Het zou morgen kunnen gebeuren steeds populairder ZEELAND 11 ten kunt verantwoorden. Je eigen normen en waarden. Je kunt je niet verschuilen achter anderen of regels van anderen. Altijd zelf blij ven denken, en respect tonen voor alle levende wezens, inclusief de natuur. Vanuit dat idee hebben hu manisten respect voor keuzes die mensen maken. Ook als dat een christelijke levenswijze is. Ieder een kan bij ons aankloppen." Zuijdervliet begon zo'n twintig jaar geleden als humanistisch uit- vaartbegeleider in Zeeland. „De Zeeuwse afdeling is opgericht door onder meer Marinus Hage, de oud directeur van de Rijkspeda- gogische Academie in Middel burg. Terugkijkend kun je hem een trendsetter noemen. Inmid dels werken er in Zeeland zestien humanistische uitvaartbegelei- ders. Allemaal vrijwilligers." Eind jaren tachtig was Zeeland nog overwegend kerkelijk. „In die tijd had je een probleem als je een uitvaart wilde die geen christelij ke signatuur had. Nu is er een kan- telpunt. Naast onze stichting, die vanuit humanistisch perspectief alle mensen als doelgroep heeft, zijn er allerlei alternatieven geko- 'Ik heb gevraagd: wat was er gebeurd als iemand hem de hand gereikt had? men. Op de markt van uitvaartbe- geleiding zijn nu ook heel veel zzp'ers actief. Belangrijk verschil met al die commerciële aanbie ders is natuurlijk dat wij geen winstoogmerk hebben. Daarom maakt het voor mij niets uit hoe vaak ik terugmoet als ik research doe voor een toespraak. Ik ga des noods vijf keer terug om nóg een gesprek te voeren met een nabe staande, of met de betrokkene, als die nog leeft. Het bedrag dat we re kenen blijft hetzelfde." Zijn droom: te mogen spreken op 'eenzame uitvaarten', van men sen die alleen in het leven staan.. „Dat krijgen we in Zeeland nog steeds niet van de grond. Dat zou ik echt mooi vinden. Vanuit huma nistisch oogpunt: dat je als mens niet alleen leeft, maar samen. Tot het einde toe." In de keuken staat een rolla- tor, op de tafel een pot hyancinthen. Jammer dat ze hun huis met tuin niet meer hebben, zegt ze. Hij: „Wij zijn 83." Zij: „En in goede gezondheid. Ouderdomskwalen, natuurlijk, maar er is geen directe aanlei ding geweest. We zouden zó ne gentig kunnen worden. Maar het zou ook morgen gebeurd kunnen zijn." Hij: „We willen geen christe lijk stempel op de uitvaart. Vroe ger waren we vrijzinnig her vormd. Dat hebben we losgela ten. Al lang geleden." Zij: „Als we het nu niet zelf regelen, voorzien wij - niet we tende wat de kinderen kunnen of willen - dat het een kille ge schiedenis wordt." Hij: „Ze zijn niet zo welbe spraakt. Mijn zoon zou het niet durven." Zij: „Onze dochter wil ik dat niet aandoen. Die is daar men taal niet sterk genoeg voor. We willen er onze kinderen niet mee lastigvallen. Misschien kun nen ze van emotie geen woord uitbrengen, is er een muziekje en dan is het klaar. We hadden het er onderling al eens over ge had: hoe moet dat nou? Omdat we in de loop der tijd veel begra fenissen en crematies hebben meegemaakt waarvan je denkt: zo zou ik het zelf nooit willen hebben." Hij: „We hebben gezocht: wat past nu bij ons?" Zij: „Wij wilden iemand die wat van ons weet, een toespraak kan houden, er een mooie invul- 'Vroeger waren we vrijzinnig hervormd. Dat hebben we losgelaten. Al lang geleden' ling aan geeft. Hij moet de lei ding nemen. We hebben al een paar keer een humanistische uit vaart meegemaakt. Dat past he lemaal in ons straatje." Hij: „Jasper Zuijdervliet heeft ons beider leven opgetekend. Als het moment daar is, maakt hij een daar een toespraak van." Zij: „Hij heeft het ons voorge lezen. Dan denk je: mensenkin deren, wat is er allemaal niet ge beurd, waar je normaal niet meer bij stilstaat. Ook omdat je je opeens van alles gaat herinne ren. Dan komt zó je leven voor bij." #Twitter Martin Koolhoven @MartinKoolhoven Als je je dochter leert dat zij haar vrouwelijke vormen moet bedekken, om wille van 't manne lijk libido - wat leer je je zoon dan pre cies? Uw mening Video Online top 5 ZATERDAG 9 JANUARI 2016 José Raijmakers, humanistisch uitvaartbegeleider www.humanistischeuitvaart.nl Voor meer informatie: 06-51940861 of raijmakers@zeelandnet.nl De massa-aanranding in ver schillende Duitse steden blijft de gemoederen bezighouden. Vooral de tips om ongewenste intimiteiten te voorkomen, stuiten op veel verontwaardi ging, zo ook bij Martin Koolho ven. 'Grenzeloze overschatting', schrijft Robert op onze websi te over de man die met een snelheid van 200 kilometer per uur over de A58 reed. Zijn opmerking sluit aan bij die van de meeste anderen, die er geen goed woord voor over hebben. 'Dit is gewoon een extreem asociale actie. Af straffen!', reageert Jurgen. Toch is niet iedereen negatief. Cornet vindt dat je af en toe het gaspedaal flink in moeten kunnen trappen. 'Waarom nu gelijk zo oordelen of het om een crimineel feit gaat?' Nog een maand te gaan, dan barst het carnaval los. Welke outfits zijn het populairst? Ai- dan Neufeglise bracht een be zoek aan de carnavalsbeurs in 's-Heerenhoek (Paerehat). Kijk op www.pzc.nl/video 1. Juridische stappen Roompot tegen gemeente 2. Zeven redenen waarom cho colade goed voor je is 3. 'Ik moet nu al dansen in de container' 4. 'Roompot bood vakantiepark Renesse wél aan als noodop vang vluchtelingen' 5. Honderd klussen in Zeeland gemeld voor vrijwilligersdag Kijk op www.pzc.nl of O GPpzcredactie ti facebook.com/depzc -c dPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44