Buffelen als geestelijk verzorger in ziekenhuis ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws Dnnikenwerk ÉHgglH De vorst, die het noorden van Nederland even in zijn greep had, is alweer op z'n retour. In Zeeland bleef het zacht, dus kon deze familie gewoon buiten, bij een vuurtje weliswaar, genieten van een kop winterse snert, foto Mechteld Jansen In het nieuwe jaar wensen we elkaar zonder meer het beste. Vanzelfsprekend. Ca baretiers maken met een kwinkslag de balans op van een jaar samenleven in Neder land. Gewone stervelingen doen dat meer in stilte. Hoe zou dat zijn wanneer je met slechte voor uitzichten in het ziekenhuis ligt? Heb je daar dan hulp bij nodig? En wat kun je verwachten wanneer je een beroep doet op de dienst geestelijke verzorging? Zieke mensen zijn zich, zeker wanneer het ernstig is, extra be wust van waar het om gaat in hun leven. Daar zijn geen feestdagen voor nodig, begrijp ik wanneer ik Marijn Vermet van Zorgsaam spreek. Bij opname en behande ling in het ziekenhuis komen le vensvragen vanzelf naar boven. Bij ziekte staan veel mensen open voor spiritualiteit. Juist mensen die niet zoveel meer met de kerk hebben kunnen dan bezig zijn met de betekenis van het bestaan en daarover van gedachten willen wisselen. Het gaat om normale menselijke reacties op extreme si tuaties. Patiënten kunnen heftig reageren wanneer zij slecht nieuws hebben gehad. Soms krij gen zieken heel weinig bezoek, waaraan ze hun verhaal kwijt kun nen. Voor betrokken professionals in de zorg geldt ook dat zij een be roep kunnen doen op de bijstand van geestelijk verzorgers. Dat zijn predikant of ouderling op bezoek. De dienst geestelijke verzorging komt in actie voor iedereen die daar behoefte aan heeft, ongeacht zijn levensbeschouwelijke achter grond. Van concurrentie met de kerk of moskee is geen sprake. Wanneer iemand op zijn ziekbed de band met zijn vroegere geloofs gemeenschap wil aantrekken, helpt de geestelijk verzorger van het ziekenhuis daarmee. De dienst heeft geen bepaalde kerke lijke kleur. Dat was vroeger an ders, toen bestonden er rooms-ka- tholieke en protestante ziekenhui zen. De ziekenhuiszorg in Zee land is nu neutraal en geestelijke verzorging wordt uit algemene middelen betaald. Dat is wettelijk verplicht, zodra mensen meer dan 24 uur in het ziekenhuis verblij ven moet geestelijke zorg worden aangeboden. Bij het ADRZ wer ken vier geestelijk verzorgers, bij Zorgsaam twee. Deeltijders wel te verstaan, die flink buffelen. Want bezuinigingen in de zorg gaan de ze ondersteuners niet voorbij. In Zeeuws-Vlaanderen wordt in ver band met het karige ziekenhuis budget één van de professionals gefinancierd door de Stichting tot Steun aan de Protestantse Zieken zorg. Is dat niet raar... dat de wet ziekenhuizen taken voorschrijft maar de kerkelijke kring die be taalt? geen psychologen of hulpverle ners met een behandelplan of- doel. Zij bieden een luisterend oor en zijn mensen nabij. Marjolein Van Roekei is één van de geestelijk verzorgers bij het ADRZ. Zij is van mening dat er over de zorg veel misverstan den bestaan. Zoals dat de geeste lijke zorg verbonden is aan ker ken. Sommige mensen, die kerke lijk actief zijn, krijgen de eigen ZATERDAG 9 JANUARI 2016 door José Baars Een actueel overzicht van de kerkdien sten voor zondag staat op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47