wm Ria Stalman geeft dopinggebruik toe 2 SPORT Michel Platini haalt uit naar Sepp Blatter China stuurt Perrin weg Vijf spelers Barqa gekozen Giovanni van Bronckhorst (40) laat zich heel nadrukkelijk gelden als echte baas van Feyenoord. Sepp Blatter is verantwoorde lijk voor de val van Michel Pla tini, die zich gisteren terug trok als kandidaat voor het FIFA-voorzitterschap. „Blatter wilde niet dat ik naar de FIFA zou gaan en heeft me vaak ge noeg gezegd dat ik zijn laatste scalp zou zijn", aldus de ge schorste Franse voorzitter van de UEFA in l'Equipe. Platini en Blatter zijn beiden voor acht jaar geschorst. Een du bieuze betaling van 1,8 mil joen euro van Blatter aan Plati ni kon volgens de ethische commissie van de FIFA niet door de beugel. Alain Perrin is ontslagen als bondscoach van China. De bond is niet tevreden over de resultaten van het team onder leiding van de Fransman. Chi na is door twee gelijke spelen tegen aartsrivaal Hongkong achterop geraakt in de kwalifi catiecampagne voor het WK voetbal van 2018. Perrin stond sinds februari 2014 aan het hoofd van het Chinese voet balteam. Hij volgde destijds de Spanjaard Jose Antonio Ca- macho op, die er niet in slaag de China naar het WK van 2014 te loodsen. Vijf spelers van Barcelona zijn gekozen in het Elftal van het Jaar 2015 van de UEFA: Lionel Messi, Dani Alves, Gerard Pi qué, Andrés Iniesta en Ney- mar. Cristiano Ronaldo van Real Madrid maakt voor de tiende keer deel uit van het uitverkoren team, een record. Een Nederlander ontbreekt, vorig jaar stond Arjen Robben er nog in. Verder in het team: Sergio Ramos, James Rodrigu ez (beiden Real Madrid), Ma nuel Neuer, David Alaba (bei den Bayern München) en Paul Pogba (Juventus). Toen Giovanni van Bronckhorst afgelopen zomer Feyenoord onder zijn hoede nam, keken critici vol argwaan mee over zijn schou der. De voormalig linksback mocht dan 106 interlands ach ter zijn naam hebben, als trai ner was hij nog een groentje. In Albufeira neemt Van Bron ckhorst, na een half seizoen als hoofdcoach, de tijd om uit te leggen hoe hij te werk gaat. „Dat mensen daardoor mis schien verrast zijn, heeft te maken met de manier waarop er al heel lang tegen mij wordt aangekeken." „Journalisten en supporters kennen mij vooral als iemand die een rustig karakter heeft. Zo kom ik waarschijnlijk ook over in interviews of als men sen met mij praten. Maar uit eindelijk heb ik wel het hoogst haalbare gehaald. Dat lukt niet zomaar. Topvoetbal is keihard en het vergt een be paalde aanpak om je daar staande te houden. Die harde kant hebben weinig mensen gezien, maar geloof me, dat zit ook in mij." „Dat zou ook het makkelijkste zijn, maar dat gaat nou een maal niet. Maar ik heb me snel gerealiseerd, welke beslissing ik ook zou nemen, iedereen vindt er wel iets van. Als het de pers niet is, is het wel een neefje of een oom. Of de men sen op Varkenoord als ik mijn zoon Jake naar de training breng. Ik laat me niet leiden door wat mensen zeggen." De spelersgroep floot vol bewon dering tussen de tanden toen u gearriveerde spelers op de tribu ne durfde te zetten. Of dure aan kopen buiten het elftal hield tij dens topduels. Merkt u dat? „De eerste keer zo'n beslissing nemen was moeilijk, maar uit eindelijk doe je wat je als hoofdtrainer gewoon moet doen. Als speler vond ik het zelf altijd beter als je in een persoonlijk gesprek werd ver teld dat je niet zou spelen. Dat wilde ik niet van een papiertje aflezen. Ik wil ook binding houden met mijn spelers, hoe hard de beslissingen soms ook aankomen. Maar wat altijd cen traal staat: ik ben aangesteld om keuzes te maken." „Bouwen aan een elftal is heel lastig, denk ik. Hoe lang blij ven elftallen in deze tijd nou eigenlijk nog bij elkaar? Die cy clus wordt steeds korter. Ik ben meer een trainer die snel wil toewerken naar iets tast baars." Waar u speelde, was dat vaak ook een keiharde eis. Daar moest je aan het einde van de rit een echte prijs in handen heb ben, anders rolden er koppen. „Dat klopt, dat ben ik gewend. Bij Glasgow Rangers, Arsenal, Barcelona en Oranje moesten we altijd meedoen om de prij zen. Daarom is de KNVB-be- ker, met directe plaatsing voor de Europa League, ook erg be- Stalman werd in 1984 in Los Ange les olympisch kampioene met een afstand van 65,36 meter. Ze kon zonder veel problemen anabole steroïden nemen omdat destijds niet buiten de competitie om werd gecontroleerd op doping. Met behulp van deze verboden middelen kon Stalman de concur rentie met de atletes uit het Oost blok, evenzeer verdacht, aan. In het programma Andere Tij den Sport, dat gisteravond werd uitgezonden, beantwoordde ze de vraag of ze zich ooit heeft be diend van doping met een vol mondig „ja". Ze vertelde dat het om een dagelijkse dosis van 5 a 10 milligram ging, in de eerste plaats bedoeld om sneller te herstellen van de zware inspanningen. Stalman, die tot nu toe ontkende als haar de vraag werd gesteld of ze doping had gebruikt: „Ik wilde als eenvoudig Nederlands discus- werpstertje naar de Spelen. Dan kom je met 56 meter in de DDR en zie je 'zulke koekblikken' die je met 15 meter verschil op je donder geven. Ik wilde kampioen wor den. Als je hen niet kunt verslaan, moet je maar hetzelfde doen als zij", aldus Stalman, die met 71,22 meter nog altijd het Nederlands record bezit. In LA ontbraken ove rigens haar rivalen uit de voorma lige Sovjet- Unie en Oost-Duits- land door een boycot. Stalman hoeft haar gouden me daille van de Spelen in 1984 in LA 'Ik wilde kampioen worden, als eenvoudig discuswerpstertje naar de Olympische Spelen' niet in te leveren. „De zaak is ver jaard", aldus Herman Ram, direc teur van de Dopingautoriteit. „De termijn is tien jaar." Volgens Ram is er wel een theoretische kans dat de internationale atletiekfederatie actie onderneemt na de biecht van Stalman. „Maar dat is zeer on waarschijnlijk." De IAAF heeft de handen momenteel zo vol aan ac tuele affaires dat het oprakelen van heel 'oud zeer' uit de glorieja ren van de voormalige DDR en Sovjet-Unie, en dus ook Neder land blijkt nu, bepaald geen priori teit mag hebben. Ram had toen hij hoorde van het programma Andere Tijden Sport over Stalman al rekening ge houden met de mogelijke bekente nis van de sportvrouw van het jaar in 1984, over wie al lang do- pinggeruchten de ronde deden. „Ik was verre van verrast. Het is een mooi moment. Ik ben er ook blij mee. Het betekent een stukje duidelijkheid." VOETBAL VOETBAL VOETBAL door Mikos Couka 1 De buitenwereld kan het zich nauwelijks voorstellen, maar in tern zeggen mensen dat u snoei hard kan zijn. Hoe bedoelt u? Tijdens uw eerste grote inter view als trainer van Feyenoord vertelde u in juli nog doodleuk dat u het liefste al uw spelers zou willen opstellen. Daar denkt u nu dus anders over? Een veelgestelde vraag is wat u nou precies voor trainer bent. Bouwt u bijvoorbeeld geduldig aan een elftal? HILVERSUM. Ria Stalman heeft giste ren bekend tijdens haar carrière spierversterkende middelen te heb ben gebruikt. De 64-jarige Neder landse discuswerpster hoeft haar olympisch goud echter niet in te le veren. Ria Stalman Ria Stalman wint goud op de Spe len van 1984 in Los Angeles foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54