Zeeuwse boer is kampioen asbest saneren Bij leven en welzijn je eigen uitvaart regelen is populair Daglichtsimulatie heilzaam Mag u bij dit bord achteruitrijden? ja Dnee Nabootsen van daglicht in huiskamers voor dementerenden verbetert de kwaliteit van leven aanzienlijk. VLISSINGEN. 's Nachts slapen ze be ter, overdag is het aantal valpartij en tot nul gereduceerd en ook zijn dementerenden actiever als ze overdag aan 'kunstdaglicht' wor den blootgesteld. Dat is de uitkomst van een on derzoek - het eerste waarin de ef fecten daadwerkelijk gemeten wor den - van WVO Zorg in verpleeg huis Ter Reede in Vlissingen. Me dio mei begon het onderzoek, uit gevoerd samen met University College Roosevelt, en de Academi sche Werkplaats Ouderenzorg Zeeland in oprichting. De eerste resultaten zijn nu bin nen en laten zien dat de kwaliteit van leven over de hele linie verbe terd is. „Maar het is nog niet afge rond", laat innovatiemanager Fer de Bruin van WVO Zorg weten. „Het gaat om een langjarig onder zoek, waarin voortdurend geme ten wordt. Ondertussen passen we dingen aan en voegen dingen toe." Het gaat om een langjarig onderzoek, waarin voortdurend het effect van kunstdaglicht gemeten wordt. Zo wordt gekeken of er minder stresshormoon in het speeksel zit en wordt onderzocht wat daglicht simulatie betekent voor de toedie ning van slaapmiddelen. Bij het ouder worden, neemt de kwaliteit van slaap af. Bij dementerenden geldt dat nog sterker. Omdat ook het tijdsbesef en het onderscheid tussen dag en nacht afnemen, gaan veel patiënten die 's nachts wakker worden, ronddwalen. Een groot aantal dementerenden heeft slaapmedicatie nodig om de nacht door te komen. Die kunnen weer bijwerkingen hebben zoals ver wardheid en verslaving. Bij de proef zijn nu 96 bewo ners van Ter Reede Vondellaan be- Het dwalen 's nachts is nagenoeg verdwenen, wat ook voor het verplegend personeel een verbetering is. trokken, 28 van locatie Pablo Picas- soplein in Vlissingen en 23 van de afdeling dementerenden van Wil- librord in Middelburg. Het dwa len 's nachts is nagenoeg verdwe nen, wat ook voor het verplegend personeel een verbetering is. Valpartijen zijn in de onder zoeksperiode aanzienlijk geredu ceerd. Bij ouderen neemt het zicht zodanig af, dat het overdag kan zijn alsof men met een zonne bril op rondloopt. Door de licht- lampen van 1500 lux (tegenover 20 a 50 normaal) kunnen de bewo ners zich veel beter oriënteren en vallen ze minder. Het derde voordeel is dat de be woners door de diepere slaap over dag uitgeruster zijn en actiever worden. Hun dag-nachtritme her stelt zich. Acht jaar geleden is ook al eens een proef met kunstdaglicht ge daan. Toentertijd waren er nog geen (energiezuinige) ledlampen en was bredere toepassing veel te kostbaar. Dit is één van de vragen bij het nieuwe theorie-examen voor het autorijbewijs, dat vorig jaar is ingevoerd. Jongeren vinden het zo moeilijk dat ze het vaak niet halen; in het derde kwartaal van 2015 slaagde slechts 38 procent. Ilja Berendsen uit Oost-Souburg zakte zelfs al zeven keer. Ze wordt er moedeloos ef :pjooM}uv De Meeuw neemt station Shell over KLOETINGE. Tankstation De Meeuw in Rilland zal het tankstation aan de Patijn- weg in Kloetinge exploite ren. Shell heeft het station afgestoten. Voor De Meeuw wordt het het tweede sta tion in Zeeland, er zijn er ook twee in West-Brabant. Volgens interim-manager Guy Faber zal ook in Kloetin ge de De Meeuw-filosofie 'voordelig uit' worden toege past. De Shell-medewerkers zijn overgenomen. Meer voorbeeldvragen op pzc.nl Trekking 10 januari U heeft nog tot morgen 18:00 uur! PAGINA 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl ZATERDAG 9 januari 2016 Zeelan d PAGINA 10 St 11 Leven van dementen stuk lichter door Ondine van der Vleuten ZEELAND 5 Staatsloterij SPEEL BEWUST 18+

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34