 2-6 7-6 (4) 6-4, Tomic (Aus/7) - Nishikori (Jap/2) 6-3 1-6 6-3, Raonic (Can/4) - Pouille (Fra) 6-4 6-4. Chennai, kwartfinales: Wawrinka (Zwi/1) - Garcia-Lopez (Spa/5) 6-4 6-4, Paire (Fra/3) - Fabbiano (Ita) 6-4 7-5, Coric (Kro/8) - Bautista Agut (Spa/4) 3-6 6-4 7-6 (1), Bedene (GBr) - Ramanathan (Ina) 6-7 (5) 6-4 6-3. Doha, halve finales: Djokovic (Ser/1) - Ber- dych (Tsj/3) 6-3 7-6 (3), Nadal (Spa/2) - Marts- jenko (Oek) 6-3 6-4. Vrouwen Auckland, halve finales: Gorges (Dui) - Pas- zek (Oos) 6-4 6-2, Stephens (VS/5) - Woz- niacki (Den/3) 5-2, verdaagd vanwege regen. Brisbane, halve finales: Kerber (Dui/4) - Sua- rez Navarro (Spa/6) 6-2 6-3, Azarenka (WRu) - Crawford (VS) 6-0 6-3. Shenzhen, halve finales: A. Radwanska (Pol/1) - Friedsam (Dui) 6-2 6-4, Riske (VS) - Babos (Hon) 6-2 6-4. Gemengd Perth. Hopman Cup, groep B: Groot-Brittan- nië - Duitsland 3-0: A. Murray - A. Zverev 6-3 6-4,Watson - Lisicki 6-3 6-4, Watson/Murray - Lisicki/Zverev 6-3 6-4. Australië (groen) - Frankrijk 2-1: Kyrgios - De Schepper 6-4 6-4, Gavrilova - Garcia 4-6 6-7, Gavrilova/Kyrgios - Garcia/De Schepper 6-4 2-6 11-9. Eindstand: 1. Australië (groen) 3-6 (13-6), 2. Groot-Brittannië 3-4 (11-8), 3. Duitsland 3-2 (6-12), 4. Frankrijk 3-0 (7-11). Eindstand groep A: 1. Oekraïne 3-6 (13-7), 2. Tsjechië 3-2(12-10), 3. Australië (goud) 3-2 (10-114. Verenigde Staten 3-2 (7-14). Finale (van daag): Oekraïne - Australië (groen). VOLLEYBAL Ankara (Tur). Olympisch kwalificatietoernooi: Nederland - Italië 3-0 (25-23 25-21 25-19), Turkije - Rus land 1-3 (25-21 18-25 12-25 20-25) Programma vandaag, 15.30 uur, om brons: Turkije-ltalië. 18.30 uur, om goud: Rusland-Ne derland. Ten dode opgeschreven door André Venema De dominantie van Sven Kramer zou, absurd genoeg, mogelijk tot het af zweren van de tien kilometer op de EK kunnen leiden, foto ANP Jac Orie schaatscoach door André Venema Alexei Khatylev directeur ijsbaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59