Klimaatonderzoeker kwam om bij noodlottig ongeval op de Noordpool NIEUWS 19 De drie broers De Roo waren onafscheidelijk. In april verongelukte Philip op de Noordpool. Een noodsignaal. Het is het allerlaatste teken van leven van Philip de Roo, verzonden vanaf het eindeloze poolijs in Noord-Cana da. Zojuist is het daar helemaal misgegaan. Het is 29 april. Hij heeft daar twee weken eer der zijn 30e verjaardag gevierd, tij dens de wetenschappelijke missie waarop hij met zijn vriend Mare Cornelissen is. Cake en kaarsjes op het ijs, wie kan zeggen dat hij zo een jaar ouder wordt? Een grote lach op zijn gezicht. Bloemenslin ger om zijn nek. Wel ver weg van zijn broers in Nederland. Michiel (28), de econoom die binnenkort afstudeert en Christiaan (25), die bij het korps mariniers zit. Apetrots zijn ze op hun broer. Altijd geweest. Zij zien hem gaan, vanuit Apeldoorn naar de koudste plekken van de wereld. Een kli maatheid, noemen ze hem. Door expedities naar onder meer Antarctica, de Noordpool en Groenland komt hij op plekken waar anderen alleen van kunnen dromen, onder meer voor weten schappelijk onderzoek. Michiel: „Dan lag het hier in huis weer he lemaal vol met zijn spullen, die hij meenam op expeditie." Warme kleding, zijn tas, alles om te overle ven. Het hoort erbij, net als de be richten via het basiskamp, waaruit blijkt hoe het met hem gaat, zo ver weg. 'Happy travels, all ok.' Zo gaat het ook, op die laatste expeditie. Tot 29 april. Noodsignaal Michiel is bij Christiaan op Cura sao, het eiland waar zijn broer op dat moment woont. Hun moeder is gewaarschuwd: er is een nood signaal verzonden vanaf het ijs. Foutje, denkt Michiel als hij het hoort. Philip en Mare zijn zó erva ren, voorzichtig ook. Die drijven rond op een ijsschots, gelooft Christiaan nog. Michiel: „Er is gelijk gereageerd, een vliegtuig is vanuit het basis kamp in Resolute Bay gestuurd, om te gaan kijken." Christiaan: „We hadden zo weinig info." Ze hunkeren naar nieuws, moe ten naar Nederland. Tergend lange uren volgen in het vliegtuig. Vol ongeloof zit Christiaan op zijn stoel. Na de landing is er het nieuws. Er zijn twee sledes gezien. De hond die mee was, hield de wacht. Geen Philip. Geen Mare. Eén wak. Christiaan: „Je weet wat er is ge beurd. En toch ook weer niet." Ver moedelijk is Mare als het eerste door het ijs gezakt en heeft Philip toen het noodsignaal verstuurd. Er wordt gedacht dat hij daarna wil de helpen. Philip is verdwenen in het gebied waar hij zo van hield. Marcs lichaam is gevonden, dat van Philip niet. Ranger Philip was 15 toen hij voor het eerst op expeditie ging. Als Ranger van het Wereld Natuur Fonds za- 2011 zelf mee op expeditie naar Groenland. Soms bleef hij dichter bij huis. Zo trok hij met zijn slee langs de Nederlandse kusten, nu niet om aandacht te vragen voor het kli maat, maar voor minder bedeelde kinderen hier. Expeditie Geluk. Al die tijd vertelde hij zo veel mogelijk over de kwetsbaarheid van de natuur en verrichtte hij ook onderzoek. Michiel: „Als de koelkasten van de aarde smelten, wordt de wereld warmer en war mer. Dat wist Philip, dat wilde hij onder de aandacht brengen." De aarde leefbaar houden. Zonder op geheven vingertje. Stilte Soms, als ze wandelen bij Koot wijk, kunnen de broers zich voor stellen hoe Philip zich heeft ge voeld op het ijs, waarom hij er zo van hield. Dan wandelen ze met de hond, horen zij de stilte waar over Philip zo graag vertelde. „Dat vond hij zo mooi, daar genoot hij van. Weg van de drukte, geen smartphone, e-mails, prikkels." Maar daar op het ijs was er ook de harde realiteit. Daarom hadden Philip en Mare zich ook deze keer tot in detail voorbereid. Rantsoe nen voor elke dag, kleding voor temperaturen van rond het vries punt tot 30 graden onder nul. De hond mee, als bewaker en alarm te gen ijsberen. Samen verzamelden ze data over ijsdiktes, sneeuwprofïelen, in het poolgebied waar het ijs het bes te bestand lijkt tegen de opwar ming van de aarde. Een expeditie doorkomen, dat is 30 procent fy siek, 70 procent psyche, zei Philip altijd. Als ze een recordafstand had den afgelegd, vierden hij en Mare dat met een slokje whisky. Dienst Hey Brother, weerklinkt het weken later op de dienst die voor hem wordt gehouden. De tekst van Avi ci's nummer is een ode aan Philip 'Hé broer, er is een eindeloze weg om te ontdekken.' En: 'Als de he mel naar beneden komt, is er niets wat ik niet voor je zou doen.' Terwijl dat nummer speelt, zijn de foto's te zien. Drie ventjes in een tent. Vakantie in Italië. Samen konden ze fantastische hutten bou wen. Drie pubers aan het kerst maal. Een gedekte tafel. Grote han den, groeiende lijven. Ze konden elkaar in die tijd soms zo in de ha ren vliegen. Drie mannen met een biertje. De laatste voetbalwed strijd bij Ajax. Meer foto's zijn er niet, meer ko men er niet bij. Nu is er elke dag, als ze hun ogen open doen bij het wakker worden, die keiharde klap. Philip is er niet meer. Het is echt. Ze zijn niet meer compleet. Michiel: „Ik mis Philip, denk ik dan." Christiaan en Michiel kunnen nu alleen maar hopen dat Philips lichaam ooit nog wordt gevonden. Dat hij nog een allerlaatste keer naar huis zal komen. De plek waar hij hoort. Michiel: „Philip was graag op expeditie, maar het aller liefste was hij thuis." 'Philip begon waar een ander ophield, had bijzonder veel doorzettings vermogen' melde hij samen met Christiaan zo veel geld in tijdens een actie voor orang-oetans, dat één van de twee broers mee mocht naar de Zuidpool, om onderzoek te doen naar de grootste - bevroren - zoet- watervoorraad ter wereld. Christiaan: „Mijn ouders moch ten kiezen wie meeging." Michiel: „Ze maakten de juiste keuze." Philip was degene die een ge wond egeltje mee naar huis nam als hij het tegenkwam, die een jong haasje redde. Philip had de grootste passie voor de natuur, oog voor details. Zag het moois om zich heen, in Apeldoorn waar ze opgroeiden, op de Zuidpool, overal. Een ventje was hij nog, gladde wangen, stralen de lach, op het moment dat hij met zijn reis- genootje én prins Wil lem-Alexander op de kiek werd gezet. Op de enorme ijsvlakte op Antarctica hoorde hij de stilte. Imposant, overweldigend, kwetsbaar. De 15-jari- ge jongen zou er voor altijd verbon den mee blijven. „We krijgen al lemaal kansen, maar het gaat er om wat je er mee doet", zegt Michiel. „Philip begon waar een an der ophield, had bijzonder veel doorzettingsvermogen." Daarom volgden meer expedities, lezingen en trainingen, ook voor het be drijfsleven. Philip skiede met kites over Groenland, testte biobrand stoffen in koude temperaturen en nam prins Willem-Alexander in ZATERDAG 9 JANUARI 2016 door Carla van der Wal 'Philip genoot zo van stilte' Christiaan en Michiel (rechts) de Roo. foto Marco Hofsté Poolfoto van Philip. Michiel broer Philip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20