1 Is 'Keulen' de ongemakkelijke waarheid van een probleem dat linkse 'Gutmenschen' negeren? Of hebben we het er over omdat 'bangmakers' nu 'zie je wel' kunnen zeggen? Publicisten Afshin Ellian en Francisco van Jole geven hun visie. 4 NIEUWS SEKSUEEL GEWELD KEULEN e zijn geoDsedeer ff ee ft acnternjKneia rïM.iiqnTRiEnM en intolerantie geimporteera gen regio. Maar ze komen hier naartoe. Ze delen informatie over uitkeringen en de goede gezondheidszorg via Facebook. De migranten praten elkaar aan dat in West-Europa voor alles wordt gezorgd en al les mag. We hebben inmiddels te maken met migratierecht dat minder te maken heeft met veiligheid en meer met arbeid. Het zit nog niet in ons systeem. Europa heeft zitten slapen. Over migranten uit islamitische landen bestaan tal van rapporten waaruit blijkt dat ze seksueel gefrustreerd zijn. Dat de manier waarop mannen en vrouwen daar met el kaar omgaan ook cultureel is bepaald. Dat er andere opvattingen zijn over vrouwen rechten. Het blijft vaak onbesproken. Dis cussies erover worden direct verbonden met zedelijkheid en eer. Europa heeft nu een deel van de achter lijkheid en intolerantie geïmporteerd. Maar ik vind niet dat je iedereen die aankomt meteen een complete inburgeringcursus moet geven. Daarmee geef je mensen die niet mogen blijven valse hoop. Maar goede uitleg geven over mensenrechten, over de manier waarop wij kijken naar homo's en man-vrouwverhoudingen is essentieel. Ik verwacht dat de gebeurtenissen in Keulen ertoe leiden dat het moeilijker zal worden om mensen in asielzoekerscentra onder te brengen. Maar ik wil benadrukken dat het onverstandig is om mensen te we ren die écht gevaar lopen in hun thuisland of regio. We mogen nooit onze barmhartig heid verliezen." ooropgesteld: wat er in Keulen is gebeurd, is heel erg. Het zou ook altijd nieuws zijn geweest. Maar dat 'Keulen' nu ook in Nederland al dagen het nieuws beheerst, komt volgens mij door de etniciteit van de da ders. En dat is triest. Want het gaat nu vooral om de achtergrond van de daders en niet om het seksuele geweld dat is ge pleegd. Het laat zien dat we door die etniciteit zijn geobsedeerd. We vinden het belangrijk dat wordt benoemd dat de daders uit Noord-Afrika of Syrië komen. Maar dan vraag ik: wat zegt dat dan over mijn Marokkaanse buur man? Daar heeft niemand een ant woord op. Dus moet je het dan zo duidelijk benoemen? Het lijkt alsof we ermee willen zeggen: dit soort seksueel geweld kennen we hier niet! Misschien niet in deze vorm, dat klopt. Maar op het Oktoberfest in Alkmaar zijn twaalf serveersters weggelo pen omdat de bezoekers hun rok jes omhoogtrokken en hen betas ten. In grootte niet vergelijkbaar met wat er is gebeurd in Keulen, maar ook in Nederland doen elke dag tien vrouwen aangifte van aan randing of verkrachting. Nu hoor je iedereen, ook de po litiek, die ons de afgelopen maan den bang heeft proberen te ma ken, zeggen: zie je wel! Alsof ze er op hebben zitten wachten. Nu kunnen ze zeggen: pas op, het komt ook naar Nederland! Is 'Keulen' een ongemakkelijke waarheid? Dat we met moslim vluchtelingen een ander vrouw beeld importeren is niet helemaal onzin. Daar moeten we op letten, moeten we iets aan doen. Maar je kunt dit niet alle duizenden vluch telingen of honderdduizenden moslims in Nederland in de schoe nen schuiven. Een voorbeeld: als Nederlandse jongeren zich misdra gen in een Spaanse badplaats, dan speelt mee dat ze Nederlander zijn, want dat maakt ze een groep. Heeft de rest van Nederland er iets mee te maken? Nee." 'Je kunt dit niet alle moslims in de schoenen schuiven' et is ont- hutsend wat in Keu len is ge beurd en verbazingwek kend dat de Duitse auto riteiten er aanvankelijk niets over hebben ge zegd. Tuig en criminelen hebben zich onder de stroom migranten naar Europa gemengd. Het |toont aan hoe gevaarlijk de open grenzen zijn. Er is controle nodig, maar daarvoor hoef je heus geen hekken om Europa te zetten. Vaak wijzen mensen erop dat slechts 1 procent van alle vluchtelingen uit Syrië naar Europa komt. Dat is een vreemd argu ment. Alle migranten willen naar slechts een handvol landen. Onder de migranten zijn weinig politieke vluchtelingen. Boven dien zijn die intelligent. Die staan niet op een plein in Keulen vrouwen te betasten. Wat nu in Europa gebeurt, heeft weinig meer met asielrecht te maken. Oorlogs slachtoffers hebben een veilige omgeving nodig. Die vinden de Syriërs ook in hun ei- 'Over migranten uit islamitische landen bestaan tal van rapporten waaruit blijkt dat ze seksueel gefrustreerd zijn' door Cerben van 't Hof en Cyril Rosman Mediahype of echt gevaar? FRANCISCO VAN JOLE mediadeskundige en publicist op Joop.nl AFSHIN ELLIAN In Iran geboren rechtsfilosoof en columnist van Elsevier Zwitserse kunstenares Milo Moiré stond gisteren naakt op het plein voor het centraal station van Keulen. Ze droeg een bord met de oproep vrouwen te respecteren, foto AFP 'V! foto's Edwin Janssen en Jan de Groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4