Wilco Kelderman wil na kwakkeljaar zijn revanche SPORT 5 Na TUrkije en Kroatië kreeg ook Italië pak slaag van de Nederlandse volleybalsters: 3-0. De Spelen lonken. ANKARA. De afstand tussen Neder land en Rio de Janeiro is ruim 9.000 kilometer, maar voor de vol leybalsters van Oranje voelt het sinds gistermiddag ineens veel korter aan. Ze plaatsten zich door een klinkende 3-0 tegen Italië voor de finale van het olympische kwalificatietoernooi in Ankara en zijn echt héél dichtbij een startbe wijs voor de Spelen. „Onwerkelijk dichtbij", noemde aanvoerster Ma- ret Balkestein het. Hoe anders was het amper vijf dagen geleden? Na de nederlaag te gen Duitsland dreigde de kwalifi catie voor de Spelen voor de zo veelste keer op een grote deceptie voor de Nederlandse volleybal- ploeg uit te draaien. De ploeg her rees na een welkome rustdag ech ter uit de dood en versloeg met grote overtuiging achtereenvol gens Turkije, Kroatië en nu dus Ita lië. Drie keer 3-0, boem! Veelzeggend „We hebben alles gegeven, maar dit Nederland behoort tot de bes te teams van de wereld." Het wa ren gisteravond lovende en veel zeggende woorden van de ervaren bondscoach van Italië, Marco Bo- nitta. Hij leidde zijn land onder meer al eens naar een wereldtitel, dus hij weet waarover hij praat. Het is duidelijk dat Nederland mo menteel grote indruk maakt. „Ja, ik zag het ook wel even somber in", bekende speelster Debby Pilon. „Ik kreeg na het ver lies tegen Duitsland ook van die hersenspinsels. Was dit het dan? Heb ik hier mijn laatste toernooi gespeeld?" Deze olympische cy clus is voor de 31-jarige libero de laatste kans om de Olympische Spelen te halen. Twee keer deed Pi lon tevergeefs een poging met Ne derland, na het missen van Peking in 2008 had ze daar een jaar lang slapeloze nachten van. Zover wil de ze het nooit meer laten komen, maar de Spelen bleven wel altijd haar droom. „Daar ben ik voor te ruggekomen." Pilon was gestopt met volley bal. Ze kampte met zware rug klachten en kreeg een kind. Maar ze kon het toch niet laten en keer de afgelopen zomer onder de nieu we bondscoach Giovanni Guidetti terug bij Oranje, zelfs even zonder dat ze een club had. „Ik ben opge groeid met de droom om de Olym pische Spelen te halen. Daar wil ie dere sporter toch aan meedoen? Ik dus ook. Het lijkt me geweldig om er straks in Rio bij te zijn." Van emotie en blijdschap ston den na de halve finale tegen Italië de tranen in de ogen van Pilon. Zij en haar teamgenotes zouden drie of hoogstens vijf sets van de Spelen verwijderd kunnen zijn. Dan moeten ze vanavond de fina le tegen Rusland winnen. Maar ook als er wordt verloren, dan heeft Nederland nog steeds een grote kans om Rio te halen. De ploeg mag dan naar het laat ste olympische kwalificatietoer nooi in Japan, waarschijnlijk in mei, en daar zijn nog liefst vier startbewijzen te verdienen. Boven dien zullen drie van de acht deel nemende landen geen partij voor Nederland zijn: Canada, Domini caanse Republiek en Puerto Rico. „Dus spelen we met vijf teams om vier olympische tickets", rekende bondscoach Guidetti voor. En bij die vijf 'toplanden' zit ook nog Thailand, dat mag voor Nederland ook geen probleem opleveren. „We kunnen de finale vrijuit spe len. Als we verliezen, dan verlie zen we en gaan we naar Japan." Europees kampioen De Italiaan acht zijn ploeg echter zeker in staat Europees kampioen Rusland te verslaan. „Het wordt een geweldige finale", voorspelde Guidetti, die zelf als coach ook nog niet eerder op de Olympische Spelen stond. „Ik verbaas me elke dag weer over mijn speelsters. Ze worden beter en beter. Ook als ze een paar punten achter elkaar te gen krijgen, zijn ze niet onder de indruk en gaan ze door. Ongeloof lijk!" Eén geluk, de oorzaken zijn dui delijk voor Kelderman. „Ik ben het afgelopen jaar over grenzen heen gegaan. Qua training en voe ding." Dat betekent zo veel als te hard trainen en te weinig eten. „Tijdens hoogtestages bijvoor beeld. Je wilt super presteren in de Tour de France. Dan wil je op trainingen net iets te veelAls je daarna te weinig eet, herstel je niet goed. Ik moet niet te ex treem zijn." Zodoende gaf de weegschaal soms 65 kilo aan, terwijl Kelder man diep van binnen wist dat het eigenlijk iets meer moest zijn. „Als klimmer wil je zo licht mogelijk zijn, maar je kunt beter anderhalve kilo zwaarder zijn en het gevoel hebben dat je wél hard aan het fietsen bent." Tel daarbij op zijn rug, 'een zwak punt'. Hij liet het verslonzen, deed zijn oe feningen niet of niet goed ge noeg en hield zijn ploeg niet op de hoogte van die problemen. „Ik heb er lang mee doorgesukkeld, maar ben redelijk introvert." Zijn trainer Mathieu Heijboer is niet heel ongelukkig dat het Kelderman voor het eerst eens te genzat. „Sinds hij overkwam van de beloften is het altijd in een stij gende lijn gegaan. Dat het een keer minder ging is eigenlijk wel goed. Een effectief jaar." Ambities De ambities van Kelderman zijn er overigens niet minder om ge worden. Ploeggenoot Robert Ge- sink verkiest vanwege de Olympi sche Spelen winst in een Tour etappe boven het najagen van een klassement. Grote kans dus dat Kelderman de enige kopman is in Frankrijk. „In de Tour heb ik ook nog wel wat recht te zetten. En als ik voor het klassement ga, wil ik top-10 rijden." Zeker, het is pas januari. Maar Kelderman maakt van zijn hart geen moordkuil. Ook niet na een kwakkeljaar. ZATERDAG 9 JANUARI 2016 Rio komt nu wel heel dichtbij In oktober 2015 was Rusland in de EK-finale te sterk voor Nederland. Lukt het Oranje vandaag wel om de Russische vrouwen te verslaan? foto EPA door Hans Klippus 9000 Ruim 9.000 kilometer is de afstand tussen Rio de Janeiro en Nederland. Maar na de winstpartij in de halve finale voelen de Spelen in Brazilië ineens 'onwerkelijk dichtbij'. door Daan Hakkenberg DEN BOSCH. Zijn prestaties waren misschien wel exemplarisch voor het magere jaar van de hele ploeg van Lotto-Jumbo. Rampzalig wil Wilco Kelderman (24) het niet noemen, maar 'kwakkeljaar' dekt de lading zeker. „Ik heb geen mo ment het gevoel gehad dat ik ab solute topvorm had", zegt hij bij de presentatie van de wielerploeg voor het nieuwe jaar. VAKANTIEBEURS in Utrecht Hal 8 (08-F012) Isle of Wight, Devon Cornwall Somerset and the Cotswolds vanaf vanaf Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur IjyvR /^(j) Rossom excl. 19,50 reserveringskosten **r* en €2,50 Calamiteitenfonds 9-daagse busrondreis Gegarandeerd vertrek Deskundige chauffeur/reisleider Stadsgids in Cambridge en Oxford 10-daagse busrondreis Gegarandeerd vertrek Deskundige chauffeur/reisleider Inclusief bezoek aan Isle of Wight Reiscode: eegb308 Reiscode: eegb307

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57