22,25 Er wordt opnieuw gepraat in de haven Meer overstap energie Shell wil ook af van uitstoot C02, zegt de topman 1000 Laat je ook blij verrassen. ECONOMIE 23 Meer afhaal- en bezorgtoko's Samsung: groei omzet en winst hc Hands nieuwe. Huawei P8 Lite Het aantal afhaal- en bezorgres- taurants is de laatste jaren sterk toegenomen. Volgens cijfers van Datlinq, dat gegevens over aan bieders van eten en drinken bij houdt, telt Nederland er inmid dels ruim 2.300. Dat is 14 pro cent meer dan een jaar geleden en wel 87 procent meer dan in 2010. Ook lunchrooms zijn in opmars in het horecalandschap. Hiervan zijn er afgelopen jaar ruim tweehonderd geopend. Opmerkelijk is dat het aantal restaurants met de Nederlandse keuken vorig jaar herstelde in aantal, na een forse daling tij dens de crisis. Samsung heeft vorig kwartaal zijn winst en omzet verder zien groeien. Het Koreaanse bedrijf boekte een omzet van 53 biljoen won (40 miljard euro), tegen 52,7 biljoen won een jaar eerder. De winst steeg tot 4,7 miljard euro. „Ons eerste doel is bereikt", zegt FNV-vakbondsleider Niek Stam. Vakbonden FNV en CNV beperkten de actie tot een dag, omdat ze de staking als middel zagen om de strijdende par tijen snel weer om de tafel te krijgen. De bonden, de werkge vers en het Havenbedrijf praten al een jaar over een sociaal vangnet voor havenwerkers die dreigen op straat te belanden door de robotisering in de con taineroverslag. De automatisering is in Rot terdam in een stroomversnel ling gekomen door de nieuwe havenuitbreiding Tweede Maas vlakte. Die geautomatiseerde containerterminal gaat de ko mende jaren naar verwachting ten koste van achthonderd ar beidsplaatsen. De bonden eisen een 'zachte landing' en willen werkzekerheid van negen jaar voor de havenwerkers. De werk gevers vinden dat te ver gaan en bieden werkzekerheid tot 2020. De bonden noemen die toezegging boterzacht. Volgens Stam van de FNV geldt de belof te alleen als de containerover slag in Rotterdam groeit. En daar is op dit moment geen sprake van. Het 'verkennende gesprek' tussen bonden, werk gevers en Havenbedrijf Rotter dam staat gepland voor maan dag. Gisteren lag slechts één containerschip te wachten aan de kade. De reders hadden inge speeld op de staking door hun boten langzamer te laten varen. DEN HAAG. Het aantal consumen ten en bedrijven dat wisselt van energieleverancier blijft stijgen. Afgelopen jaar werd een record aantal van 2,3 miljoen overstap- verzoeken verwerkt, een stij ging van ruim 15 procent ten op zichte van een jaar eerder. Het betekende het vijfde jaar op rij dat er meer werd gewisseld. Ten opzichte van 2010 was de groei 85 procent. Volgens branchevere niging Energie-Nederland tonen de cijfers aan dat de drempel om van leverancier te wisselen laag is en dat de consument zijn weg vindt op de energiemarkt. Er valt ook heel wat te kiezen, bena drukt de organisatie. Prijsverge lijkingswebsites vergemakkelij ken daarbij het vergelijken en overstappen. Sinds 1 juli 2015 is het volgens de branchevereni ging eenvoudiger om aanbiedin gen van energieleveranciers te vergelijken als alle energieleve ranciers hun producten aanbie den volgens 'Aanbod op Maat", dat samen met toezichthouder ACM werd ontwikkeld. Van Beurden lucht zijn hart in het traditionele nieuwjaarsinterview met het eigen blad Shell Venster. Daarin geeft hij aan dat hij in een spagaat zit als het om milieu gaat. 'Het is een van de moeilijkste din gen om erkend te worden als een waardevolle partner in de klimaat discussie en tegelijkertijd te zor gen dat er voldoende energie is voor iedereen.' Van Beurden vindt dat de hele energiediscussie te veel wordt ver simpeld. 'Het lijkt soms alsof men sen die verstand hebben van ener gie nauwelijks geloofwaardig zijn als ze duidelijk maken hoe de over gang naar een C02-arme samenle ving het beste bereikt kan wor den. Ironisch genoeg zijn filmster ren en andere beroemdheden juist heel geloofwaardig voor het grote publiek.' De discussie is volgens Van Beurden versmald tot de stelling dat er twee groepen zijn: zij die het beste voor hebben met de aar de en zij die dat niet hebben. 'En raad eens in welke groep Shell zit? Ik maak daar bezwaar tegen, want wij hebben echt dezelfde goede bedoelingen. Ik wil ook het beste voor de aarde en de mensen.' Een deel van het probleem is dat milieuclubs te gemakkelijk roe pen dat er een eenvoudige oplos sing is voor het klimaatprobleem. Vervang olie en gas door zon en wind en het probleem is opgelost. 'Zij die weten hoe het energiesys teem werkt, weten dat het niet zo simpel is. We hebben hernieuwba re energie nodig bij de omslag. Hoe meer hoe beter. Maar het is puur wensdenken dat je geen olie en gas meer nodig hebt. Die zijn voorlopig nog heel hard nodig om in de energiebehoefte wereldwijd te voorzien.' Van Beurden vindt het wel tijd voor concrete maatregelen om de C02-uitstoot te verminderen. „Wij hebben met andere grote oliemaatschappijen al opgeroepen om emissierechten voor CO2 duurder te maken. Dan zullen bur gers en bedrijven minder energie gaan gebruiken of minder vervui lende manieren van energieop wekking gaan toepassen.' Ook C02-opslag is hard nodig in de strijd tegen klimaatverande ring denkt Van Beurden. 'Zeker omdat er de komende tijd nog veel olie en gas zal worden ver stookt. Het is een goedkopere ma nier van C02-reductie dan wind- parken op zee.' hollandsnieuwe.nl/pzc 25,- totaal per maand Geen toestel nodig? Nu Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! ZATERDAG 9 JANUARI 2016 De omzet in de supermarkten steeg vorig jaar met 3 procent. De gemiddelde kassabon liet een bedrag zien van 22,25 euro, aldus onderzoeksbureau GfK. door Leon van Heel ROTTERDAM, De vakbonden en het Havenbedrijf Rotterdam gaan weer rond de tafel om te praten over werkzekerheid. De containeroverslag lag 24 uur plat door de eerste grote sta king in Europa's grootste haven in dertien jaar. door Peet Vogels LONDEN. Ben van Beurden is ont stemd. De topman van Shell ziet met lede ogen aan dat zijn bedrijf wordt weggezet als een vervuiler die vooral veel olie wil verkopen. Het milieu en de mensheid gaan het olieconcern wel degelijk aan het hart, zegt hij. Ben van Beurden, foto AFP Laat je ook blij verrassen en betaal een lager tarief als je eens buiten je bundel gaat. Kijk voor dit en meer op: Toestel t.w.v. 209,- i.c.m. 2-jarig contract (t.w.v. 10,- p/mnd). Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot en met 31 januari 2016. Robert Pastoor en Sarah Akram werkten op het hoofdkantoor en komen het personeel in de winkels nu meehelpen, foto Marco Okhuizen HUAW6I MB/MIN/SMS 16,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24