27 Justin Bieber stoot zichzelf van troon Beyoncé zipgt bij Super Bowl Lone van Roosendaal oogstte deze week bewondering en lof bij de uitreiking van de Musical Awards. Ze nam het op voor Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink. Media Entertainment Justin Bieber heeft zijn derde nummer ï-hit te pakken in de Top 40. Hij stoot deze week met Love Yourself zijn eigen Sorry van de eer ste positie en is daarmee de eerste solozan ger die dat lukt. Hij treedt in de voetsporen van The Beatles, Mud en Adele. Beyoncé treedt op tijdens de vijftigste finale van de Ameri kaanse Super Bowl op 7 februari. De zangeres zingt er met Coldplay. Ze is ook te horen op het nieu we album van Coldplay. „Ik zou graag hebben ge- wild dat dit lied gedateerd zou zijn", zegt Van Roosen- ^L.' daal. „Maar wat zij toen schets- NjS, te, geldt nog altijd voor ons he den. Ik wilde in elk geval deze avond van een persoonlijke noot voorzien. Duidelijk maken dat er in de wereld wel wat aan de hand is. Een klein pleidooi hou den voor tolerantie en tegen de heftigheid in het debat. Ik wil niet de moraalridder uithangen, maar mag toch wel constate ren dat we in een angstige en onzekere tijd leven. „Mensen zijn bang. Neem de gebeurtenis sen in Keulen waar vele tientallen vrouwen zijn aangerand en beroofd. Dat er waarschijn lijk vluchtelingen bij betrokken zijn, gooit olie op het vuur, polariseert enorm. Natuur lijk, wat die vrouwen is overkomen, is vre selijk. En de daders, daar ben ik heel rigi- j, de in, moeten zware straffen krijgen. Je mag dit soort excessen nooit tolereren. Ook niet onder het mom van cultuur verschillen. Maar om iedereen over ft een kam te scheren? Vergeet niet dat voetbalhooligans, slechts een klein JÊ percentage van wat in een stadion zit, het ook voor rest verpesten." Het zijn uitlatingen die in de - dikwijls wurgend opgewekte we- fj? reld van de musical verrassend authentiek klinken. In die zin is w Van Roosendaal een prettige atypische verschijning in een Js? omgeving waar glamour en kla- 2§| tergoud domineren. „Ik kreeg na afloop veel bij- f val van collega's, maar ook van mensen op Twitter." Toch was ze nog om een andere reden blij dat haar bescheiden, maar trefzekere speech indruk maakte. Tijdens het Musical Awards Gala in 2011, waar ze werd be kroond voor haar hoofdrol in Zorro, hield ze 'een rampzalige' toespraak. „Ik had niets voorbereid. Ging er vanuit dat Kim-Lian van der Meij zou winnen. Die was zó goed. Ik was dusdanig verrast, dat ik daar naar mijn idee wat heb staan stommelen. Ik heb in elk geval gezegd dat ik blij was dat Wicked met Wille- mijn Verkaik pas het jaar daarop in pre mière zou gaan. Later realiseerde ik me dat het onaardig klonk ten overstaan van Kim-Lian en Chantal Janzen, die met mij waren genomineerd." 1 Haar dankwoord duurde minder dan een minuut, maar maakte afgelopen woensdag tijdens het Musical Awards Gala 2016 aanzienlijk langer indruk bij de aanwezigen en de kij kers thuis. „Je krijgt op zo'n gelegenheid 30 seconden om je praatje af te raffelen", zegt Lone van Roosendaal (46). „Dus besloot ik mijn producenten DommelGraaf Cornelissen, collega-acteurs en livebandje, mijn man en mijn monsters van dochters die toch lieve schat ten zijn, niet met naam en toenaam bij naam te be danken, maar uit een liedje van Annie M.G. Schmidt te citeren. Omdat je dat, veertig jaar later, zó naar on ze tijd kan halen." De musicalster, die al eerder met haar rollen in Sweet Charity (2006) en Zorro (2011) musicalprijzen binnensleepte, zette die opvatting kracht bij door haar korte rede te besluiten met een welgemeend: 'Wie vindt dat Annie M.G. Schmidt gedateerd is, sla ik op zijn smoel'. „Tja, mensen zullen die laatste zin wellicht iets te heftig hebben gevonden, maar ik ben nu eenmaal een flapuit. Maar een die wél meent wat ze zegt." Lone van Roosendaal citeerde enige coupletten uit De laatste dans van Annie M.G. Schmidt (1911-1995), een van de liedjes uit de musical Foxtrot (1977). Holland op zijn smalst De verzorgingsmaatschappij Volledig platgewalst En niemand is ooit blij Tekort aan energie We hebben nog zeven jaar En de hele westerse economie Die lazert in mekaar Allemaal om de krater We komen ieder uur Weer een stapje nader Tot de dictatuur Die van links of die van rechts Dat kunnen we nog niet weten Door de kat of door de hond Maar we worden gebeten ZATERDAG 9 JANUARI 2016 Cultuur Lone van Roosendaal. foto Koen van Weel/ANP meent door Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28