Politiewoordvoerder is ijzersterke kandidaat in populair televisieprogramma 28 CULTUUR SHOW Als politiewoordvoerder is ze de enige echte opvolger van Klaas Wilting. En na de eerste uitzending van Wie Is De Mol? was ze deze week hét onderwerp van gesprek op sociale media. Wie is Ellie Lust? Ze is het gezicht van de Amster damse politie, een voorvechter van de homobeweging en nu ook nog kandidaat in het meest populaire spelprogramma op de Nederlandse tv. Collega's roe men haar om haar zelfverzekerde uitstraling. Het contrast met haar jeugd is groot. „Dat zelfverzekerde komt juist voort uit onzekerheid", zegt haar vrouw Boukje Vogel. Kleine Ellie had sproeten, droeg een bril en kreeg altijd dezelfde kleren aan als haar twee lingzus. Op school in Oostzaan werd ze ge pest. „En uiteindelijk is dat omgeslagen in zelfverzekerdheid", zegt Vogel. „Ze is ijzer- sterk geworden. Maar het ging niet vanzelf." Lust groeit op in een warm, traditioneel gezin: vader melkboer, moeder huisvrouw. Als ze als 19-jarige ontdekt dat ze op vrou wen valt (ze is dan een talentvolle volleybal ler en wordt verliefd op een teamgenoot) be seft ze dat er een probleem is. „Je had het in die tijd als homo moeilijker dan nu", zegt broer Dirk-Jan. „En het was Oostzaan, hè. Zo'n klein dorp. Iedereen kende elkaar." Pas vijf jaar later komt ze uit de kast. Vo gel: „Haar vader kon er mee leven. Voor haar moeder was het lastig. Die voelde zich schul dig, dacht dat ze iets verkeerd had gedaan. Ze ker toen ook Ellies tweelingzus lesbisch bleek. Het is een warm gezin gebleven, alles kwam goed, maar het was wel ingewikkeld." tellen. Bij veel woord voerders voel je dat ze de kaarten tegen de borst hou den. Zij legt juist de nadruk op wat ze wél kan vertel len." Bijna één De politie wil haar als vaste woordvoerder aan stellen. Maar dan wordt bij Vogel, met wie ze dan net is getrouwd, borstkanker gecon stateerd. Een tumor van 6 centimeter, met uitzaaiin gen. Haar beide borsten wor den afgezet, ze ondergaat chemokuren en een lange reeks bestralingen. De twee worden tijdens de ziekte bijna één, vertelt Vogel. „Ellie cijferde zich voor me weg, was extreem begaan. Mentaal was het voor haar bijna nog zwaarder dan voor mij: ze had voortdurend het idee dat ze niets voor me kon doen, terwijl ze juist zo waar devol voor me was. Ze dreigde haar eigen identiteit kwijt te raken, Hill Street Blues Op haar 2tste gaat ze aan de slag bij de politie. Dat wilde ze als kind al, toen ze met haar ouders naar Hill Street Blues keek. Maar veel tijd gaat naar de sport: als vol leyballer haalt ze zelfs het Ne derlands team. „Als politieagent was ze nog niet zo ambitieus als nu", zegt Vogel. „Het was echt niet haar doel om hoofdinspecteur te worden." Bij toeval belandt ze toch voor de camera. In het opsporingsprogramma van RTV Noord-Holland vertelt ze in 2005 over een brute overval. Haar camera-ervaring als top sporter betaalt zich uit: al snel vraagt haar collega Rob van der Veen haar voor Opspo ring Verzocht. Ze valt op, en niet alleen van wege dat typische kapsel. „Ze kan in een paar zinnen een bood schap neerzetten", zegt de Amsterdamse oud-rechercheur en auteur Michiel Princen, die een tijd met Lust samenwerkt. „Daarin vind ik haar de beste van Nederland. Ze heeft twintig jaar politie-ervaring, is niet even ingehuurd om een mooi verhaal te ver- was alleen nog maar de vrouw van 'kanker'. En juist toen ik aan het herstellen was, over leed haar vader." Als Vogel volledig gezond is verklaard, ver trekt Lust voor drie maanden naar New York. Naar haar vriend Boris Dittrich, die een tijdelijke functie voor haar regelt bij Hu- man Rights Watch. Daar hervindt ze zich zelf. Dittrich: „Ze was aan het eind van haar Latijn. En ineens zat ze in een andere we reld, met andere mensen en andere uitdagin gen. Het heeft haar geholpen om weer bij zichzelf te komen." Na de genezing van haar vrouw is er weer ruimte voor ambitie. Lust gaat alsnog aan de slag als woordvoerder. In tegenstelling tot de andere woordvoerders wordt ze voortdurend herkend op straat. Lust roert zich ook op een ander vlak: ze wordt voorzit ter van Roze In Blauw, een politienetwerk dat de belan gen van homoseksuelen be hartigt. „Dat is zó belang rijk geweest", zegt politi ca Fatima Elatik. „Dat ho mo's worden gestimu leerd om aangifte te doen van geweld. Dat er een nummer voor is, dat de mensen die opnemen ook snappen waar het over gaat." De ambitie komt direct voort uit Lusts eigen strijd, weet Elatik. „Ze kiest nooit het makke lijke pad." De verlegenheid uit haar jeugd is inmiddels volledig omgeslagen. Ellie Lust is een boegbeeld van de politie, maar ook van les biennes. „Er zijn weinig leuke, succesvolle, openlijke lesbiennes in Nederland", zegt Dittrich. „Ellie mis te zulke rolmodellen toen ze opgroei de. Daarom wil ze dat nu zelf zijn." In interviews durft Lust zich steeds sterker uit te spreken. Dat gaat niet altijd goed: in een openhartige bui noemt ze De Telegraaf een 'rod delblad'. Ze biedt er haar excuses voor aan. Nog meer indruk maakt een interview dat ze met haar vrouw geeft aan het magazine Zij Aan Zij, en vooral de foto: het paar poseert met ontbloot bovenlijf, het litteken op Vogels lichaam duide lijk zichtbaar. 'Woordvoerder poli tie topless in lesbo-glossy', staat prompt in de kranten. Vogel: „We hadden nooit gedacht dat die foto zo'n impact zou hebben. Het ging allemaal om Ellie, terwijl wij het juist over mijn ziekte wilden heb ben. We hebben maar geconclu deerd: ze begrijpen het gewoon niet." En nu is er de deelname aan Wie Is De Mol?, opnieuw een op merkelijke stap voor een politie woordvoerder die altijd onkreuk baar moet zijn. Maar ze zegt ook vaak nee, vertelt haar vrouw. „El lie doet geen Waku-Waku-ach- tige dingen, ze wil geen Klaas Wilting-effect. Maar zo'n pro gramma als Wie Is De Mol7, daar in kun je je kracht laten zien: hoe je als politievrouw dingen analyseert en organiseert. Dat is toch wat anders." Alles gaat in nauw overleg met de haar chef. Maar de knoop hakt ze zelf door. Vogel: „Ze steekt zó haar nek uit. Als |A; vrouw, als lesbienne. Dan mag je soms ook wel de voordelen I van die rol pakken." Boegbeeld van alle agenten en lesbiennes door Peter Groenendijk foto Anneke Janssen/HH Wie Is De Mol?, vanavond, NPO 1, 20.25 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29