Beul IS doodt eigen 'afvallige' moeder Tijdens een keuring bleek met de helft van de apparaten iets mis te zijn NIEUWS 3 Vee verkeren ii slechte Levera ondanks van een apparaat. 5000 euro voor gouden tip Nu in de winkel! BERGEN OP ZOOM. Hoge kosten en onwetendheid zorgen ervoor dat veel automatische externe defibril lators slecht onderhouden wor den. Eigenaren hangen het levens reddende schokapparaat wel in hun pand op, maar kijken er ver volgens nauwelijks meer naar om, merken de grootste leveranciers in het land, Medisol en Vivon. „Klanten redeneren vaak: ik heb al een dure aankoop gedaan (een aed kost gemiddeld 1.200 eu ro, red.), daarmee ben ik toch be schermd? Men waant zich veilig door de aanwezigheid van zo'n ap paraat, terwijl bij een mankement niet geholpen kan worden bij een hartprobleem", zegt Anne-Marie- ke Wieman van Medisol. Jaarlijks krijgen 15 tot 16 duizend mensen een hartstilstand, wat neerkomt op ongeveer 300 per week. Het aantal reanimaties op jaarbasis is ligt tussen de 7.000 en 8.000. Medisol hield een jaar geleden een actie onder haar klanten om de aed's gratis te keuren. Met grof weg de helft van de apparaten bleek toen iets mis. „Vaak werk ten de elektroden niet meer (le vensduur: twee jaar) of waren de batterijen leeg (levensduur: vier jaar). De oorzaak is vaak onwe tendheid, maar ook de hoge onder houdskosten die de klanten niet willen betalen." Een servicecontract kost 59 tot 139 euro per jaar. De helft van Me- disols klanten sluit zo'n contract af, vaak de goedkoopste. Het Zeeuwse bedrijf is met ruim 20 duizend verstrekte aed's de grootste leverancier van het land. Nederland telt tussen de 60.000 en 80.000 aed-apparaten. Ook Jan Smale van leverancier Vivon komt regelmatig achterstal lig onderhoud tegen. „Veel par tijen hebben het onderhoud niet of slecht geregeld. Zelf was ik laatst in een bejaardenhuis om de batterij van een aed te vervangen. 'De oorzaak is vaak onwetendheid, maar ook de hoge onderhoudskosten' Die bleek hele maal leeg." Met als risico dat slachtoffers hierdoor niet snel genoeg gehol pen kunnen worden. Dit overkwam dinsdag een vrouw, die in een winkelcen trum in Bergen op Zoom een hart stilstand kreeg. Een aanwezige ver pleegkundige begon te reanime ren en winkelpersoneel spoedde naar een wijkcentrum om een aed te halen. Gearriveerde politie nam de reanimatie over, maar kreeg de aed niet aan de praat. Later bleek dat het kastje in een ruimte had gehangen die te kampen had met vochtoverlast. Dat is funest. De vrouw heeft het deson danks overleefd en ligt nog in het ziekenhuis. Haar zoon Michel Wiegeraad noemt het 'absurd' dat de aed niet werkte. „Zo'n ding moet het gewoon doen, het kan le vensreddend zijn. aed's zouden ei genlijk een keurmerk moeten krij gen, net als brandblussers, en jaar lijks verplicht gecontroleerd moe ten worden. Het is nu gelukkig goed afgelopen. Maar wanneer mijn moeder was overleden, had ik waarschijnlijk altijd de vraag ge houden: wat als die aed het wél had gedaan?" De Hartstichting stelt dat het incident in Bergen op Zoom 'uit zonderlijk' is, maar heeft geen cij fers om die uitspraak te onderbou wen. De stichting benadrukt wel het belang van een goed werken de aed. Als er binnen 6 minuten wordt gehandeld door middel van drie stap pen - reani matie, 112 bellen en inzet van een aed - is de kans op overleving het grootst. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg trok in 2013 al aan de bel, omdat zij diverse mel dingen van leveranciers kreeg over falende aed's. Daarbij bleef de vereiste elektroschok uit, 'met soms dodelijke afloop voor de be treffende patiënt'. De eigenaar - onder wie veel particulieren als winkeliers en sportclubeigenaren - is verant woordelijk voor onderhoud en ver vanging van onderdelen. Als de ac cu aan vervanging toe is, gaan de meeste apparaten piepen of gaat een lampje knipperen. Vivon-leve- rancier Jan Smale: „Maar dat merk je niet als je de aed opbergt in een tas op een plek waar maar weinig mensen komen." Een servicecontract, waarbij de eigenaar het onderhoud uit han den geeft aan een externe partij, draagt bij aan beter functione rende aed's, draagt Smale een op lossing aan. Wie niet voor zo'n contract wil beta len, doet er goed aan een verantwoordelijke aan te stellen die het schok apparaat in de gaten houdt De Hartstichting roept eigena ren van aed's op om zich te registe ren bij de oproepsystemen Hart- VeiligWonen of HartslagNu, die gekoppeld zijn aan de meldkamer van 112. Wanneer de hulpdienst wordt gebeld, stuurt die direct een sms uit naar burgerhulpverleners die in de buurt van het slachtoffer werken of wonen. Zij moeten di rect naar het slachtoffer toe of krij gen een adres door van een aed. Als de aed beveiligd is, krijgen zij ook een pincode om de kast te openen. Het Rode Kruis pleit ervoor dat Nederlanders, ook zonder het ge bruik van een aed, weten hoe ze iemand met een hartaanval moe ten reanimeren. Michel Wiege raad onderstreept dat: „Reanima tie heeft mijn moeder gered." MAASTRICHT. Het Openbaar Minis terie Limburg looft een beloning van maximaal 5000 euro uit voor de tip die leidt tot de aanhouding van een of meerdere mensen in het onderzoek naar de autobran- den in Maastricht. Sinds april vo rig jaar zijn er al meer dan vijftig auto's in brand gestoken in de stad. De politie is sindsdien bezig met het onderzoek, maar vraagt nu de hulp van mensen in Maas tricht om zo snel mogelijk de ver dachten te kunnen aanhouden. Het Openbaar Ministerie, de ge meente Maastricht en de politie vragen de bewoners en mensen die in met name het oosten van de stad werken om goed op te let ten als ze naar hun werk rijden of 's avonds naar huis gaan. LONDEN. Ali Saqr al-Qasem, beul van IS, heeft in opdracht van zijn superieuren zijn eigen moeder geëxecuteerd. Haar misdaad? Afvalligheid ofwel een smeekbede bij haar zoon om zijn leven te redden door uit het leger van Islamiti sche Staat te deserteren en sa men met haar te vluchten uit Raqqa, de hoofdstad van IS. De melding komt van het door IS verboden journalisten netwerk Raqqa is Being Slaughte red Silently, een van de weinige betrouwbare informatiebron nen in de door angst geregeer de stad. Ali Saqr al-Qasem zou zijn moeder Lena (45) met een kalasjnikov door het hoofd heb ben geschoten om het vonnis tot uitvoer te brengen. In het openbaar, ten overstaan van honderden toeschouwers. Vol gens ingewijden zou IS een voorbeeld hebben willen stel len en vooral de loyaliteit van de jonge strijder - die zijn moe der al aangaf bij de IS-politie - nog eens hebben willen testen. Moeder Lena werd volgens het shariarecht veroordeeld op basis van 'afvalligheid', wat door IS te pas en te onpas wordt gebruikt om een ieder die kritiek heeft of twijfelt aan de goddelijke missie van de ji- hadisten de mond te snoeren. ^OLUNDSEHELDERt Kenau komt je halen Kijk ook op pzc.nl/HH Verzamel ze allemaal bij o.a. bruna A91 ZATERDAG 9 JANUARI 2016 Defibrillator vaak stuk door slecht onderhoud door Hanneke van Houwelingen en Heieen Boex Een model van een defibrillator. Anne-Marieke Wieman, Medisol 3* Primeral E PLUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3